Izraelskí vojaci zatkli desiatky členov hnutia Hamas v reakcii na smrteľné útoky

Izraelskí vojaci
Izraelskí vojaci. Foto: archívne, SITA/AP

RAMALLÁH 14. decembra (WebNoviny.sk) – Izraelskí vojaci zatkli počas noci na Západnom brehu Jordánu desiatky členov palestínskeho hnutia Hamas v reakcii na sériu smrteľných útokov, za ktorými podľa Izraela stoja militanti z hnutia.

Podľa nemenovaného predstaviteľa Hamasu tento týždeň zatkli zhruba 70 jeho členov vrátane poslancov a len 40 z nich v noci zo štvrtka na piatok. Predstaviteľ komunikoval s agentúrou AP pod podmienkou anonymity, pretože sa obával, že aj jeho zatknú. Izraelská armáda nočné zatýkanie potvrdila.

Reakcia na útoky

To prišlo po tom, čo izraelská armáda posilnila svoje opatrenia v reakcii na tohtotýždňové útoky. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil posilniť vojenskú prítomnosť na Západnom brehu, zatknúť aktivistov z Hamasu a vyzval na demoláciu domov útočníkov najneskôr do 48 hodín.

Vojaci tiež obklopili mesto Ramalláh, zriadili stanovištia okolo mesta, prehľadávali autá a zablokovali niektoré cesty.

Vojaci pátrajú po Palestínčanovi, ktorý vo štvrtok spustil streľbu na autobusovej zastávke pri osade Ofra a zabil dvoch vojakov. Incident sa stal neďaleko miesta, kde v nedeľu útočníci postrelili siedmich Izraelčanov vrátane mladej tehotnej ženy, ktorej bábätko neskôr zomrelo.

V piatok zase utrpel vážne zranenia ďalší vojak, ktorého Palestínčan zasiahol kameňom do hlavy. Vojak bol zrejme aj pobodaný, uviedla armáda s tým, že po útočníkovi pátrajú.

Musí zaplatiť životom

Násilné incidenty si tento týždeň na Západnom brehu vyžiadali sedem životov. Okrem spomínaných zomrel aj 60-ročný palestínsky podnikateľ a traja Palestínčania obvinení z útokov, z ktorých dvaja boli členmi ozbrojeného krídla Hamasu.

Naším hlavným princípom je, že ktokoľvek na nás zaútočí a ktokoľvek sa pokúsi zaútočiť, zaplatí životom,“ vyjadril sa vo štvrtok v reakcii na udalosti Netanjahu.

Medzičasom palestínsky prezident Mahmúd Abbás obvinil Izrael z vytvárania „klímy“ násilia, pretože vykonáva časté vojenské razie v palestínskych mestách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuMahmúd Abbás
Firmy a inštitúcie Hamás