Jar bola tento rok teplotne nadpriemerná, marec a máj boli zrážkovo podpriemerné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slnko, jar
Foto: www.thinkstockphotos.com/-

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Tohtoročná jar (marec, apríl a máj) bola podľa slovenských meteorológov teplotne nadpriemerná a umiestnila sa v prvej desiatke najteplejších jarí od roku 1951. Priemerná teplotná odchýlka od normálu predstavovala +1,6 °C .

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), jar bola najteplejšia na krajnom juhozápade Slovenska a v centrálnej časti Podunajskej nížiny, naopak najchladnejšia na severozápade Slovenska a vo vysokých horských polohách.

Najteplejší bol marec

Relatívne najteplejším mesiacom tohtoročnej jari bol marec, ktorý skončil s priemernou odchýlkou +3,7 °C ako druhý až tretí najteplejší marec od roku 1951.

V Hurbanove s priemernou teplotou +9,0 °C bol marec 2017 druhý najteplejší od roku 1990 a zaradil sa za historicky najteplejší marec z roku 2014. Relatívne najchladnejším mesiacom bol naopak apríl s priemernou odchýlkou -0,2 °C .

Máj bol na väčšine územia Slovenska teplotne nadnormálny, s odchýlkami od +0,5 °C . Máj bol najteplejší na krajnom juhozápade Slovenska, v centrálnej a severnej časti Podunajskej nížiny, na Hornej Nitre a na krajnom východe Slovenska, najchladnejší na juhu stredného Slovenska.

Prvý tropický deň bol 29. mája

Prvý tropický deň v tomto roku zaznamenal SHMÚ na stanici v Holíči 29. mája, keď teplota vzduchu vystúpila na 30,4 °C. Nasledujúci deň bol tropický na minimálne 27 meteorologických staniciach na Slovensku.

Jar 2017 bola z hľadiska zrážok normálna, k čomu prispel predovšetkým apríl, ktorý bol v severných oblastiach Slovenska zrážkovo nadpriemerný. Marec a máj boli zrážkovo podpriemerné, a to najmä na západe a juhozápade Slovenska, kde prevládali suché podmienky s rastúcim vlahovým deficitom.

K výraznému kontrastu v mesačných úhrnoch zrážok medzi západom a východom dopomohli najmä búrky, ktorých výskyt sa sústredil predovšetkým vo východnej polovici územia. Búrky SHMÚ zaznamenal 15 -krát v máji (v marci 4-krát a v apríli 8-krát).

Podľa údajov americkej NASA bol máj 2017 globálne druhý najteplejší za posledných aspoň 137 rokov (+0,88 °C v porovnaní s obdobím 1951-1980). Nadnormálne teplý máj a veľmi teplú jar má za sebou aj väčšia časť európskeho kontinentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav