Jediná iránska elektráreň opäť funguje, beží na plný výkon

Iran and atomka
Foto: SITA/AP

TEHERÁN 9. januára (WEBNOVINY) – Jediná jadrová elektráreň v Iráne je po dvojmesačnej odstávke opäť zapojená do siete a jej výrobná kapacita sa naplno využíva. Riaditeľ Iránskej organizácie pre atómovú energiu Ferejdún Abbásí-Davání to uviedol v stredajšom rozhovore pre štátnu televíziu.

Dôvodom prerušenia prevádzky v Búšehri bola podľa neho bežná „kontrola paliva a reaktora“, podľa zahraničných médií však mohlo ísť o dôsledok technických problémov. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) totiž v novembrovej správe informovala o vyvezení paliva z reaktora a odstavení celého zariadenia.

Abbásí-Dávaní tvrdí, že prevádzku elektrárne v Búšehri nesprevádzajú „žiadne zvláštne problémy“ a od soboty opäť dodáva prúd do iránskej siete. Plný výkon 1000 megawattov podľa neho dosiahla v utorok.

Elektráreň na pobreží Perzského zálivu začali stavať Nemci ešte pred islamskou revolúciou v roku 1979 a v roku 2010 ju dokončil ruský podnik Rosatom. Vzhľadom na rôzne ťažkosti začala riadne fungovať až koncom roka 2011. Jadrové aktivity Iránu sú predmetom niekoľko rokov trvajúceho sporu so svetovými veľmocami, ktoré islamskú republiku podozrievajú zo snahy získať zbrane hromadného ničenia a vyvíjajú na ňu nátlak prostredníctvom prísnych sankcií. Teherán trvá na tom, že jadrový program slúži na výhradne mierové účely.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom