Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EUBA aula
EUBA aula
21. októbra 2010 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Jurzyca: Koncept oblastných štúdií sa mi páči

BRATISLAVA 21. októbra (WBN/PR) – Pri príležitosti 70. výročia založenia Ekonomickej univerzity v Bratislave sa minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, Eugen Jurzyca stretol s vedením univerzity a predstaviteľmi Centra severoamerických štúdií, pričom ocenil rozvoj oblastných a interkultúrnych štúdií (area studies) na Ekonomickej univerzite.

Cieľom stretnutia bolo zhodnotiť rozvoj konceptu na príklade Centra severoamerických štúdií. Centrum bolo založené v júni 2008 pod patronátom akademického garanta Martina Bútoru, bývalého veľvyslanca SR v USA a výkonného riaditeľa Michala Kovácsa. Akademická ponuka obsahovala spočiatku jeden interdisciplinárny predmet a niekoľko diskusných fór. Dnes má Centrum na akademický rok 2010/11 pripravených už 12 predmetov.

Študenti majú možnosť študovať v anglickom jazyku predmety najmä ekonomického, politologického a sociologického zamerania orientujúce sa na USA a Kanadu. Pod vedením renomovaných slovenských a zahraničných pedagógov si budujú špecializáciu paralelne so svojím hlavným študijným programom. „Usilujeme sa o rozvoj kontextového zmýšľania našich študentov orientovaného na širšiu bázu poznatkov o severoamerickom regióne“ vysvetlil Bútora.

Minister Jurzyca v diskusii vyzdvihol, že problémom takéhoto typu vzdelávania nie sú sylaby, no dostupnosť literatúry a najmä samotní ľudia – pedagógovia, ktorí tvoria dušu takéhoto projektu. Ocenil v tomto ohľade pozitívne hodnotenie študentov na adresu lektorov a výrazne zvýšenej miery interaktivity pedagogického procesu.

Centrum univerzite zároveň pomáha reálne implementovať systém prepájania univerzity s praxou, zdôraznila prorektorka pre zahraničné vzťahy, Jana Lenghardtová. Študenti tak majú možnosť študovať predmety vedené nie len žurnalistami, diplomatmi, ľuďmi z tretieho sektora ale aj manažmentom viacerých firiem združených v Americkej obchodnej komore v SR. Komora zastrešuje v rámci akademickej ponuky Centra dva kurzy.

Záujem o štúdium oblastných štúdií je na Ekonomickej univerzite ako aj medzi externistami z ostatných univerzít zatiaľ veľký. Tento semester mohlo Centrum severoamerických štúdií prijať len polovicu záujemcov o štúdium, nakoľko sa usiluje nepresiahnuť hranicu 20 študentov na jeden kurz, dodal Kovács.

Minister tiež pozitívne hodnotil spoluprácu univerzity s viacerými inštitúciami, ktoré sa podieľajú raste Centra. Stretnutia sa zúčastnili najdôležitejší stakeholderi a partneri – študenti, predstavitelia mimovládnej organizácie Euroatlantické centrum, ktorá sa podieľa na samotnej administrácii Centra, ďalej tiež reprezentanti veľvyslanectva USA a Kanady, Americkej obchodnej komory v SR a Fulbrightovej komisie.

Informácie poskytlo Euroatlantické centrum.

Odporúčané články

Minister financií Kažimír priznal, že do tvorby rozpočtu výrazne vstúpila aj koaličná kríza Minister Kažimír nie je podľa SaS vhodným kandidátom na post predsedu Euroskupiny

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...