Justičná akadémia sa bráni, etiku vraj sudcov naďalej učí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spis, súdy
Foto: SITA/Jozef Habočík

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Justičná akadémia Slovenskej republiky sa ohradila voči kritike združenia VIA IURIS za vypustenie etického vzdelávania budúcich sudcov.

Akadémia tvrdí, že kritika je dôsledkom nepochopenia celého systému vzdelávania, ktorý robí. Podľa nej sa problematika kultivácie osobnosti a profesijnej etiky z prípravného vzdelávania nevypustila.

Akadémia poznamenala, že v súčasnosti reálne neexistuje prípravné vzdelávanie, keďže pozícia justičného čakateľa a právneho čakateľa prokuratúry zo zákona zanikla.

Prípravné vzdelávanie v prípade prinavrátenia sa k inštitútu čakateľa sa bude robiť v rámci cyklickej prípravy právnych čakateľov prokuratúry a justičných čakateľov, a to organizovaním školení zameraných na úspešné vykonanie odbornej justičnej skúšky.

„Koncepcia vzdelávania predpokladá organizovanie štvordňového sústredenia pre justičných čakateľov a právnych čakateľov prokuratúry práve k tejto téme. Cieľom a účelom organizovaných predskúškových sústredení je prakticky pripraviť uchádzačov na úspešné zvládnutie písomnej a ústnej časti odbornej justičnej skúšky,“ uviedla justičná akadémia v stanovisku, ktoré poskytla Katarína Strížová z kancelária akadémie.

Združenie upozornilo na zmeny

VIA IURIS vyzvala súdnu radu, aby prehodnotila krok, ktorý podľa nej viedol k vypusteniu vzdelávania budúcich sudcov o etike.
Spravodlivost sud
Foto: wordpress.com Foto: Pixabay.com

Združenie upozornilo, že súdna rada počas rokovania na Teplom vrchu 24. a 25. septembra na návrh riaditeľa Justičnej akadémie schválila zmenu v obsahovej náplni prípravného vzdelávania, ktorou sa z fázy prípravného vzdelávania vypustí aj téma etiky.

„Znamená to, že sudcovská etika úplne vymizne z procesu vzdelávania tých, ktorí majú absolvovať odbornú justičnú skúšku,“ uviedlo združenie VIA IURIS.

Akadémia hovorí, že si uvedomuje dôležitosť a potrebu organizovania vzdelávania pre cieľovú skupinu v oblasti spoločenskovedných disciplín.

„Aj z tohto dôvodu od roku 2009 bola téma kultivácie osobnosti sudcu a prokurátora zaradená do obsahovej náplne a následne do ročných študijných plánov akadémie. Každoročne sa organizujú podujatia zamerané na kultiváciu osobnosti, na krízovú komunikáciu, rétoriku, zvládanie záťažových situácii na pracovisku a podobne,“ argumentuje akadémia.

Akadémia pracuje na návrhu k dohode

Od roku 2009 sa uskutočnilo šesť dvojdňových podujatí, na ktorých sa celkovo zúčastnilo 189 sudcov a prokurátorov a 10 jednodňových regionálnych podujatí, na ktorých sa celkovo zúčastnilo 324 sudcov a prokurátorov. Na podujatiach vystúpili domáci odborníci ale aj lektori z Českej republiky, Nemeckej republiky a zástupcovia krajín V4.

Teraz rokuje akadémia o návrhu Rámcovej dohody o medzinárodnej spolupráci v oblasti justičného vzdelávania medzi Justičnou akadémiou Slovenskej republiky a Justičnou školou Anglicka a Walesu. Tá má v budúcnosti prispieť k výmene poznatkov a praktických skúseností z oblasti správania sa aj so zameraním na sudcovskú etiku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Via Iuris