Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Kaliňák
Minister vnútra SR Robert Kaliňák (vpravo) počas rokovania ministrov vnútra a spravodlivosti na Rade pre vnútorné veci v Bruseli. Brusel, Belgicko, 25. február 2016. Foto: SITA/Vladimir Tepecs
25. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Kaliňák: Vytváranie hraničnej stráže napreduje

BRUSEL 25. februára (WebNoviny.sk) – Tvorba spoločnej európskej pohraničnej stráže napreduje. To je jeden zo záverov dnešnej rady ministrov vnútra a spravodlivosti v Bruseli. Ako ďalej povedal po rokovaní rady minister vnútra Robert Kaliňák, to je totiž základný kameň v úspešnom boji proti nelegálnej migrácii. O tvorbe hraničnej stráže budú ministri opäť rokovať 11. marca a mohli by sa podľa jeho slov posunúť ďalej.

Presný plán, ako to bude implementované, bude koncom apríla, pričom niektoré veci by mohli začať fungovať už v lete. “Ak chceme byť pružní a reagovať na krízu,” dodal šéf rezortu. Slovensko je do spoločnej pohraničnej stráže pripravené poskytnúť približne 300 policajtov, ale aj letecké prostriedky na hliadkovanie v hraničných morských vodách. Rokovanie bolo teda podľa neho dynamické.

Situácia na gréckej hranici sa dramatizuje

Ministri sa na štvrtkovej rade zhodli, že všetky doterajšie rozhodnutia nezačali fungovať, pričom situácia na gréckej hranici sa dramatizuje. Hranica je strážená, tok migrantov sa za posledné tri dni zmiernil. “Dokonca aj rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová konečne začala tlačiť na riešenie zastavenia voľného prechodu,” poznamenal Kaliňák. Grécko podľa neho nedokáže, ale ani nechce chrániť svoje hranice, “preto došlo aj k ostrej výmene názorov, čo nie je obvyklé”.

Niektoré krajiny podľa neho stále presadzujú, aby sa začalo opäť v marci a apríli rokovať o Dublinskom protokole, v ktorom by sa podľa ministra vnútra opäť ocitli kvóty, len pod iným pomenovaním.

Podľa Kaliňáka sa tu už nehovorí o permanentných kvótach, ale o férovom prerozdeľovaní či spoločnom azylovom konaní. “To všetko je len iný názov pre kvótové rozdeľovanie utečencov v krajinách únie,” zdôraznil minister Kaliňák na brífingu s tým, že pre Slovensko je to neprijateľné. “Našu pravdu potvrdzuje fakt, že zo 160-tisíc utečencov bolo rozdelených 583, a to do krajín, ktoré sú cieľové,” poznamenal. V marci či v apríli bude tak podľa neho nevyhnutné zaujať voči prerozdeľovaniu tvrdý postoj. “Musíme prestať mať sociálne cítenie so štátmi, ktoré zlyhali,” doplnil.

Kaliňák má pocit, že niekedy víťazia žabomyšie vojny

Všetky krajiny majú podľa Kaliňáka návrhy, aby postupovali striktnejšie. Úspech rokovaní medzi Gréckom a Tureckom podľa neho závisí od gréckeho postoja. “Niekedy mám pocit, že zvíťazia drobné žabomyšie vojny z dôb dávno minulých a nevíťazí európsky duch snahy o ochranu hraníc,” dodal.

Minister vnútra spomenul i konferenciu v Rakúsku s balkánskymi krajinami, ktorá bola v stredu 24. februára a vyvolala podľa neho ostrú polemiku medzi Gréckom a Rakúskom.

Ide o navracanie všetkých migrantov z grécko-macedónskej hranice, ktorí by nemali nárok na ochranu v rámci únie. “Keď nebudeme vytvárať tlak na to, aby sme strážili vonkajšiu hranicu s Gréckom, môžeme zabudnúť na pokojné leto,” poznamenal. Súčasťou rokovania sú i systematické kontroly na hraniciach.

Odporúčané články

Do Nemecka by mohlo do roku 2020 prísť 3,6 milióna utečencov S migračnou krízou možno pomôže Argentína, naznačil Hollande

Témy

Diskusia

JA BUDEM VOLIŤ STRANU S VOLEBNÝM ČÍSLOM 3 A ZAKRUŽKUJEM ČÍSLO 14 A 150 A EŠTE DVOCH, ABY BOLŠEVICKÚ GORILU PORAZILO, LEBO ON NA ROZKAZ OLIGARCHOV SA SNAŽIL ICH ODSTRÁNIŤ. SLOVENSKO SA PODOBÁ NA UKRAJINU, KDE NEVLÁDNE VLÁDA, ALE OLIGARCHOVIA.SPOMEDZI SVOJICH KRUHOV UŽ... AKÝ MINISTER TAKÁ POLÍCIA. POD VEDENÍM TOHTO MINISTRA SA POLÍCIA ZNEUŽÍVA NA POLITICKÉ CIELE. TO JE PRE SLOVENSKO VEĽMI ZLÁ SPRÁVA. NÁRODNÁ KRIMINÁLNA AGENTÚRA SA AKO ZDÁ ZMENILA NA FICOVÚ POLÍCIU. POLÍCIA KONALA EXPRESNE RÝCHLO PRI NAHAŇANÍ SVEDKOV MATOVIČA A POTOM AJ... Však vy takových máte taky dost., včetne preezidenta. sme Označovať v sekulárných štátoch dnešnej Európy islam za náboženstvo je lož. V dnešnom ponímaní občanov Európy je náboženstvo niečo iné. Islam je ideológia zahŕňajúca politické zriadenie, zákony a kultúrno-spoločenské pravidlá. Islam neuznáva demokraciu, zákony sú v koráne a fatvách. Človek... diplomat Jiří Kobza, bývalý diplomat, který roky působil v islámských zemích Pro všechny humanistické, multikulturní, soucitné a pomáhající duše, co se mohou přetrhnout, aby se nějak zavděčily "uprchlíkům": Uvědomte si prosím, že podle Koránu, jste jenom jejich služebníci a cokoliv pro...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...