Kamil Krnáč má NKÚ dosť, kandidovať už nebude

NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad SR Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Neúspešný kandidát opozície na funkciu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Kamil Krnáč už viac nebude kandidovať na tento post.

Spôsob, akým strana Smer-SD vystupuje v otázke voľby predsedu NKÚ, je dôkazom, že Robert Fico robí všetko pre to, aby ovládol všetky ústavné inštitúcie v štáte,“ povedal Krnáč pre agentúru SITA s tým, že sa odmieta podieľať na tejto politickej hre.

Premiér v reakcii na opätovné nezvolenie Krnáča poznamenal, že opozícia nemá spoločného kandidáta na šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) – má svoj vnútorný problém, ktorý vláda riešiť nebude.

„Ak má niekto problém, tak ho má opozícia, ktorá sa navzájom klame, ale to nie je môj problém,“ vyhlásil Fico.Premiér argumentoval počtami hlasov pri voľbe šéfa NKÚ. Krnáč podľa neho aj v utorok získal rovnaký počet hlasov od opozície ako v prvej voľbe, teda 53 hlasov.

Pripomenul, že desiati poslanci Smeru-SD už pred voľbou jasne avizovali, že dajú Krnáčovi hlas. „To by stačilo na jeho zvolenie, ak by ho volili všetci opoziční poslanci „Minimálne jedna strana z opozície hlasuje inak, ako deklaruje,“ uviedol Fico.

Premiér v stredu potvrdil stanovisko vlády aj Smeru, že post predsedu NKÚ patrí opozícii. „Verím, že aj niekedy bude zvolený opozičný predstaviteľ za predsedu Najvyššieho kontrolného úradu,“ dodal. Teraz Fico čaká, že príde návrh s menom kandidáta, ktorý má plnú podporu opozície.

Ak by sa taký nenašiel, tak by musel podľa premiéra nastať moment, keď každá opozičná strana predloží vlastného kandidáta. Potom by sa stal šéfom NKÚ ten, ktorý získa najviac hlasov.

Kandidáta Krnáča v utorok podporilo 63 poslancov, 49 bolo proti, 27 sa zdržalo hlasovania a deväť hlasovacích lístkov bolo neplatných. Na zvolenie potreboval Krnáč nadpolovičnú väčšinu prítomných poslancov. Krnáč neprešiel, aj keď v stredu podpredsedníčka NR SR a členka úzkeho vedenia Smeru-SD Renáta Zmajkovičová avizovala, že najmenej desať poslancov Smeru-SD podporí v tajnej voľbe Krnáča.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kamil KrnáčRenáta ZmajkovičováRobert Fico
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad