Kanadskí demonštranti opustili kľúčový hraničný most, niektorých musela polícia zatknúť (foto+video)

Virus Outbreak Canada Protests
Kanadská polícia zatkla ľudí, ktorí most odmietali opustiť. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 13. februára 2022, 17:37

Kanadská polícia rozohnala zostávajúcich demonštrantov, ktorí blokovali dôležitý most medzi Kanadou a Spojenými štátmi. Týždňová blokáda vodičov na protest proti pandemickým opatreniam paralyzovala obchod prechádzajúci cez Ambassador Bridge medzi provinciou Ontário a americkým štátom Michigan.

Polícia cestu už vyčistila, most ale zostáva zatvorený. Pár ľudí, ktorí most odmietali opustiť, polícia zatkla a odtiahla tiež menší počet vozidiel, informuje spravodajský portál BBC.

Nepomohol ani súdny príkaz

Sudca v piatok vydal príkaz na rozpustenie protestu, ale desiatky demonštrantov zostali aj napriek nemu na mieste. Polícia v sobotu ráno zakročila, aby ich rozohnala, a mnohé vozidlá odtiaľ aj odišli.

Po správach o policajnom zákroku sa však na mieste objavilo mnoho ďalších demonštrantov a dav sa znova rozrástol. V nedeľu ráno, keď polícia znovu zakročila, bolo na mieste už len niekoľko desiatok ľudí.

Nelegálna okupácia mesta

Protesty pokračovali aj na iných miestach v Kanade. V hlavnom meste Ottawa, kde demonštranti s vozidlami blokujú centrum od konca januára, polícia informovala o 4 000 protestujúcich. Miestny policajný zbor čaká na posily, aby podľa svojich slov mohol ukončiť nelegálnu okupáciu mesta.

Takzvaný Konvoj slobody sa začal v januári v západnej Kanade, keď kamionisti začali protestovať proti povinnosti očkovania proti COVID-19, aby mohli prechádzať cez kanadsko-americkú hranicu.

Protesty sa presunuli do Európy

K odporu voči povinnému očkovaniu sa neskôr pridali aj ďalšie protipandemické opatrenia a všeobecný nesúhlas s vládou premiéra Justina Trudeaua.

Kanadské protesty inšpirovali odporcov opatrení aj v zahraničí a protestné konvoje sa uskutočnili napríklad vo Francúzsku, Holandsku či na Novom Zélande.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Justin Trudeau