Kandidátov na ústavných sudcov navrhla aj šéfka súdnej rady, medzi nimi je aj tajomníčka Jankovská

Lenka Praženková
Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 7. januára (WebNoviny.sk) – Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková tiež využila svoje nové právo a navrhla štyroch kandidátov na post ústavných sudcov.

Zákonom stanovené kritériá

Jej kandidátmi sa stali advokát Pavol Malich, predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová, štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská a sudca Najvyššieho súdu SR Peter Melicher.

„Všetci kandidáti spĺňajú zákonom stanovené kritériá. Obzvlášť som sa zameriavala na oblasti, v ktorých sa vo svojej praxi realizovali, aj v ktorých aktuálne pôsobia a zároveň majú skúsenosti zo súdnej praxe, čo vnímam ako bonus,“ vysvetlila svoj výber Praženková.

Slovensko čaká vo februári veľká výmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení až deväť z celkového počtu 13 vrátane predsedu. Noví sudcovia sa budú voliť podľa starých pravidiel, keď sa vládnej koalícii nepodarilo presadiť na jeseň minulého roka zmeny. Uchádzačom stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov Národnej rady SR, najmenej však 39.

Prezident vymenuje polovicu

Parlament zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident Slovenskej republiky vymenuje polovicu. Novinkou bude verejné vypočutie kandidátov pred ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR, na ktorom sa môže zúčastniť aj prezident. Deviati sudcovia či sudkyne budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

V súčasnosti je tak známych 29 kandidátov. Medzi nominovanými sú zatiaľ Robert Fico, Peter Melicher, Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela ŠvecováEdita PfundtnerLenka PraženkováMichal TrubanMonika JankovskáPavol MalichPeter KresákRadoslav ProcházkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Súdna rada SRÚstavný súd SR