Karadžič sa odvolal voči rozsudku, uviedol 50 chýb v procese

Radovan Karadžič
Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič si vypočul rozsudok. Haag, 24. marec 2016. Foto: Robin van Lonkhuijsen, Pool via AP

HAAG 22. júla (WebNoviny.sk) – Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič dnes podal odvolanie voči marcovému rozsudku Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý ho odsúdil za genocídu a ďalšie trestné činy.

V odvolaní argumentuje, že nemal spravodlivý proces a že sudcovia OSN urobili sériu chýb, keď dospeli k tomu, že je vinný.

Karadžič v odvolaní vymenúva 50 údajných chýb, ktoré podľa neho, viedli k pochybeniu spravodlivosti. Tvrdí, že tieto chyby „porušili prezumpciu neviny, vyústili do nezvládnuteľného procesu a znemožnili spravodlivý proces“, cituje Karadžiča agentúra AP.

V marci tohto roku ICTY odsúdil 71-ročného Karadžiča na 40 rokov väzenia. Tribunál dospel k záveru, že Karadžič je zodpovedný za zverstvá spáchané bosnianskosrbskými silami počas vojny v rokoch 1992-95, ktorá si vyžiadala približne 100 000 mŕtvych. Karadžič, ktorý vždy trval na svojej nevine, požaduje zbavenie viny alebo nový proces.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radovan Karadžič
Firmy a inštitúcie ICTY International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia