Kašeľ, hnačka, kŕčové žily, cukrovka...: 7 problémov a nápojov, ktoré ich pomáhajú riešiť

Napoje.jpg

Patríte k tým, ktorí hneď pri prvých príznakoch ochorenia siahajú po tabletkách? A pri tom niekedy môže pomôcť príroda. Presnejšie nápoje, ktoré sa dajú pripraviť z rôznych byliniek. Ak vás trápi bolesť hlavy, cukrovka, akné, hnačka alebo iné neduhy, vyskúšajte nasledujúce recepty.

Nápoj proti bolesti hlavy

Príčinou bolesti hlavy môže byť stres, zmena počasia, tlaku či alergia na potraviny. Skoncujete s ňou pomocou zeleninového koktailu. Zmiešajte 100 ml mrkvovej šťavy, 100 ml zelerovej šťavy s pár stonkami rozmarínu a ihneď vypite.

Bolesť hlavy, stres, depresia, smútok
http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-ache/126506165/popup?sq=pain/f=CPIHVX/p=4/s=DynamicRank

Čaj proti kŕčovým žilám

Kŕčové žily signalizujú, že s krvným obehom nie je niečo v poriadku. Príčinou môže byť nedostatok pohybu, obezita či nesprávna výživa. V boji s kŕčovými žilami je vynikajúca pohánka, ktorá obsahuje vysoké množstvo rutínu. Ten je prospešný pri poruchách prekrvenia a zvyšuje priechodnosť krvi v kapilárach. Pravidelným pitím čaju z vňate pohánky by sa mali vaše problémy upraviť.

Kŕčové žily, žila
Human Spaider Veins – studio shoot www.thinkstockphotos.com

Čaj proti cukrovke

Cukrovka sa považuje za poruchu metabolizmu, pri ktorej telo nie je schopné spracovať cukry. Vynikajúcim nápojom pri tomto ochorení je čaj z čučoriedkových listov. Dve lyžičky čučoriedkových listov pokrájajte a zalejte 250 ml vody. Následne varte 10 minút a 15 minút lúhujte. Pite denne dve šálky vlažného čaju.

Cukrovka, choroba,
medicine, age, diabetes, health care and people concept – close up of senior woman with glucometer and test stripe checking blood sugar level at home www.thinkstock.com

Nápoj proti kašľu

Kašeľ vzniká snahou organizmu vyčistiť si zanesené dýchacie cesty. Na boj s kašľom je účinné horúce banánové mlieko, ktoré pomáha najmä na suchý a dráždivý kašeľ. Roztlačte jeden zrelý banán a zalejte ho 200 ml mlieka. Chvíľu zmes povarte a pite po dúškoch, kým je ešte mlieko teplé.

Kašeľ, choroba, chrípka, prechladnutie, bolesť hrdla
Sick woman cough in ved under blanket www.thinkstockphotos.com

Nápoj proti hnačke

Pokiaľ trpíte riedkou stolicou sprevádzanou kŕčmi v podbrušku, doplňte vášmu telu cukry a soli. Vytlačte si šťavu z 2 pomarančov, pridajte 0,5 čajovej lyžičky soli, 2 lyžičky medu a doplňte vodou tak, aby ste mali 500 ml tohto nápoja. Pite každú polhodinu.

Hnačka, plynatosť, nadúvanie, bolesť brucha
Young woman sitting on the bed with pain in stomach www.thinkstockphotos.com

Liek proti horúčke

Pokiaľ je teplota tela vyššia ako 37,5°C, ide o horúčku. Aby ste sa rýchlo postavili na nohy, uvarte si povzbudzujúci nápoj, ktorý účinne znižuje teplotu a povzbudí organizmus. Jeden žĺtok rozmiešajte v 200 ml teplej vody, pridajte lyžicu citrónovej šťavy a lyžicu medu. Ihneď vypite!

Bolesť hrdla, chrípka, piť čaj
Young woman with a sore throat drinking tea Foto: Thinkstock

Čaj proti akné

V pubertálnom veku sa vyskytuje takmer u každého jedinca, v dospelosti je však varovným signálom, že niečo v našom tele nie je v poriadku. Spravidla môže ísť o zlú funkciu obličiek, príčin však môže byť nespočetne veľa.

Na aknóznu pleť pomáha pravidelné pitie bylinných čistiacich čajov napr. z púpavy, rumančeka, materinej dúšky či čaj Nimba. Zároveň je účinné prikladať si na postihnuté miesta obklady z týchto bylín.

Akné, vyrážky, pleť, žena
Displeased young woman squeezing pimples in front of mirror www.thinkstockphotos.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom