Kim Čong-il je spolu s Hitlerom a Stalinom v pekle

Kim Čong il
Foto: SITA, AP

WASHINGTON 20. decembra (WEBNOVINY) – Americký senátor John McCain vyjadril uspokojenie nad tým, že Kim Čong-il je už „v pekle“ a vyzval na mierové ukončenie vlády jeho rodiny v Severnej Kórei.

Republikánsky kandidát na prezidenta v roku 2008 uviedol, že Kim vystavil Severokórejčanov „strašnej chudobe a krutému útlaku pod jedným z najtotalistickejších režimov, aký svet kedy poznal“. Svet sa po jeho odchode stal lepším miestom, povedal McCain.

„Môžem len vyjadriť uspokojenie nad tým, že drahý vodca sa zišiel s takými ako Kaddáfí, bin Ládin, Hitler a Stalin v horúcom kúte pekla,“ uviedol McCain bez obalu v stanovisku.

Zároveň nazval Kimovu smrť „historickou príležitosťou“ na ukončenie severokórejského režimu, zjednotenie Kórejského polostrova a slobodu pre všetkých Kórejčanov.

Oproti slovám McCaina, ktorý bol mučený ako väzeň počas vietnamskej vojny, sú vyjadrenia amerického prezidenta Baracka Obamu opatrnejšie. Vyzýva v nich len na „mierový a stabilný prechod“ v čase, keď komunistický režim plánuje vymenovať najmladšieho vodcovho syna Kima Čong-una za nového lídra.

Šesťdesiatdeväťročný Kim Čong-il zomrel v sobotu na infarkt vo svojom vlaku neďaleko metropoly Pchjongjang.

Obrazom: Zomrel diktátor Kim Čong-il

Obrazom: Reakcie na smrť diktátora Kim Čong-ila

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe bin LádinJohn McCainKim Čong-il