Kiná prinesú krimi, domáci dokument aj adaptáciu bestselleru

End of Watch
Michael Peña a Jake Gyllenhaal vo filme End of Watch Foto: Open Road Films, Scott Garfield

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Tento týždeň prináša do slovenských kín tri premiéry – kriminálnu drámu Patrola, domáci dokument Cigáni idú do volieb a animovanú rozprávku Cililing a tajomstvo krídiel. Štvrtou novinkou je nórsky krimi triler Lovci hláv, ktorý pribudne do ponuky filmových klubov.

Mladí policajti proti nebezpečnému gangu

Hlavnými postavami kriminálnej drámy Patrola sú mladí losangeleskí policajti Brian Taylor (Jake Gyllenhaal) a Mike Zavala (Michael Peña).

Pri rutinnej cestnej kontrole zabavia zbrane a peniaze. Netušia však, že patria neslávne známemu pouličnému gangu, ktorý ich po tejto akcii odsúdi na smrť.

“Keď policajt končí šichtu, spíše do protokolu záznam zo služby – príchod na miesto činu, zadržanie osoby, zatknutie podozrivého… posledná vec, ktorú napíše je ‚UHS‘ a presný čas. Vyslúžilí policajti vám povedia, že jedna vec sa udeje za každých okolností a tou je UHS – ukončenie hliadkovej služby (End of Watch) a odchod domov. Ak domov neodídete, tiež sa to nazýva ukončenie hliadkovej služby.”

O scenár i réžiu filmu sa postaral David Ayer, ktorý režíroval snímky Drsné časy (2005) a Králi ulice (2008) a na svedomí má scenáre filmov ako Rýchlo a zbesilo (2001), Training Day (2001) alebo Jednotka rýchleho nasadenia (S.W.A.T.) z roku 2003.

V ďalších úlohách snímky účinkujú napríklad Natalie Martinez, Anna Kendrick, America Ferrera, Cody Horn, Frank Grillo alebo David Harbour.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 73%

www.imdb.com: 8,0 z 10 (hodnotenia 9 878 používateľov)

www.rottentomatoes.com: kritici – 86% (133 recenzií) / používatelia – 90% (39 619 hodnotení)

Moderný osud slovenského Róma 21. storočia

Cigáni idú do volieb
Foto: Bonton film

Dokument Cigáni idú do volieb režiséra Jara Vojteka je príbehom Vlada Sendreia, Róma s minulosťou bitkára, v súčasnosti aktivistu v treťom sektore, kultúre, lídra skupiny Kokavakére Lavutáris, ktorý sa pripravuje na vytúženú budúcnosť: byť zvoleným zástupcom, politikom.

Napriek školeniu odborníka z americkej nadácie môžu diváci sledovať neuveriteľne živelnú predvolebnú kampaň, tragikomické situácie i expedíciu do rómskych get na okraji spoločnosti.

Zároveň je však príbeh Vlada Sendreia aj moderným osudom slovenského Róma 21. storočia. Z jedného z Cigánov stojacich v rade na podporu sa postupne stal spoločensky aktívny a známy človek. Dnes je nepísaným „vajdom“, autoritou nielen vo svojom domácom spoločenstve, ale i reprezentantom kraja, rodnej Kokavy nad Rimavicou.

Na Slovensku ho poznajú aj vďaka skupine Kokavakére Lavutáris známej aj ako Sendreiovci a ich spolupráci s hudobným producentom Hansom Zimmerom, ktorý si ich hudbu vybral do filmu Sherlock Holmes 2: Hra tieňov (2011) režiséra Guya Ritchieho.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

Víla Cililing odhaľuje magické tajomstvo

Cililing a tajomstvo krídiel
Foto: Saturn

Animovaný rodinný film Cililing a tajomstvo krídiel štúdia Disney je príbehom obľúbenej rozprávkovej víly Cililing. V snímke režisérskej dvojice Peggy Holmes a Bobs Gannaway sa vyberie na výpravu do zakázaného sveta, kde ju čaká najväčší objav jej života.

Animované dobrodružstvo je príbehom, ktorý zavedie Cililing zo slnečného sveta Údolia škriatkov, cez „veľký predel“ do záhadného Zimného lesa. Tam stretáva zimné víly a odhalí magické tajomstvo – svoju sestru Zimozelku.

Scenár filmu napísali režiséri Holmes a Gannaway spolu s Ryanom Roweom a Tomom Rogersom. V pôvodnom znení svoje hlasy do filmu prepožičali hviedy ako Anjelica Huston, Timothy Dalton alebo Lucy Liu.

V slovenskom znení účinkujú Jana Wagnerová, Lucia Molnárová, Juraj Predmerský, Igor Adamec, Soňa Norisová, Júlia Ružičková-Horváthová, Zuzana Jurigová-Kapráliková, Lenka Salmanová, Andrea Kiráľová, Marek Fašiang, Táňa Šúrová, Rebeka Poláková, Juraj Hrčka, Martin Nahálka, Ľubica Očková-Konrádová, Kristína Šťastná a Kamila Magálová.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 74% (96 hodnotení)

www.imdb.com: 6,0 z 10 (hodnotenia 864 používateľov)

www.rottentomatoes.com: kritici – 67% (6 recenzií) / používatelia – 81% (504 hodnotení)

Adaptácia bestselleru Joa Nesbøa

Lovci hláv
Foto: Nordisk Film

Krimi triler Lovci hláv v réžii Mortena Tylduma je adaptáciou rovnomenného bestselleru nórskeho spisovateľa Joa Nesbøa. Do podoby scenára predlohu spracovali Lars Gudmestad a Ulf Ryberg.

Roger Brown (Aksel Hennie) má všetko, čo si človek môže priať. Je najúspešnejším lovcom hláv, „headhunterom“, v Nórsku, za ženu má krásnu galeristku a vlastní úchvatný dom. Žije však nad pomery a tajne kradne umelecké diela.

Na slávnostnom otvorení galérie mu žena predstaví muža menom Clas Greve (Nikolaj Coster-Waldau). Ten je nielen ideálnym kandidátom na pozíciu, ktorú sa Roger snaží získať, a tiež majiteľom originálu Rubensovho Lovu na diviaky, jedného z najžiadanejších obrazov v histórii moderného umenia.

Roger vycíti príležitosť stať sa finančne nezávislým a začne plánovať svoju najväčšiu krádež.

V snímke si zahrali aj Synnøve Macody Lund, Julie R. Ølgaard, Joachim Rafaelsen a ďalší.

https://www.youtube.com/watch?v=_cPHO0kKWA0

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 82% (4 858 hodnotení)

www.imdb.com: 7,5 z 10 (hodnotenia 26 760 používateľov)

www.rottentomatoes.com: kritici – 92% (88 recenzií) / používatelia – 86% (17 250 hodnotení)

Informácie pochádzajú z webových stránok www.forumfilm.sk, bontonfilm.sk, www.saturn.sk a asfk.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kamila Magálová