Kipruto vo finále stípliarov zabehol olympijský rekord

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - trinásty deň
Víťazom behu na 3000 m cez prekážky sa stal Keňan Conseslus Kipruto. Rio de Janeiro, 17. august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 17. augusta (WebNoviny.sk) – Keňan Conseslus Kipruto sa stal olympijským víťazom v behu na 3000 m prek. V stredajšom finále stípliarov na Olympijskom štadióne v Riu de Janeiro iba 21-ročný Kipruto rozhodol o svojom víťazstve skvelým nástupom do posledného kola, v ktorom sa vzdialil dvojici Ezekiel Kembou – Evan Jager a výkonom 8:03,28 min utvoril olympijský rekord.

OH 2016

Strieborný z ostatných dvoch svetových šampionátov Kipruto poslal do histórie víťazný čas Juliusa Kariukiho z OH 1988 zo Soulu (8:05,51).

„Myslím si, že zdolať Kemboia, ktorý túžil po zlatom zavŕšení kariéry, to je dobre odvedená práca. Kemboi si veril, ale ja som mu na dráhe ukázal, kto tu je ´king´. Bol som pripravený zdolať ho a som rád, že sa mi to podarilo. Dnes som nemal konkurenciu. Už 200 m pred cieľom bolo jasné, že ma nikto nezdolá. Tak som začal predčasne oslavovať. My, Keňania, milujeme stípl. Asi preto, že v ňom stále víťazíme,“ uviedol víťazný Conseslus Kipruto pre oficiálny informačný systém OH 2016.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 13. deň

Po striebro si napokon dobehol Američan Jager (8:04,28) a bronz zostal dvojnásobnému olympijskému šampiónovi Ezekielovi Kemboiovi (8:08,47). Bronzová medaila napokon pripadla Francúzovi Mahiedinemu Mekhissimu, pretože Kemboia diskvalifikovali. Dôvodom bolo neprípustné opustenie trate v poslednej zákrute pred záverečným nástupom do cieľovej rovinky.

Na tento fakt poukázal francúzsky tím a s odvolaním uspel. Podľa stanoviska Medzinárodnej asociácie atletických federácií na základe zhliadnutého videa Kemboi naozaj opustil trať po prekonaní vodnej priekopy a musel byť diskvalifikovaný. Inými slovami – Francúzom sa podarilo získať bronz pre Mekhissiho dodatočne za „zeleným stolom.“

Kemboi po tomto verdikte prehodnotil svoje rozhodnutie ukončiť kariéru „Chcel som skončiť po olympijských hrách ako medailista. Bola to moja štvrtá olympiáda, a tak som považoval za vhodné sa rozlúčiť. Po diskvalifikovaní však mám pocit, že bez medaily to nemá význam. Nechcem ju získať späť po proteste, ale na trati. Kemboi nekončí, o rok na majstrovstvách sveta v Londýne budem naspäť na dráhe,“ napísal 34-ročný Kemboi na svojej facebookovej prezentácii.

ATLETIKA: Finále – 3000 m prek. – muži:

1. Conseslus Kipruto (Keňa) 8:03,28 min – olympijský rekord, 2. Evan Jager (USA) 8:04,28, 3. Mahiedine Mekhissi (Fr.) 8:11,52, 4. Soufiane Elbakkali (Mar.) 8:14,35, 5. Yoann Kowal (Fr.) 8:16,75, 6. Brimin Kiprop Kipruto (Keňa) 8:18,79, 7. Hillary Bor 8:22,74, 8. Donald Cabral (obaja USA) 8:25,81

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom