Lomnický zvládol kvalifikáciu, teší sa na olympijské finále

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - trinásty deň

RIO DE JANEIRO 17. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant Marcel Lomnický dosiahol výkon 74,16 m v kvalifikácii súťaže kladivárov na olympijských hrách v Riu de Janeiro a nebude chýbať vo finále. To sa uskutoční v rámci piatkového programu atletických súťaží v Riu (na Slovensku už v sobotu o 2.05 h SELČ).

OH 2016

Lomnický vôbec ako prvý slovenský atlét v technických disciplínach na OH 2016 uspel v kvalifikácii a bude bojovať o medaily. Predtým sa finálové ambície rozplynuli pätici – kladivárke Martine Hrašnovej, trojskokanke Dane Velďákovej, diaľkarke Jane Velďákovej, skokanovi do výšky Matúšovi Bubeníkovi a Lucii Hrivnák Klocovej.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 13. deň

Najlepší v kvalifikácii bol Nowicki

Lomnický v kvalifikačnej A-skupine skončil na druhej priečke len o 1 cm za Brazílčanom Wagnerom Domingosom (74,17).

Hoci za ostrým kvalifikačným limitom 76,50 m slovenský silák výrazne zaostal, napokon postúpil medzi dvanásť najlepších do finále. Nebolo to však úplne bez nervov, lebo vo výrazne kvalitnejšej druhej kvalifikačnej skupine sa až 8 kladivárov dostalo pred Lomnického a ten napokon postúpil z 10. miesta.

Najlepší výkon spomedzi všetkých 30 účastníkov kvalifikácie dosiahol Poliak Wojciech Nowicki (77,64). Spolu s ním prekonal ostrý limit 76,50 už len 40-ročný Bielorus Ivan Tichon (76,51). Bývalý dopingový hriešnik má bronz z Pekingu 2008 a už v Sydney 2000 bol klasifikovaný ako štvrtý.

Najlepší v kvalifikácii bol Nowicki

Dvadsaťdeväťročný člen VŠC Dukla Banská Bystrica Lomnický (osobný rekord 79,16) v kvalifikácii predviedol sériu 74,16 – prešľap – 73,47. Veľkým sklamaním je iba 72,00 m a siedme miesto v podaní Poliaka Pawla Fajdeka. Úradujúci majster sveta aj Európy sa rozlúčil so súťažou bez šance zabojovať o medaily.

„Teším sa na finále. V kvalifikácii to bolo dobré. V prvom pokuse som chcel predviesť ľahší hod a bol som zvedavý, kam to pôjde. Cez 74 metrov to bolo dobré a vedel som, že to bude stačiť na postup. Súdim podľa kruhu, štartovej listiny a podľa toho, ako sa hádže. Potom som bol uvoľnenejší a v druhom pokuse som chcel prehodiť limit, no trafil som klietku. Tretí pokus mi nevyšiel technicky. Druhé miesto v mojej časti kvalifikácie je na 99 percent postup do finále. Tam už budem vedieť, do čoho idem. Kruh je veľmi drsný a pomalý. Laicky povedané je to ‚šmirgeľ‘ a nechápem, ako Anita Wlodarczyková hodila 82 metrov,“ uviedol Marcel Lomnický po svojom kvalifikačnom vystúpení, keď ešte nemal úplnú istotu

Pre nitrianskeho rodáka je Rio de Janeiro druhá olympijská skúsenosť. Pred štyrmi rokmi v Londýne nepostúpil z kvalifikácie, celkovo skončil pätnásty. V Riu ho ako tréner-konzultant sprevádza majster Európy spred 6 rokov Libor Charfreitag.

Muži – kladivo – kvalifikácia (limit 76,50 m, 12 najlepších do finále):

1. Wojciech Nowicki (Poľ.) 77,64, 2. Ivan Tichon (Biel.) 76,51, 3. Dilšod Nazarov (Tadž.) 76,39, 4. Krisztián Pars (Maď.) 75,49, 5. Diego del Real (Mex.) 75,19, 6. Sergej Marghiev (Mold.) 74,97,…10. Marcel Lomnický (SR) 74,16

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anita WlodarczykováLibor CharfreitagMarcel Lomnický