Kiska opätovne nepodpísal novelu zákona o ÚPN a štátnych cenách, napriek tomu budú platné

PREZIDENT
Prezident SR Andrej Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko

BRATISLAVA 24. októbra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska opätovne nepodpísal novelu zákona o fungovaní Ústavu pamäti národa a nový zákon o štátnych cenách Jozefa Miloslava Hurbana a Alexandra Dubčeka.

Agentúru SITA o tom informovala Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Keďže zákony schválil parlament už po druhýkrát, platiť budú aj bez podpisu hlavy štátu.

Prezident vrátil novelu do parlamentu

Poslanci 12. októbra opätovne schválili prezidentom vrátenú novelu zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) v pôvodnom znení. Zo 136 prítomných za zákon hlasovalo 79 poslancov, 42 bolo proti a 15 sa zdržalo. Podľa novely sa štatutárnym orgánom ÚPN má stať jeho správna rada.

Predseda správnej rady by tak len koordinoval jej činnosť a konal v jej mene navonok. Z obsahu schváleného zákona však nie je zrejmé, ako bude správna rada vykonávať všetky právne úkony, ktoré ako štatutárny orgán vykonávať má. Prezident argumentoval, že to oslabuje zodpovednosť za riadenie a činnosť celého ÚPN.

Zároveň pripomenul, že slovenský právny poriadok pri inštitúciách verejnoprávneho typu nepozná takúto formu riadenia prostredníctvom kolektívneho štatutárneho orgánu.

Dve nové štátne ceny

Poslanci tiež začiatkom mesiaca opätovne schválili návrh zákona o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka, ktorú prezident Andrej Kiska vrátil na opätovné prerokovanie 3. októbra. Za schválenie hlasovalo 79 z prítomných 138 zákonodarcov, 39 bolo proti a 20 sa zdržalo.

Podľa prezidenta zákon nebol v súlade s Ústavou SR. Podľa hlavy štátu totiž forma a obsahové zameranie štátnych cien sú totožné ako pri štátnych vyznamenaniach. Bez ohľadu na to, že navrhovaný zákon používa pojem ‚štátna cena‘, podľa prezidenta SR to nemení podstatu a účel takejto ceny ako štátneho vyznamenania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚPN Ústav pamäti národa