Aktualizované: Kiskova strana podáva podnet, nepozdáva sa jej previerka „prísne tajné“ firme Bonul

Juraj Šeliga
Juraj Šeliga. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 23. júla 15:09

Vznikajúca strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí v utorok odovzdala podnet pre poslancov Národnej rady SR, aby preverili udelenie bezpečnostnej previerky spoločnosti Bonul.

Uviedol to na tlačovom brífingu zástupca strany Juraj Šeliga s tým, že podľa jeho slov existuje viacero dôvodných podozrení, ktoré naznačujú možnú protiprávnu činnosť súkromnej bezpečnostnej služby.

Tú navyše vlastní rodina Bödörovcov, ktorá podľa medializovaných informácií spolupracovala napríklad s Marianom K., ktorý je v súčasnosti obvinený z viacerých trestných činov.

Sledovanie novinárov

Okrem iných tiež z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Bödörovci sa tiež údajne podieľali na sledovaní novinárov. O ich aktivitách písal aj Ján Kuciak.

„Pred malou chvíľou som podal podnet pre parlamentný osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, aby poslanci preverili, prečo bola udelená bezpečnostná previerka na stupeň ‚prísne tajné‘ spoločnosti Bonul. Podľa nás existuje viacero podozrení tejto spoločnosti a radi by sme počuli vysvetlenie šéfa NBÚ, či môžu takéto firmy disponovať obdobnými previerkami,“ povedal Šeliga.

Stanovisko Nadácie Zastavme korupciu

Poslanci osobitného výboru môžu žiadať od šéfa NBÚ vysvetlenie, pričom potrebné podklady pre úrad vypracúvajú iné bezpečnostné zložky štátu, ako napríklad polícia či Slovenská informačná služba. Obdobný postup požaduje aj Nadácia Zastavme korupciu, ktorá stanovisko zverejnila na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook.

„Firma Bonul získala bezpečnostnú previerku napriek tomu, že majiteľovho syna preveruje polícia v súvislosti s Marianom K. a vraždou Jana Kuciaka. Podávame preto podnet a žiadame preveriť postup Národného bezpečnostného úradu, ktorý previerku napriek vážnym okolnostiam udelil,“ napísala nadácia.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu aj Národný bezpečnostný úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJuraj ŠeligaNorbert Bödör
Firmy a inštitúcie NBÚ Národný bezpečnostný úradSIS Slovenská informačná službaZa ľudí - Kiskova politická strana