Aktualizované: KĽDR a Južná Kórea rokovali o 3. samite lídrov, svoje vzťahy prirovnali k dvom blízkym priateľom

Severná Kórea, Južná Kórea
Zľava: Juhokórejský minister pre zjednotenie Čo Mjong-kjon si potriasa rukou so severokórejským predsedom Výboru pre mierové zjednotenie Kórey Ri Son-kwonom. 13. august 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 13. augusta, 9:02

SOUL 13. augusta (WebNoviny.sk) – Tretí summit severokórejského vodcu Kim Čong-una a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina sa uskutoční v septembri v Pchjongjangu. V pondelok sa na tom dohodli zástupcovia oboch krajín počas takmer dvojhodinových rokovaní. V spoločnom vyhlásení však bližšie detaily, vrátane konkrétneho dátumu, neuviedli.

Predseda Výboru pre mierové zjednotenie Kórey Ri Son-kwon, ktorý viedol delegáciu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), novinárom po stretnutí povedal, že sa obe strany dohodli na konkrétnom septembrovom dátume, ale odmietol povedať ako s tým, že chce „aby si nad tým novinári lámali hlavu“. Juhokórejský minister pre zjednotenie Čo Mjong-kjon o rozhovoroch so Severom oboznámi novinárov neskôr počas pondelka.

Vysokí predstavitelia Severnej a Južnej Kórey sa v pondelok stretli na rokovaniach o prípravách tretieho summitu ich lídrov Kim Čong-Una a Mun Če-ina.

Stretnutie v Pchanmundži

Juhokórejskú delegáciu vedie minister pre zjednotenie Čo Mjong-kjon, severokórejskú predseda Výboru pre mierové zjednotenie Kórey Ri Son-kwon. Juh má v delegácii napríklad aj prezidentovho poradcu pre severokórejské jadrové záležitosti, Sever zase predstaviteľov dohliadajúcich na ekonomickú spoluprácu oboch Kóreí.

Zástupcovia oboch krajín sa stretli v budove kontrolovanej Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) v pohraničnej obci Pchanmundžom, aby určili dátum a miesto konania stretnutia.

Kim a Mun, ktorí sa stretli po prvý raz v apríli a po druhý raz na menej formálnych rokovaniach v máji, sa už skôr dohodli na ďalšom summite na jeseň v Pchjongjangu, ale nezverejnili žiadne konkrétne detaily.

Zlepšenie vzťahov medzi Kóreami

Na začiatku rokovaní Ri Son-Kwon prirovnal súčasné vzťahy medzi Severom a Juhom ku dvom veľmi blízkym priateľom, medzi ktorých sa nič nemôže postaviť.

„Zúčastňujeme sa na tomto rokovaní s úmyslom, aby z neho vzišlo niečo dobré,“ vyjadril sa podľa správ Ri a dodal, že pokračovanie rozhovorov o summite lídrov v Pchjongjangu pomôže zlepšiť vzťahy medzi Kóreami.

„Budeme počúvať stanovisko Severu na medzikórejský jesenný summit, ktorý je dohodnutý na základe Pchanmundžomskej deklarácie, a podelíme sa o naše názory,“ vyjadril sa pred pondelkovým stretnutím Čo Mjong-kjon odkazujúc na dohodu z aprílového summitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un