Klienti sociálnych služieb sa nedoplatia, bojí sa SDKÚ

Novotný
Viliam Novotný Foto: SITA/Branislav Račko

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Poslanci za SDKÚ-DS Pavol Frešo a Viliam Novotný požiadali premiéra Roberta Fica o to, aby vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila návrh na skrátené legislatívne konanie k ich návrhu novely zákona o sociálnych službách. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Opoziční poslanci chcú predloženou novelou o 18 mesiacov posunúť účinnosť novely zákona o sociálnych službách, podľa ktorej majú samosprávy od začiatku budúceho mesiaca stanoviť poplatky pre klientov účtované za sociálne služby dlhodobej starostlivosti na úrovni najmenej 50 % ekonomicky oprávnených nákladov.

Reálne hrozí, že ak sa nezmení zákon o sociálnych službách, tak od 1. júla sa mnohí prijímatelia sociálnych služieb jednoducho za tieto služby nedoplatia,“ povedal Novotný. Poslanci chcú posunutím schválených zmien získať čas na nájdenie systémového riešenia vo financovaní sociálnych služieb.

Novelu zákona o sociálnych službách, ktorou sa od júla tohto roka stanovuje minimálna výška úhrady od klienta za sociálne služby dlhodobej starostlivosti sume najmenej 50 % ekonomicky oprávnených nákladov na sociálnu službu, definitívne schválili poslanci za SDKÚ-DS, SaS, KDH, Most-Híd a štyria Obyčajní ľudia koncom januára tohto roka.

Podľa Novotného tak poslanci SDKÚ-DS urobili „v dobrej viere„. Podľa novely zákona sa bude všetkým obecným zariadeniam a neverejným poskytovateľom vybraných druhov sociálnych služieb poskytovať rovnaká výška finančného príspevku na zabezpečenie prevádzky podľa jednotlivých druhov služieb zo zdrojov štátneho rozpočtu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol FrešoViliam NovotnýViliam Novotný.
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana