Koalícia Smer-SD, Most-Híd a SNS by nemala väčšinu

Andrej Danko, Béla Bugár, Robert Fico
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov. Najviac kresiel by v Národnej rade SR obsadila strana Smer-SD, a to 44, volilo by ich 27,4 percenta opýtaných.

Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA, ktorý uskutočnila od 14. do 20. januára na vzorke 1359 respondentov. Respondenti mali odpovedať na otázku: „Ak by parlamentné voľby boli teraz, najbližší víkend, ktorú stranu, alebo hnutie by ste volili?“ Koaličnú Slovenskú národnú stranu by volilo 10 percent opýtaných a získala by 16 mandátov, Most-Híd by obsadil deväť kresiel a svoj hlas by mu odovzdalo 5,6 percenta opýtaných.

Za stranou Smer-SD by podľa výsledkov prieskumu nasledovali strany Sloboda a Solidarita (SaS) s 21 mandátmi (13,2 percenta hlasov) a hnutie OĽaNO-NOVA (20 mandátov), ktoré by volilo 12,2 percenta opýtaných. Strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko by sa do NR SR dostala s podporou 11,1 percenta voličských hlasov a získala by 18 mandátov, hnutie Sme Rodina – Boris Kollár by podporilo 7,4 percenta voličov (12 mandátov).

Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré by volilo 5,9 percenta respondentov a získalo by desať poslaneckých kresiel. Naopak, pred bránami parlamentu by ostali SMK-MKP so ziskom 4,4 percenta hlasov a KSS s podporou 1,7 percenta voličov. Iné strany by volilo 1,1 percenta opýtaných.

Agentúra Polis Slovakia vyrátala preferencie z potenciálnej volebnej účasti 56 percent respondentov. Nerozhodnutých bolo 26 percent respondentov, voliť by nešlo 18 percent opýtaných.

Prieskum
Agentúra Polis Slovakia robila pre agentúru SITA v dňoch 14. až 21. januára telefonický prieskum na vzorke 1359 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR. Preferencie sú vyrátané z 56-percentnej volebnej účasti. Nerozhodnutých bolo 26 percent opýtaných, voliť by nešlo 18 percent respondentov. Ľudia mali odpovedať na otázku: 'Ak by parlamentné voľby boli teraz, najbližší víkend, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?'

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Kollár
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSNS Slovenská národná strana