Kočnera obžalovali v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej

Marián Kočner
Podnikateľ Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 21. októbra, 12:00

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd 21. októbra obžalobu na obvinených T. Sz., M. M., A. Zs. a M. K. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a pre ďalšie trestné činy. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy,“ uviedla hovorkyňa s tým, že jeden skutok sa týka vraždy poškodeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhý skutok sa týka vraždy Petra Molnára.

Spis má 25-tisíc strán

„Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán. Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených, ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov a oboznámiť rozsiahly spisový materiál,“ uviedla Tökölyová. Dodala, že v prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

Ako doplnila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková, súd už dostal obžalobu na štyri osoby pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, prečin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a prečin porušovania domovej slobody.

„Obžaloba, ktorá má 55 zväzkov a viac ako 25 tisíc strán, napadla do senátu 2T v Pezinku. Bola pridelená zákonnému sudcovi, predsedníčke senátu Ružene Sabovej, ktorá po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe v zmysle Trestného poriadku,“ dodala Kudjáková.

Policajný vyšetrovateľ ešte 8. marca vzniesol obvinenie voči Marianovi K. z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Obvinený je momentálne vo väzbe v prípade miliónových zmeniek, ktorý sa už prejednáva pred súdom.

Dohodu o vine musí odobriť súd

V prípade vraždy novinára a jeho partnerky čelia obvineniu aj Tomáš S., Miroslav M. a Alena Zs. Pôvodne obvinený Zoltán A. bol vyčlenený na samostatné konanie a v prípade vystupuje ako svedok.  Návrh dohody o vine a treste medzi prokurátorom a Zoltánom A. v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky už predložili na súd.

„Na Špecializovaný trestný súd bol dňa 21.októbra podaný návrh na schválenie dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a osobou Z.A., ktorá je obvinená v trestnej veci obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. Návrh na dohodu o vine a treste napadol do senátu 1T v Pezinku, bol pridelený zákonnému sudcovi, ktorý po jeho preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe v zmysle Trestného poriadku,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Jána Kuciaka a jeho partnerku zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakKatarína KudjákováMarián KočnerMartina Kušnírová
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRPZ Policajný zbor SR