Pavol Vorobjov, ktorý lustroval Jána Kuciaka, skončil v putách

Protest Za slušné Slovensko
Pohľad na nálepku #All For Jan na ruke účastníka občianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko, organizovaného v súvislosti s vývojom spoločenskej situácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, na Námestí SNP. Bratislava, 16. marec 2018. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 27. septembra 14:19

Polícia Slovenskej republiky potvrdila, že v súvislosti s medializovanými lustráciami funkcionármi z NAKA zadržali tri osoby.

„V súvislosti s vyšetrovaním takzvaných lustrácií dnes príslušníci Úradu inšpekčnej služby zadržali tri osoby. V súčasnosti vykonáva vyšetrovateľ úradu všetky potrebné procesné úkony. Vzhľadom na túto skutočnosť a s cieľom zabrániť zmareniu prebiehajúceho vyšetrovania nie je v tejto chvíli možné poskytnúť žiadne ďalšie informácie,“ píše sa v stanovisku Úradu inšpekčnej služby MV SR na sociálnej sieti Facebook.

Informáciu o zadržaní troch osôb vo štvrtok ráno priniesol portál nastope.sk. Podľa informácií portálu, policajná inšpekcia zadržala bývalého šéfa finančnej spravodajskej jednotky NAKA Pavola Vorobjova, zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika a Michala Zubčáka z odboru podpory riadenia. Dôvodom zadržania majú byť nezákonné lustrácie novinárov, medzi ktorými mal byť aj zavraždený Jána Kuciak.

Noc strávil v policajnej cele

Vorobjov opustil budovu Úradu inšpekčnej služby v Bratislave v piatok krátko predpoludním. Podľa informácií, ktoré TV JOJ potvrdili viaceré zdroje, Vorobjov strávil noc v policajnej cele. Z budovy inšpekčnej služby odišiel bez policajného sprievodu. Na slobode sú tak už všetci traja policajní funkcionári, ktorých zadržala inšpekčná služba MV SR vo štvrtok.

Vorobjov pri odchode novinárom nechcel odpovedať na otázky. Na otázku, či je obvinený, odpovedal nie. „Nebudem sa vyjadrovať, dobre?“ dodal Pavol Vorobjov. Niekdajšieho šéfa finančnej spravodajskej jednotky NAKA zadržala policajná inšpekcia vo štvrtok ráno. Dôvodom boli aj lustrácie novinárov.

Zadržali ho spolu s analytikom Michalom Zubčákom a zástupcom riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Milan Mihálikom. „V súvislosti s vyšetrovaním takzvaných lustrácií dnes príslušníci Úradu inšpekčnej služby zadržali 3 osoby. V súčasnosti vykonáva vyšetrovateľ úradu všetky potrebné procesné úkony. Vzhľadom na túto skutočnosť a s cieľom zabrániť zmareniu prebiehajúceho vyšetrovania, nie je v tejto chvíli možné poskytnúť žiadne ďalšie informácie,“ uviedla pre televíziu vo štvrtok hovorkyňa ministerstva vnútra Silvia Kerátová.

Vypovedal už minulý rok

Samotný Pavol Vorobjov už k lustráciám pred vyšetrovateľmi vypovedal minulý rok. Aj pre dôvody lustrácie novinára Jána Kuciaka, ktorého zavraždili. Najprv tvrdil, že na pokyn svojho vtedajšieho nadriadeného, ktorým bol Tibor Gašpar. Neskôr výpoveď ale zmenil.

Gašpar už v minulosti pre televíziu uviedol, že Vorobjov mu sám povedal, prečo a koľkých novinárov lustroval údajne už v závere roka 2017. „Predpokladám, keďže to malo byť na základe dožiadania vyšetrovateľa, že išlo o zákonnú lustráciu,“ uviedol vo februári Gašpar.

Podľa zistení televízie majú mať vyšetrovatelia inšpekcie v rukách práve nim spísaný úradný záznam s jeho vlastným podpisom, v ktorom údajne vypovedal, že lustrácie išli na pokyn policajného prezidenta.

„K dnešným úkonom polície, respektíve k ich opodstatnenosti, sa neviem vyjadriť, nakoľko nemám informácie z vyšetrovania tohto prípadu. Z dnes medializovaných informácií som sa však dozvedel, že policajt Vorobjov mal v konaní zmeniť výpoveď a potvrdiť tak moje stanovisko zo začiatku roka, že žiadny pokyn na lustráciu som mu nedal,“ uviedol Gašpar na margo včerajšieho zásahu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakMilan MihálikPavol Vorobjov