Kočnerovi by v kauze Kuciak nepomohol ani oslobodzujúci rozsudok, vo väzení je už pre zmenky

Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner
Obžalovaný Marian K. (uprostred) počas príchodu na predbežné verejné prejednanie obžaloby obvinených v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v budove Justičnej akadémie v Pezinku. Pezinok, 19. december 2019. Foto: SITA/AP

Ani prípadný oslobodzujúci rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka by väzbu Mariana Kočnera neovplyvnil. Pre agentúru SITA to uviedla rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Obžalovaný podnikateľ je totiž vo väzbe pre kauzu zmenky.

Ďalším obžalovaným Tomášovi Szabóovi. a Alene Zsuzsovej by zase po oslobodzujúcom rozsudku mohla byť nariadená väzba pre iné trestné veci, v ktorých figurujú.

Kurilovská zdôraznila, že oslobodzujúci rozsudok v trestnom konaní na prvostupňovom súde automaticky znamená prepustenie obžalovaného z väzby, pokiaľ bol do nej vzatý v rámci daného konania. A aj v prípade podania odvolania prokurátorom a postúpení konania odvolaciemu súdu toto nemá na prepustenie z väzby odkladný účinok.

Obžalovaným hrozí väzenie aj za objednávky vrážd

Kočner je však vo väzbe pre kauzu zmenky a nie v súvislosti s prípadom vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ostatných obžalovaných by vo väzbe zase mohli udržať iné trestné veci. Szabó a Zsuzsová sú stíhaní v kauze objednávok vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šuflarskeho aj advokáta Daniela Lipšica. Zsuzsová navyše stojí pred súdom vo veci vraždy exprimátora Hurbanova Lászloá Basternáka.

„V prípade, že je vec v štádiu prípravného konania, mal by hneď konať prokurátor a dať návrh na vzatie do väzby,“ povedala Kurilovská. Dodala, že ak je predmetná trestná vec v štádiu súdneho pojednávania, konať môže predseda senátu.

Prokuratúra navrhla nový dôkaz

Ďalšie pojednávanie vo veci vraždy Jána Kuciaka a ďalších skutkov je na Špecializovanom trestnom súde naplánované na 3. septembra. Kurilovská ešte minulý týždeň pre agentúru SITA uviedla, že súd má v tejto fáze konania dve možnosti, keďže v prípade odzneli záverečné reči aj posledné slová obžalovaných.

Buď prípad vráti do fázy dokazovania, alebo vynesie rozsudok. V prípade, že by sa proces vrátil do fázy dokazovania, majú procesná strany právo navrhovať vykonanie nových dôkazov. Prokuratúra tak podľa medializovaných informácii už urobila, pričom na súd doručila materiál v rozsahu 65 strán. Po vykonaní dôkazov by znovu museli nasledovať záverečné reči a posledné slová obžalovaných.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Zs.Daniel LipšicJán KuciakLászló BasternákLucia KurilovskáMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina KušnírováPeter ŠufliarskyTomáš Sz.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR