Kofi Annan sa stretol s al-Asadom, chcú ukončiť konflikt

Syria strelba zbran
Foto: SITA/AP

BEJRÚT 9. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodný vyslanec pre Sýriu Kofi Annan v pondelok uviedol, že rozhovory so sýrskym prezidentom Baššárom al-Assadom v Damasku boli konštruktívne a otvorené.

Podobne sa vyjadril aj hovorca sýrskeho ministerstva zahraničia Džihád Makdíssí, ktorý stretnutie označil tiež za konštruktívne a dobré. Annan uviedol, že sa s al-Asadom dohodol na „prístupe“ k ukončeniu konfliktu v krajine, ktorý predloží povstalcom.

Prerokovali sme potrebu ukončiť násilie a spôsoby a prostriedky, ako to spraviť. Dohodli sme sa na prístupe, ktorý teraz prednesiem ozbrojenej opozícii,“ povedal Annan novinárom po stretnutí so sýrskym prezidentom.

Zo Sýrie odcestuje Annan ešte v pondelok do Iránu, kde bude informovať o stretnutí o sýrskej kríze, ktoré sa uskutočnilo v júni v Ženeve.

Teherán bol pre námietky USA zo stretnutia vylúčený. Annan pricestoval do Damasku v nedeľu večer. Je to pritom už tretia návšteva krajiny od vypuknutia konfliktu v marci 2011. Naposledy bol v Sýrii 29. mája.

Podľa Sýrskej organizácie pre monitorovanie ľudských práv zahynulo v Sýrii od začiatku povstania proti režimu už viac než 17 000 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár al-AsadKofi Annan