Sýrsky prezident Al-Asad musí odstúpiť, dohodli sa diplomati

Protesty v Sýrii
Vláda sýrskeho premiéra Muhammada Nadžího Otrího ponúkla v utorok svoju rezignáciu prezidentovi Bašárovi al-Assadovi, ktorý ju prijal. Informovala o tom štátna televízia. Sýrčania požadovali od vlády reformy, viac politických slobôd a zrušenie 48 rokov trvajúceho výnimočného stavu. Damask, 29. marca 2011. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 6. júla (WEBNOVINY) – Zástupcovia 100 krajín, ktorí sa zišli v piatok v Paríži na medzinárodnom stretnutí Priateľov Sýrie, vyzvali vo svojom záverečnom komuniké sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, aby v rámci ukončenia násilností v Sýrii odstúpil.

Účastníci medzinárodného stretnutia sa dohodli na zaslaní pomoci sýrskej opozícii vrátane „komunikačných prostriedkov, aby mohli bezpečnejšie medzi sebou a so zahraničím komunikovať a chrániť sa počas ich mierových aktivít„.

Priatelia Sýrie sa tiež v Paríži dohodli, že ďalšie stretnutia sa uskutočnia v Maroku a v Taliansku.

Rusko v piatok kategoricky odmietlo, že stojí na strane Baššára al-Asada v sýrskom konflikte. Vyhlásil to námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov v reakcii na kritiku šéfky americkej diplomacie Hillary Clintonovej a ďalších západných diplomatov.

Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius na stretnutí povedal, že vysokopostavený sýrsky generál a blízky priateľ al-Asada, ktorý dezertoval, je na ceste do Francúzska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baššár al-Asad