Koho považujú za najväčšieho Čecha? Gott ani Jágr sa do Top 3 nedostali

Karel Gott
Spevák Karel Gott počas koncertu LÝRA 50 - Mám rozprávkový dom, na ktorom zazneli najslávnejšie hity Bratislavskej lýry. Bratislava, 18. október 2016. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

Najvýznamnejšou osobnosťou českých dejín je kráľ Karel IV. Ako ukázal aktuálny prieskum Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), považuje ho za najväčšieho Čecha až 20 percent respondentov. Na druhom a treťom mieste s nepatrným odstupom nasledujú prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a bývalý československý a český prezident Václav Havel. Na štvrté miesto sa dostal spevák Karel Gott, ktorý si oproti minuloročnému prieskumu polepšil o pätnásť percentuálnych bodov.

Na ďalších miestach, už s väčším odstupom, nasledujú náboženský reformátor Jan Hus, súčasný prezident Miloš Zeman a duchovný otec modernej pedagogiky Jan Amos Komenský.

Pre dve percentá účastníkov prieskumu CVVM je najväčším Čechom hokejista Jaromír Jágr. Po jednom percente hlasov získali aj husitský vojvodca Jan Žižka, bývalý prezident a premiér Václav Klaus a Jára Cimrman, fiktívna postava vymyslená Zdeňkom Svěrákom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaromír JágrKarel GottMiloš ZemanTomáš Garrigue MasarykVáclav HavelVáclav Klaus