Komisia potvrdila, že rumunský premiér Ponta je plagiátor

Victor Ponta
Rumunský premiér Victor Ponta Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 29. júna (WEBNOVINY) – Komisia rumunských akademikov, ktorá mala preskúmať dizertačnú prácu premiéra Victora Pontu, v piatok potvrdila podozrenie, že sa pri jej písaní dopustil plagiátorstva.

Členovia podľa vlastných slov zistili, že až 85 z vyše 400 strán Pontovej práce je „od slova do slova“ odpísaných, a odporúčajú preto, aby bol zbavený doktorandského titulu. Svoje závery však zverejnili niekoľko hodín po tom, ako zastupujúci minister školstva Liviu Pop oznámil rozhodnutie komisiu rozpustiť, keďže podľa neho nesplnila svoj účel.

Po oznámení verdiktu Pop vyhlásil, že ho považuje za neplatný, a spochybnil právomoc komisie posudzovať Pontovu bezúhonnosť.

Rumunskí akademici sa začali o premiéra zaujímať na základe článku v jednom z júnových vydaní britského týždenníka Nature. Ten údajne získal od nemenovanej osoby dokumenty, podľa ktorých viac ako polovica Pontovej dizertácie „pozostáva z duplikovaného textu“ bez riadneho odvolania sa na zdroj. Prácu na tému Medzinárodný trestný súd terajší premiér odovzdal v roku 2003.

V rozhovore pre štvrtkové vydanie španielskeho denníka El País sa Ponta vyjadril, že v prípade usvedčenia z plagiátorstva je pripravený odstúpiť. Obvinenie však odmieta s odôvodnením, že podľa vtedajších pravidiel nebol povinný používať úvodzovky pri citovaní iných diel, ak boli uvedené v bibliografii. Zo šírenia informácie o údajnom plagiátorstve obvinil svojho politického súpera, prezidenta Traiana Basesca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Victor Ponta