Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Foto: SITA/Marián Peiger.
21. novembra 2017 ŠportHokej od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Kontrolór Bratislavy preverí, či Zimný štadión Ondreja Nepelu potrebuje úpravy za milióny eur

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Mestský kontrolór hlavného mesta SR Bratislavy Peter Šinály preverí, či Zimný štadión Ondreja Nepelu potrebuje úpravy za päť miliónov eur.

V roku 2019 sa na tomto štadióne budú hrať zápasy Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala informovali o tom, že by štadión potreboval obnovu za päť miliónov eur, aby spĺňal požiadavky federácie na organizáciu športového podujatia.

O kontrolu zákonnosti, účelnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri spravovaní a zabezpečovaní prevádzky objektu Zimného štadióna Ondreja Nepelu požiadali mestského kontrolóra bratislavskí mestskí poslanci na pondelňajšom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Mesto stále spláca predchádzajúcu rekonštrukciu

Kontrolu chce mesto urobiť, aby malo kompletnú správu o stave štadióna. Posúdenie má kontrolór urobiť do 15. januára.

Mestskí poslanci zároveň chcú, aby primátor požiadal vládu SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR o financovanie nákladov, ktoré súvisia so zabezpečením nevyhnutných opráv Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

Do úprav štadióna patria: nový chladiaci systém, vzduchotechnika, vetranie i kúpa ďalšieho snežného pluhu. Opraviť treba aj mantinely, informačný systém a sedačky.

Mesto však stále spláca predchádzajúcu rekonštrukciu štadióna. Správcom Zimného štadióna Ondreja Nepelu je mestská organizácia Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ), s požiadavkou na sa STaRZ obrátil Slovenský zväz ľadového hokeja.

Otázky a dotazy mestských poslancov

Niektorým poslancom sa nepozdávalo, ako bude kontrolór stav štadióna a prípadné využitie mestských peňazí posudzovať. Ďalší sa zas pýtali, načo tam ide mestský kontrolór a čo vlastne ide kontrolovať.

„Sme dokumentačná kontrola. Riaditeľ STaRZu ma ubezpečil, že má k dispozícii niekoľko odborných posudkov a ide tu o to, aby sme vedeli priamo na mieste preveriť, že posudky sú hodnoverné a vystihujú situáciu,“ vysvetlil novinárom mestský kontrolór Peter Šinály.

Ako ďalej dodal, kontrolovať bude, či je úpravu nevyhnutné urobiť, alebo je to zbytočné. Podľa neho, ak sú na štadióne nedostatky, ktoré súvisia s bežným fungovaním, mesto ich musí vyriešiť bez ohľadu na to, že štadión funguje sedem rokov. „V prípade, že opravy nesúvisia s bežnou prevádzkou štadióna pre občanov, bezpochyby by to mal financovať štát,“ poznamenal Šinály.

Poslankyňa Izabela Jégh poznamenala, že peniaze, ktoré by mali ísť na štadión, by v meste radšej mohli využiť na dopravné značenie. Podľa poslanca Martina Kuruca, ak by sa mesto na oprave štadióna podieľalo, malo by mať zo športového podujatia aj časť zisku.

Ministerstvo školstva nevyčlenilo peniaze

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR vo svojom stanovisku pre agentúru SITA uvádza, že v návrhu rozpočtu výdavkov MŠVVaŠ SR nie sú ani na rok 2018, ani na rok 2019 žiadne peniaze na financovanie rekonštrukcie Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

MŠVVaŠ SR tiež pripomína, že podľa zákona o poskytnutí príspevku na výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu športovej infraštruktúry národného významu môže rozhodnúť vláda SR. Na takéto účely však musia byť v rozpočte výdavkov školstva, ktorý je určený na šport, osobitne vyčlenené finančné prostriedky.

Sú to peniaze nad rámec bežného rozpočtu výdavkov na šport. Rezort školstva ďalej informuje, že rozpočet výdavkov školstva zatiaľ o takéto prostriedky nezvýšili. MŠVVaŠ SR sa tak teraz nemôže vyjadriť k možnosti financovania rekonštrukcie štadióna, pripomínajú.

SZĽH zaslal mestu požiadavky

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) pre agentúru SITA uviedol, že zaslal mestu zoznam technických požiadaviek, ktorých rozsah stanovila Medzinárodná hokejová federácia IIHF.

Požiadavky neboli podľa hovorcu SZĽH Petra Jánošíka zo strany SZĽH ani zo strany IIHF nacenené. „SZĽH si musí pre potreby Majstrovstiev sveta v hokeji zimné štadióny prenajať a tie by mali spĺňať požiadavky IIHF. Všetko ostatné je v kompetencii mesta,“ pripomína hovorca.

„Aby však mohli v Bratislave majstrovstvá sveta zorganizovať, minimálne do kongresu IIHF, ktorý sa uskutoční v máji počas Majstrovstiev sveta v Dánsku, musí mesto dokladovať, že je schopné požiadavky splniť,“ ukončil Jánošík.

Štadión v bratislavskom Novom Meste zrekonštruovali a skolaudovali v roku 2011, mesto spláca sumu vyše 70-miliónov eur. S kompletnou prestavbou štadióna pre hokejový svetový šampionát v roku 2011 začalo mesto Bratislava 23. apríla 2009. Práce na stavbe zimného štadióna boli ukončené koncom novembra 2010, tréningové haly a podzemné parkovisko bolo hotové 28. februára 2011. Do roku 2008 bola kapacita štadióna 8 350 divákov na sedenie vrátane Sky boxov, Sky Lounge, po prestavbe je kapacita haly 10 000 miest.

Odporúčané články

Vianočné trhy na Hlavnom námestí v Bratislave otvoria 24. novembra Bratislava má víťazný návrh súťaže na revitalizáciu Námestia slobody

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hokej

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...