Korčok vidí budúcnosť Severného Macedónska v EÚ, krajina urobila podľa ministra pokrok

Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok. Foto: SITA/Diana Černáková

Budúcnosť Severného Macedónska, ktoré je partnerom Slovenska, je v Európskej únii (EÚ). Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok(nom. SaS).

Šéf slovenskej diplomacie v pondelok rokoval v Skopje s najvyššími predstaviteľmi Severného Macedónska. Skopje podľa ministra urobilo pokrok v dobrosusedských vzťahoch, ako aj v reformách potrebných na začatie prístupových rozhovorov do EÚ.

Korčok zároveň vyzdvihol získanie členstva Severného Macedónska v Severoatlantickej aliancii v marci 2020 a odhodlanie napredovať v prístupovom procese do EÚ. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Podľa Korčoka je po prijatí formálneho rozhodnutia o otvorení prístupových rokovaní v marci 2020 na rade EÚ, aby vypracovala a prijala negociačný rámec a rozhodla o termíne konania prvej medzivládnej konferencie medzi EÚ a touto krajinou juhovýchodnej Európy.

Rokovanie s predstaviteľmi krajiny

Šéf slovenskej diplomacie rokoval s predstaviteľmi Severného Macedónska aj o naliehavosti zvýšenia spolupráce v bilaterálnej a osobitne hospodárskej sfére.

„Podnikatelia oboch krajín očakávajú podporu pre realizáciu svojich ekonomických projektov, najmä vytváraním férových podmienok vrátane transparentnosti zo strany štátnej administratívy,“ pripomenul Korčok.

V tejto súvislosti ocenil rozhodnutie otvoriť diplomatické a konzulárne zastúpenie Severného Macedónska v Bratislave, recipročne k existujúcemu zastupiteľskému úradu SR v Skopje.

Korčok odovzdal štyri pľúcne ventilátory

Súčasťou návštevy v Severnom Macedónsku bolo odovzdanie humanitárnej pomoci v podobe štyroch pľúcnych ventilátorov od slovenských firiem Chirana Medical a.s a IPM Chirana v celkovej hodnote 100-tisíc eur.

Pomoc bola severomacedónskej strane poskytnutá prostredníctvom Zvereneckého fondu NATO ako reakcia na prebiehajúcu pandémiu (Pandemic Response Trust Fund – PRTF) a SlovakAid.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Korčok
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR