Košice aj Slovan ťahajú trojzápasovú šnúru prehier

Kosice zvolen
Zľava: Peter Zuzin z Košíc a Adam Trenčan zo Zvolena v zápase HC Košice - HKm Zvolen 11. kola hokejovej Tipos extraligy. Košice, 14. október 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Bratislava 14. októbra (WEBNOVINY) – Výsledky 11. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže:

MHC Mountfield Martin – Dukla Trenčín 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Góly: 37. Škumát (Zeliska), 43. Važan (J. Markovič, I. Rúfus) – 9. R. Tvrdoň (J. Gašparovič, A. Šťastný), 27. Sojčík (Lelkeš, O. Mikula), 48. Pardavý (T. Melichárek)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Minář, R. Polák – Gajan, Grečko, 1500 divákov.

Martin: M. Šimko – L. Kozák, I. Rúfus, Zukal, M. Výborný, Drgoň, Brcko, Tupý, M. Drotár – J. Markovič, Galamboš, Važan – Šišovský, Škoda, Kriška – Themár, Zeliska, Škumát – Macejka, Vartovník, Sobota

Trenčín: V. Kováč – Martin Chovan, Hlubuček, Bolf, Trefný, Gabriš, E. Bednár, Štindl, J. Bendík – Pardavý, A. Šťastný, T. Melichárek – J. Gašparovič, M. Daňo, R. Tvrdoň – O. Mikula, Sojčík, Lelkeš – M. Filo, P. Kopecký, Koložváry

Trencin martin

V prvej tretine dominovali pozorné obrany, šancí na oboch stranách bolo ako šafránu. Prvý gól padol v 9. min, keď po Gašparovičovej akcii Tvrdoň pohodlne do odkrytej bránky Martina otvoril skóre – 0:1. Hostia potom zvýšili obrátky, domáci často faulovali, ale Trenčania ľahkovážne naložili aj s 95-sekundovou výhodou o dvoch hráčov. Na konci prvej časti hry sa nepresadil ani martinský odchovanec Kozák, ktorý prišiel do Martina zo Slovana na mesačné hosťovanie.

V druhej tretine sa začala prejavovať hráčska kvalita hostí. V 27. min unikol Lelkeš, puk ako na podnose posunul Sojčíkovi a ten poslal Duklu do dvojgólového vedenia. V polovici zápasu sa mohli vrátiť Martinčania do hry, ale Kováč v oslabení o dvoch hráčov podržal Duklu. Trenčiansky gólman čaroval aj v 36. min, keď zlikvidoval pokusy Škodu a Šišovského. Vzápätí Škumát v 37. min na dvakrát znížil na 1:2. Pred koncom druhej tretiny mal ešte vyrovnanie na hokejke domáci Škoda.

Vyrovnať sa Martinčanom podarilo na začiatku tretej tretiny, a to Važanovi, ktorý v presilovke prestrelil Kováča – 2:2. Domáci sa dostali do eufórie, prebudili sa aj diváci, no Kriška aj Galamboš nepridali pre Martin rozdielový gól. V 48. min prišiel pre MHC Mountfield trest. Chybu domácej obrany potrestal v 48. min Pardavý a vrátil Trenčínu jednogólový náskok. Snaha domáceho tímu o vyrovnanie naberala na obrátkach, ale v zakončení im chýbala rozvaha i šťastie. Martinčania odohrali na domácom ľade ďalší smoliarsky zápas.

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Polovicu zápasu bol Trenčín lepším mužstvom, asi preto, lebo sme mali v nohách duel s ´dvadsiatkou´. V druhej polovici stretnutia sme pritlačili súpera, ale výborného brankára Kováča sme ani z viacerých príležitostí nedokázali prekonať. Chlapci bojovali do posledných síl, a aj keď nám zápas znovu o gól ušiel, som spokojný s našou hrou. Opäť však rozhodla skúsenosť.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Zápas sme mali dobre rozbehnutý, viedli sme 2:0, ale potom bol súper lepší. Aj preto, lebo dobre korčuľoval, bol agresívnejší a dôraznejší, teda to, čo nám chýbalo. Martin nám ukázal, že partia bojovníkov môže narobiť problémy každému súperovi. Výkonnostný rozdiel napriek bodovému zisku nebol veľký. Keby nám nezachytal brankár Kováč, tak dnes nezvíťazíme.“

HC Košice – HKm Zvolen 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Góly: 31. Méry (Zuzin), 42. Brabenec (Vantroba), 57. V. Baláž (Leskovjanský)

Vylúčení: 4:6, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko, Valach – Zvrškovec, V. Kontšek, 5390 divákov

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, M. Novák, Matúš Chovan, M. Biro, Šeda, Slimák – Michel Miklík, Zálešák, P. Bartoš – P. Fabuš, Pašek, Mlynarovič – Dravecký, Vorel, Jenčík – Marcel Haščák, E. Piatak, M. Baláž

Zvolen: Trenčan (34. Škrečko) – J. Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, Bronilla, Hraško, Ťavoda, Šiška – Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž – Marek Slovák, Brabenec, M. Čurilla – Otčenáš, M. Jurík, Škvaridlo – Zuzin, Síkela, Méry

Zvolen pôsobil v Košiciach od začiatku sympatickým dojmom. Dostať do vedenia ho mohol v 3. min Zuzin a krátko nato vyskúšal Hylákovu pozornosť aj V. Baláž. Od modrej čiary potom mieril domáci Fabuš a Novákovu chybu nepotrestal v 6. min hosťujúci Otčenáš. Košičania sa mohli tešiť v oslabení, ale Zálešákov pokus vyrazil brankár Zvolena. V 18. min mal ideálnu možnosť košický kapitán Peter Bartoš, ale gólman hostí Trenčan svoj tím podržal.

V druhej tretine nevyužil sľubnú šancu hosťujúci útočník Otčenáš, ktorý puk zasunul len do bočnej konštrukcie. V polovici stretnutia sa Zvolen dočkal, keď Méry z uhla namieril do horného kúta košickej bránky – 0:1. Vzápätí mohol vyrovnať Zálešák, ale bol z toho len stret s brankárom Trenčanom. Zvolenský strážca svätyne sa následne v 34. min musel nechať vystriedať Škrečkom.

V 42. min využil Zvolen presilovku. Vantroba vypálil a Brabenec poslal puk do siete – 0:2. Tretí gól hostí nepridal Slovák. O kontaktný gól Košíc sa pokúšal Bartoš, ale Škrečko jeho pokus vyrazil. Dobrý výkon Zvolena podčiarkol v 57. min tretím úspešným zásahom V. Baláž. Zvolenčania zdolali úradujúceho majstra na jeho ľade 3:0.

Antonín Stavjaňa (tréner Košíc): „Po predchádzajúcich dvoch prehrách sme urobili zmeny v zostave, aby sme hru trochu oživili. V zápase bolo až príliš veľa chcenia, čakalo sa na to, kto dá prvý gól. Dostali sme ho po nahodenom puku z rohu klziska. Strelecky sme sa nepresadili, ale trojgólový rozdiel nevyjadruje výkonnostný rozdiel z ľadu.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Diváci videli zaujímavý hokej. My sme podali fantastický tímový výkon. Trochu sme sa obávali momentu, keď sa nám zranil brankár Trenčan, ale aj Škrečko chytal výborne. Dnes sme zaslúžene zvíťazili.“

HC Slovan Bratislava – MsHK DOXXbet Žilina 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)

Góly: 7. M. Hudec (Kukumberg, Šatan), 35. D. Buc (Lipiansky) – 9. Richard Huna (Ďurkech, V. Nemec), 16. Houdek (Troliga, V. Nemec), 18. Róbert Huna (Richard Huna, Sivák), 60. Sivák

Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Ďurkech (Žilina) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Stano, Brath, 3611 divákov

Slovan: Konrád – Štajnoch, Švarný, Dobroň, Bohunický, Jass, I. Ďatelinka – Šatan, Lipiansky, L. Hudáček – A. Kudrna, Kukumberg, M. Hudec – Balej, M. Macho, Bulík – D. Skokan, Preisinger, M. Bakoš – od 31. min D. Buc

Žilina: M. Laco – Ďurkech, D. Devečka, Staňo, J. Dlouhý, Houdek, D. Kudělka, Krčula – Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, Hreus, Smotrila – V. Nemec, Troliga, Stupka – Kubiš, Linet, T. Sýkora

Lepšie začala hosťujúca Žilina, keď unikol Richard Huna, ale puk poslal iba do žŕdky Konrádovej bránky. Potom prevzali iniciatívu „belasí“ a v 7. min sa gólom Hudeca ujali vedenia. Útočník Slovana poslal puk bekhendom pomedzi Lacove betóny – 1:0. O necelé dve minúty neskôr bolo vyrovnané, Richard Huna poslal do odkrytej bránky od mantinelu odrazenú strelu Ďurkecha. Misky váh na stranu Žiliny naklonil v 16. min Houdek, ktorého nahodená strela od modrej čiary skončila za prekvapeným Konrádom. Už na 3:1 pre hostí zvyšoval v 18. min Róbert Huna, keď do bránky Slovana poslal odrazenú strelu Richarda Hunu.

V druhom dejstve obaja súperi príliš veľa hokejovej krásy nepreviedli, zaujala iba „výmena názorov“ D. Skokana s Ďurkechom v 24. min a presný zásah D. Buca v 35. min, keď útočník Slovana využil svoj dôraz pred Lacom. Buc sa pritom na ľade objavil prvýkrát až v polovici zápasu.

Možnosť vyrovnať premárnil v 45. min Kukumberg, brankár M. Laco totiž jeho strelu zneškodnil vynikajúcim zákrokom. O päť minút neskôr mal na druhej strane šancu Róbert Huna, Konrád však bol pripravený. Slovanu sa už do konca duelu nepodarilo vyrovnať, Žilina si s prehľadom udržala víťazstvo, ktoré sekundu pred koncom prikrášlil gólom do prázdnej bránky Sivák.

Miroslav Mosnár (asistent tréner Slovana): „Začali sme dobre, ale dostali tri góly po chybách v obrane. Malo to dosť značný vplyv na vývoj duelu. Prišlo zbytočné vylúčenie Skokana. Postupom času sme znervózneli, chýbala nám ľahkosť v zakončení. Nejde nám to tak, ako by sme si predstavovali. V nedeľu nás čakajú Košice a ja verím, že sa zmobilizujeme.“

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Ľahko sme pustili Slovan do vedenia, ale našťastie nás to vyburcovalo a dali sme tri góly. Po zbytočnej chybe sme v druhej časti dostali gól na 2:3. Som rád, že sme sa v treťom dejstve nemuseli báť o výsledok. Súpera sme do veľkej šance nepustili a zvíťazili.“

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 4:2 (1:0, 0:2, 3:0)

Góly: 5. Marcinek (Huba), 55. Tománek (Cuník), 56. Kristofferson (Paľov, Cebák), 60. Huba – 29. L. Mašlonka, 39. Hrnka (Ďurák)

Vylúčení: 4:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Goga – J. Tvrdoň, Kacej, 1389 divákov

Banská Bystrica: Chorošun – Haverinen, Kolba (do 25. min), Cuník, Huba, Brňák, Cebák, Bambúch, Kubka – Tománek, Jokila, J. Sýkora – Kútny, Paľov, Marcinek – M. Kokavec, Kapuš, Kristofferson – Bendík, Heizer, T. Hričina

Nitra: Penker – M. Hruška, König, Rais, Ďurák, J. Polák, Arvay, M. Bača – Kluka, M. Štefanka, P. Barinka – L. Mašlonka, T. Chrenko, Podstavek – G. Saliji, Uhnák, S. Saliji – Fojtík, Hrnka, Korhoň

Nitrania v úvode hýrili aktivitou, ale už prvá vážnejšia príležitosť domáceho tímu sa skončila gólom. V 5. min si obkorčuľoval bránku hostí Marcinek a zblízka pri pravej žrdi prekonal Penkera – 1:0. Hráči spod Zobora mohli odpovedať o minútu, keď Hruška vystrelil od modrej čiary a dorážka Barinku preverila Chorošuna.

Útoky sa striedali na oboch stranách a gólmani sa na nedostatok práce nemohli sťažovať. V 7. min sa prepracoval dopredu Kútny, ale Penker bol pripravený a následne zvládol v polohe ležmo aj dorážku Paľova. Banskobystričania v ďalšej fáze tretiny nevyužili takmer štvorminútovú presilovku, v ktorej sa im nedarilo vystreliť na bránku Nitry. V závere prvého dejstva nezvládli domáci hráči ani prečíslenie dvoch na jedného, keď Sýkora strieľal spoza obrancu hostí, no Penker nepustil puk za seba.

V druhej tretine Nitra trpezlivou hrou dosiahla dva góly, a to aj preto, že Tománek nemal streleckú mušku. V 24. min sa dostal medzi dvoch obrancov hostí, ale zoči-voči neprekonal Penkera. V dvoch následných domácich prečísleniach strieľal najprv spomenutý Tománek, keď neprihral Sýkorovi, a potom Kapuš preveril Penkera, hoci mal výhodne postaveného Kokavca. Nitrania ponúkali pekné akcie a prihrávky, no ešte predtým v 29. min využil stratu puku domáceho tímu v strednom pásme Mašlonka, ktorý z ľavej strany unikol a tvrdou strelou z kruhu presne k žrdi prekonal Chorošuna – 1:1.

Brankár HC 05 mal dostatok času a priestoru, aby situáciu vyriešil. Potom v 33. min zaujali Salijovci, Garip z ľavej strany prihral vpravo Samirovi, ten tvrdou strelou iba preveril ruského gólmana „baranov“ a takmer podobný scenár ponúkli v 36. min aj Podstavek s Korhoňom. Hostia však tvrdošijne strieľali a vyplatilo sa im to v 39. min. Po Ďurákovej strele z pravého kruhu Chorošun neudržal puk a zblízka z dorážky skóroval Hrnka – 1:2.

V tretej tretine sa Banskobystričanom najskôr nedarila hra, čo mohli využiť Štefanka a Korhoň. Domáci boli dlho v hernom kŕči, ktorý prelomil až v 55. min Tománek. Obranca Cuník strieľal od modrej čiary, puk sa dostal na hokejku spomenutého vlaňajšieho najúspešnejšieho strelca základnej časti, ktorý ho pohotovo poslal do pravého „vinkľa“ Penkerovej svätyne – 2:2. O 30 sekúnd nato sa v tlačenici pred nitrianskym brankárom presadil Kristofferson, keď predtým to nevyšlo Paľovovi. Nitranom v závere nevyšla power-play, čo využil Huba gólom do prázdnej bránky a stanovil výsledok na 4:2 pre Banskú Bystricu.

Alpo Suhonen (tréner B. Bystrice): „Posledné dva týždne sme boli pod veľkým stresom, pretože výsledky nie sú podľa očakávania. Prenieslo sa to aj do dnešného zápasu, keď chlapcov môžem pochváliť akurát tak za bojovnosť v tretej tretine i za to, že zvrátili nepriaznivý stav. Dve nové posily Tománek a Huba sa presadili, takže by som pochválil aj vedenie za to, že ich získali do mužstva.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Myslím si, že Banskú Bystricu sme počas celého duelu nepustili do nejakého tlaku. Domáci sa celý zápas trápili, my sme podali dobrý výkon, ale za minútu v tretej tretine sme si prehrali zápas. Dve strely na bránku sme nepokryli a dostali sme dva góly. Potom sme už nestihli vyrovnať.“

HK 36 Skalica – HK AutoFinance Poprad 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Góly: 7. Kutálek (Klejna, Šátek), 16. Pálffy (Šmach), 21. Pálffy (R. Školiak), 25. T. Mikúš (L. Jurík), 44. R. Školiak – 19. Kmiť (A. Kroták, Vaic), 30. Rapáč (Vandas, Hult)

Vylúčení: 6:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rohodovali: D. Konc – Šefčík, Bundil, 1851 divákov

Skalica: Lakosil – Výrubalík, Šmach, I. Jankovič, Gula, Šmach, Jaborník, Magušin, Bučka – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Klejna, M. Šátek – Holovič, T. Mikúš, L. Jurík

Poprad: Melicherčík (od 25. Fedor) – A. Novotný, R. Suchý, Fabian, D. Brejčák, M. Šterbák, Hellström, Kramár, Velebný – Vandas, Kuľha, Hult – A. Kroták, Kmiť, Vaic – Škovira, Kraft, Rapáč – Paločko, Gellerstedt, S. Takáč

Stretnutie bolo už od úvodu veľmi vyrovnané, útoky sa prelievali z jednej strany na druhú. Viac šťastia mali Skaličania, ked v 7. min otvoril skóre Kutálek – 1:0. V 13. min sa T. Mikúš dostal do úniku, no Velebný ho hákoval a rozhodca D. Konc nariadil trestné strieľanie. Gól však nepadol. V 16. min nastal pred bránkou hostí zmätok, v ktorom sa skúsený Pálffy dokázal dostať k puku a prekonal Melicherčíka – 2:0. Od 19. min zaváňal gólom pokus z hokejky hosťujúceho Vandasa a o pár sekúnd premenil snaženie Popradu znížením Kmiť po prihrávke Krotáka.

V druhej tretine sa pokračovalo v rýchlom tempe. Už v 21. min dokázal po kombinačnej akcii Školiak nájsť Pálffyho a ten pridal tretí gól HK 36. Popradčania začali pod tlakom nepriaznivého stavu robiť chyby, čo dokázal v 25. min využiť T. Mikúš dorážkou do prázdnej bránky – 4:0. Ani skalická obrana sa však nevyhla chybám a v 30. min Rapáč prekonal Lakosila z tesnej blízkosti. V ďalšom priebehu sa domáci dostali pod tlak, ale Lakosil podržal svoj tím. Zvyšok tretiny bol nervózny, svedčili o tom najmä vylúčenia Skaličanov.

Tretia tretina sa začala pokračovaním popradskej presilovky. Po vyrovnaní síl na ľade sa však v 44. min presadil po samostatnom prieniku gólom z bekhendu René Školiak – 5:2. Nasledovalo niekoľko pokusov hostí vrátiť sa do zápasu, o zníženie sa pokúšali neúspešne Velebný a Hult. Domáci brankár Lakosil predviedol dobrý výkon a uspel aj po akcii Kmiťa v 51. min. Stretnutie si udržalo kvalitu a tempo až do posledných minút. Skalica bola aktívnejšia, mala viac nebezpečnejších príležitostí. V závere strelu hosťujúceho Krotáka v 57. min Lakosil zneškodil, a tak sa Skalica tešila z trojgólového víťazstva.

Svätopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Bol to kvalitný výkon z našej strany. Diváci videli pekné kombinácie na oboch stranách. Sme radi z troch bodov, pochvala patrí hráčom na čele s gólmanom Lakosilom, ktorý mal tiež určitý podiel na víťazstve.“

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Prespali sme začiatok stretnutia. Paradoxne sme dostali góly po situáciách a zaváhaniach, ktoré sme nerobili v šiestich predchádzajúcich víťazných zápasoch. Ťažko sa vyhráva stretnutie, keď prehrávame 0:2. Zdvíhali sme sa, ale potom sme po našej neskutočne hrubej chybe v presilovke dostali gól na 3:1. Doplatili sme na nepremenenie šancí, kým domáci vyťažili maximum z našich chýb.“

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2011/2012 po piatkových zápasoch 11. kola:

HK Orange 20 5 0 0 1 0 0 4 9:21 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body)

Viac k osobe Antonín StavjaňaMarcel HaščákMichel MiklíkPeter BartošRené ŠkoliakRichard HunaRóbert Huna