Košice bojujú so žobraním, zakázali ho na letných terasách

Zima na Slovensku v roku 2010
Bezdomovci v bratislavských uliciach. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

KOŠICE 10. septembra (WEBNOVINY) – Vedenie košickej mestskej časti Staré Mesto chce zakázať žobranie na letných terasách na svojom území, preto pripravuje návrh nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré má okrem toho riešiť aj otázky udržiavania verejného poriadku, čistoty a zimnej údržby.

Ako uviedol Otto Brixi, ktorý je poslanom zastupiteľstva Starého Mesta a NR SR, žobranie na letných terasách v Starom Meste neúnosne obťažuje ľudí a už sa tak rozmohlo, že to treba riešiť.

„Nemôžeme plošne zakázať žobranie v historickej časti mesta, ale chceme ho upraviť, aby neobťažovalo hostí na letných terasách, pretože žobrajúci svojím správaním sa rušia a neraz sú aj pod vplyvom alkoholu,“ povedal Brixi.

Nové VZN nahradí všetky doterajšie a presnejšie bude upravovať dodržiavanie verejného poriadku a čistoty, ochranu zelene, zimnú údržbu chodníkov. V prípade kalamity bude podľa návrhu možné poskytnúť materiálnu pomoc jednotlivcovi aj spoločenstvu vlastníkov bytov. Upraví aj rôzne pouličné verejné aktivity, ako sú napríklad pouličné vystúpenia rôznych umelcov, pričom stanoví podmienky, kde sa takéto produkcie môžu konať a v akom čase, ale zavádza aj registráciu takýchto umelcov.

Ako uviedol Brixi, návrh VZN o dodržiavaní poriadku a čistoty v historickej časti mesta chce mestská časť Košice Staré Mesto zverejniť, aby obyvatelia mohli vzniesť svoje podnety a pripomienky ešte jeho pred schválením na miestnom zastupiteľstve. Návrhy a pripomienky môžu obyvatelia dávať do novembra. Staré Mesto chce, aby nové VZN nadobudlo účinnosť od budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Otto Brixi