Košice zdolali po dráme Skalicu, Žilina nestačila na Trenčín

Kosice skalica
Tomáš Marcinko z Košíc sa teší z gólu v zápase 17. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice a HK 36 Skalica. Košice, 2. november 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Výsledky 17. kola slovenskej hokejovej extraligy.

HK Poprad – HK Nitra 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 44. Balán (Hvila) – 31. R. Tománek (Stümpel), 58. R. Tománek (Stümpel, Jokila)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik – Gajan, V. Snášel, 1283 divákov

Poprad: Sidor – M. Šterbák, J. Špelda, Kovačevič, D. Kramár, Pentikäinen, M. Kurali, Dinda – Vandas, Balán, Hvila – R. Tomas, Koskinen, D. Buc – Sabolič, B. Rapáč, S. Takáč – Matúš Paločko, Gríger, Homa

Nitra: M. Valent – Nadášdi, Trefný, Vosátko, Ordzovenský, Árvay, Rais, F. Kuzma – M. Kováčik, T. Chrenko, Martin Segľa – R. Tománek, Stümpel, Jokila – Podstavek, Hamrák, Kadura – Pupák, Šiška, Kmeč

Jozef Škrak (tréner Popradu): „Nitrania hrali výborne v defenzíve. Druhá tretina bola z našej strany najslabšia. V tretej tretine sme zvýšili aktivitu a po vyrovnávajúcom góle sme ožili, ale hostia dostali výhodu presilovej hry, ktorú využili na víťazný gól.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Bol to pokojný zápas. V úvodnej tretine sme mali mnoho šancí a jeden strelený gól bol málo. V záverečnej časti si domáci vytvorili tlak a boli blízko k bodu. Gólom v závere trochu nečakane vezieme do mov tri body. “

Hokej

Skóre duelu mohol otvoriť už v 3. min Martin Segľa, ale puk v bránkovisku po jeho strele v poslednej chvíli zakryl brankár Sidor.

V 10. min si Hamrák položil Sidora, ale trafil len ľavú žŕdku jeho svätyne. Krátko na to mohol skóre otvoriť na druhej strane B. Rapáč, ale jeho strelu švihom Valent zneškodnil.

V 14. min po tvrdom projektile Hvilu nevydržalo plexisko, čo malo za následok predčasné ukončenie prvej tretiny a jej dohratie na začiatku prostrednej časti.

V jej úvode sa v ideálnej streleckej pozícii ocitol Buc, ktorého strela sa obtrela o ľavú žŕdku bránky. V 27. min zostal pred Sidorom osamotený Vosátko, ktorý však opäť predviedol neúspešnú sťahovačku a strele Tomasa zabránila v ceste do siete Valentova vyrážačka.

Skóre otvorili hostia až v 31. min, keď obrana pozabudla na voľného Tománka, ktorý pohotovou strelou z medzikružia nedal Sidorovi šancu. Popradčania sa snažili čo najrýchlejšie vyrovnať, ale Balán v gólovej šanci tesne minul a Buc nastrelil druhýkrát len ľavú žŕdku. Posledný gólový závar minútu pred koncom tretiny vyriešil Valent posunutím bránky.

Vyrovnávajúci gól sa domácim podarilo vsietiť až v úvode záverečnej časti, keď presilovú hru bleskurýchle využil po dorážke Balán. V 48. min prišli veľké chvíle gólmana Valenta, ktorý akrobatickým zákrokom zabránil skórovať Saboličovi a krátko nato vyriešil aj nebezpečnú skrumáž.

Popradčania stupňovali tlak a často sa pokúšali o streľbu, ale nevedeli nájsť recept na odkliatie čara nitrianskeho gólmana. K slovu sa v ďalších minútach dostali aj Nitrania a gól visel pre zmenu aj na druhej strane. Svoje umenie však predviedol aj Sidor, keď si poradil so zakončením Jokilu, Nádašdiho a Stümpela.

Vylúčenie Vandasa v závere tretiny nielenže zastavilo vrcholiace úsilie domácich, ale ponúklo hoťom presilovku, ktorou nepohrdli a využili ju po strele Tománka na rozhodujúci gól zabezpečujúci cenné tri body.

Dukla Trenčín – MsHK DOXXbet Žilina 5:3 (3:1, 1:1, 1:1)

Góly: 11. Sojčík (Lelkeš, Tybor), 14. Tybor (Koma, Lelkeš), 19. Marosz (Lintner, J. Gašparovič), 24. Lintner (T. Klíma, Tybor), 59. Biro (Sojčík, Tybor) – 12. T. Sýkora, 23. Rúfus (V. Škoda, Lažo), 43. Drevenák (Lažo)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše R. Krajči (Žilina) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák – J. Tvrdoň, Výleta, 1870 divákov

Zostavy

Trenčín: Kristín – Lintner, Biro, J. Koma, Imrich, Vizváry, T. Bokroš – J. Gašparovič, Marosz, J. Pardavý st. – Tybor, Lelkeš, Sojčík – Jakúbek, T. Klíma, Šišovský – B. Mravík, Broska, M. Adamec

Žilina: M. Laco – Rúfus, D. Devečka, Brcko, Harant, J. Dlouhý, Leško, Sekáč – Važan, V. Škoda, Lažo – M. Kokavec, T. Troliga, T. Varga – Drevenák, O. Ďuriš, R. Krajči – Drábek, Valášek, T. Sýkora

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Prístup hráčov i výkon mužstva bol úplne odlišný ako v našom utorňajšom zápase proti Piešťanom. Získali sme dvojgólový náskok a mysleli sme si, že sa nám podarí zápas režírovať až do konca. Žilina však ešte dokázala duel zdramatizovať. Hoci sme v tretej tretine dostali po našej chybe kontaktný gól, v závere sa nám podarilo naše víťazstvo napokon potvrdiť. Za príkladnú bojovnosť patrí hráčom naša vďaka.“

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Prvá tretina nám doslova ´ušla´, pretože sme dostali lacný prvý gól a vlastnou nedisciplinovanosťou sme umožnili súperovi streliť ďalšie dva góly z jeho početných výhod. Dokázali sme však potom ožiť a vrátiť sa do hry, stiahli sme súperov náskok na jediný gól a v závere sme chceli odvolať brankára a hrať power-play, niekoľko sekúnd pred koncom sme však spravili chybu a Trenčín nám strelil rozhodujúci piaty gól. Mužstvo môžem pochváliť iba za výkon v dvoch tretinách s výnimkou tej úvodnej, ktorá bola z našej strany slabá, navyše sme dostávali príliš lacné góly.“

Trencin zvolen

Zápas sa rozbehol vlažne, ale mužstvá v polovici úvodnej časti aspoň pripravili divákom zaujímavú gólovú prestrelku.

V 11. min prekvapil poloodrazený puk z tesnej blízkosti hosťujúceho brankára, ktorý už nestačil zareagovať a Trenčín sa zásluhou Sojčíka ujal vedenia.

Už za 38 sekúnd však Žilina odpovedala Sýkorovou peknou strelou do šibenice, no v 14. min Dukla zužitkovala presilovku po Tyborovej strele švihom k žŕdke spoza protihráčov.

V tejto fáze zápasu boli domáci efektívni v početnej výhode a necelé dve minúty pred prvou prestávkou svoj náskok zvýšili, keď Lintnerovu nevydarenú strelu zachytil Marosz a spomedzi kruhov zavesil.

Na začiatku druhej tretiny hrali hostia presilovku o dvoch hráčov, čo v 23. min využil Rúfus delovkou od modrej čiary pod hornú žŕdku na zníženie, ale už o poldruha minúty sa pred bránku natlačil Lintner a prepasíroval puk do siete – 4:2.

Trenčín potom pridal na aktivite a zatlačil súpera, Žilina sa však dokázala spod náporu vymaniť a pred tretím dejstvom si udržala nádej na dobrý výsledok.

V 43. min ju ešte posilnil Drevenák, ktorý doklepol do odkrytej bránky odrazený puk a hostia sa opäť dostali súperovi na dosah. Nie síce príliš kvalitná, ale aspoň bojovná hra udržiavala v zápase napätie. Obe mužstvá mali síce zopár šancí, ale nedokázali z nich nič vyťažiť.

O víťazovi priemerného stretnutia sa definitívne rozhodlo až v 68 sekúnd pred koncom, Biro pekne trafil do horného rohu žilinskej bránky a poistil pre Trenčín cenné víťazstvo.

HC Košice – HK 36 Skalica 4:3 (3:1, 0:0, 1:2)

Góly: 2. P. Svitana ( Róbert Huna, Richard Huna), 3. T. Marcinko (Pašek), 5. Róbert Huna (Richard Huna) 60. Š. Novotný (Marek Slovák) – 5. Kudrna, 41. Vyrúbalík (Bartánus, Školiak), 52. Holovič (Kutálek, Klejna)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: l, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jura, P. Korba, Rovenský, 4051 divákov

Košice: Hylák – Michal Novák, Šeda, Deyl, M. Macejko, Matúš Chovan, M. Takáč – Spilar, Marek Slovák, R. Jenčík – Š. Novotný, T. Marcinko, Pašek – P. Svitana, Róbert Huna, Richard Huna

Skalica: Trenčan – Ďatelinka, Vyrúbalík, L. Kozák, I. Jankovič, Barák, Srnec – Pálffy, R. Školiak, Preisinger – M. Bartánus, Stieler, Kudrna – Kutálek, Holovič, J. Jurík – Bezúch, Klejna

Radim Rulík (asistent trénera Košíc): „Vyšiel nám vstup do zápasu. V tejto sezóne to bol náš najvydarenejší. V druhej tretine boli šance na oboch stranách, ale my sme ich mali dosť. Tam sme sa mali pokúsiť súperovi odskočiť na väčší gólový rozdiel. To sa nám nepodarilo, Skalica sa vrátila do zápasu a vyrovnala. Sme nesmierne radi, že sme tento zápas napokon vyhrali.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Úvod a záver zápasu bol z našej strany veľmi zlý. Dostali sme tri góly, no potom sme vyrovnali na 3:3. Po tej dlhej ceste sme duel zvládli celkom dobre, ale prehrali sme si ho za šesť minút. Pevne verím, že to bol posledný zápas, v ktorom sme dostali gól osem sekúnd pred koncom. Treba sa z toho poučiť. „

Úvodná päťminútovka bola v Košiciach mimoriadne bohatá na góly. V 69 sekunde sa po dorážke presadil Svitana, jeho gól odobril videorozhodca. V 3. min Pašek našiel Marcinka a ten zblízka prekonal Trenčana.

V 5. min to bolo už 3:0 pre oceliarov. V presilovke štyroch proti trom bol na konci ukážkovej akcie domácich Róbert Huna.

Skaličania si vzápätí vzali oddychový čas a ešte v 5. min strelili gól v hre štyroch proti štyrom, keď Takáčovi ušiel puk a Kudrna prekonal Hyláka. Košický brankár si potom poradil so strelou Stielera.

V 29. min hrali hostia v početnej výhode o dvoch hráčov a po tvrdej rane Ďatelinku zazvonila žŕdka domácej svätyne. V oslabení sa potom dostal do nájazdu Deyl, ale prestrelil.

Svitana to v 33. min skúšal strelou švihom, úradovala vyrážacka Trenčana. Ten musel po šanci Jenčíka zasahovať a následne betónom vyrazil strelu Slováka. V 37. min zlikvidoval šancu Richarda Hunu. V poslednej minúte druhej tretiny trafil Svitana žŕdku.

Hneď na začiatku tretej časti dala Skalica kontaktný gól, keď Bartánusovu strelu ešte Hylák vyrazil, ale na Vyrúbalíkovu dorážku nestačil. Domáci mali potom sľubné šance, ale Jenčík ani Novotný sa nepresadili.

V 52. min Záhoráci vyrovnali, keď osamotený Holovič trafil parádne, ale 8 sekúnd pred koncom tretej tretiny zabezpečil tri body Košiciam strelou v páde Novotný.

ŠHK 37 Piešťany – HC’05 Banská Bystrica 2:3 po sam. nájazdoch (2:1, 0:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 2. H. Ručkay (R. Filip), 20. R. Filip (Brňák) – 11. Češík (Bambúch, Kubka), 54. M. Hudec (Lunter, Lamper), rozhodujúci sam. nájazd premenil Ján Sýkora

Vylúčení: 8:11 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Valach, Holienka, 2475 divákov

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, Bučka, A. Kolník, A. Hruška, K. Grman – Stupka, Mertel, T. Melichárek – J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay – Chylo, Peško, Haring – Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji

Banská Bystrica: Slipčenko (20. Košarišťan) – Michal Grman, Ketner, Bambúch, Kubka, Novajovský, M. Styk, J. Predajniansky – Lunter, M. Hudec, Lamper – Ján Sýkora, Heizer, B. Jankovič – F. Nemček, Češík, Petro – D. Hegyi, T. Zigo, Marcinek

Milan Klement (tréner Piešťan): „Banská Bystrica podala bojovný výkon, bol to nepríjemný súper a potrápil nás počas celého zápasu. Štýl hry Banskobystričanov nám dnes nesedel, pri druhom vyrovnávajúcom góle sme urobili hrubú chybu v obrannom pásme. Získali sme len bod, ale aj s ním musíme byť spokojní.“

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Pred zápasom sme boli v ťažkej situácii, potrebujeme totiž body ako soľ. Dnes sme získali dva. V zápase sme podali dobrý bojovný výkon, dôležitá bola druhá tretina, v ktorej sme sa ubránili niekoľkým oslabeniam. V závere stretnutia nám už ubúdali sily a obrovskou snahou sa nám podarilo vyrovnať. V predĺžení nevyužilo ani jedno z mužstiev presilovku, a tak rozhodli nájazdy, v ktorých sme boli úspešnejší. Chcem pochváliť celé mužstvo, no vyzdvihnúť musím výkon mladého brankára Košarišťana, ktorý nás držal svojimi zákrokmi počas celého zápasu a naštartoval mužstvo k obratu.“

Bystrica mountfield martin

Začiatok stretnutia zastihol domácich v dobrej forme, v 2. min unikol J. Ručkay a po sóle takmer cez celé klzisko poslal domácich do vedenia.

O dve minúty mohol vyrovnať Heizer a hneď po ňom aj Nemček. Banskej Bystrici sa to podarilo v 11. min zásluhou Češíka.

Piešťancov to však nerozhodilo, postupne sa dostali do šancí Saliji aj Mišura. V 20. min domáci kapitán Filip poslal strelou od modrej dostal ŠHK vedenia.

Druhá tretina bola vyrovnaná, na oboch stranách sa striedali gólové príležitosti, ale ani jednému mužstvu sa nepodarilo skórovať.

Dejstvo v poslednej časti sa nieslo v znamení nevyužitých šancí domáceho tímu. V 54. min sa postaral o vyrovnanie hosťujúci Hudec. Domáci sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, svoju šancu nedokázal premenil Melichárek a duel dospel do predĺženia. V ňom sa domáci bránili, pretože hrali oslabení. V predĺžení napokon gól nepadol a zápas sa posunul do samostatných nájazdov, v ktorom boli úspešnejší Banskobystričania. Rozhodujúci nájazd premenil Ján Sýkora.

HKm Zvolen – MHC Mountfield Martin 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Góly: 25. Podkonický (Brabenec, P. Zuzin), 34. Škvaridlo (L. Jurík, Ťavoda), 43. Síkela (T. Méry, Juraško), 60. L. Jurík (Michal Chovan, J. Mucha) – 42. J. Markovič (M. Hollý, Mikušovič)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, R. Bednár, V. Snášel, 2787 divákov

Zvolen: Šimko – P. Hraško, Juraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, Pichnarčík, M. Šiška – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, M. Jurík, Martin Ďaloga – T. Méry, P. Huňady, Síkela

Martin: Šúrek – A. Novotný, A. Beňa, R. Pukalovič ml., Tupý, Alexejev, J. Perniš, Zukal, M. Danko – Murček, M. Beran, T. Petruška – J. Markovič, M. Hollý, Mikušovič – Korytko, M. Horský, J. Fadrný – J. Kentoš, Dírer, L. Vartovník

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Diváci mohli vidieť zaujímavý hokej. Počital som, že Martin to viac zavrie vo vlastnej tretine, dosť nás napádal, čím vznikla pre nás šanca. Nemôžem byť však úplne spokojný s naším zakončením. Z tímu vyžaruje pokoj a sebavedomie, a preto sme mali hru v svojich rukách. Martin mal síce nebezpečné situácie, ale na to máme brankára, aby niečo chytil.“

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Diváci museli byť veľmi spokojní, pretože videli kvalitné stretnutie s úspešným koncom pre domáci tím. Naši hráči odviedli svoje maximum. Dnes sme zlyhali v zakončení. Ak by sa tak nestalo, mohli sme odchádzať spokojnejší. Na hráčoch je trochu badať tlak a nemajú skúsenosti s takouto vypätou situáciou, aká vznikla aj v tomto stretnutí, keď sme znížili na 1:2. Potom naša štvrtá formácia, ktorá hrala dovtedy veľmi dobre, urobila chybu z nepozornosti. Ťažko sa už potom otáča stretnutie v tretej tretine proti v pohode hrajúcemu tímu domácich.“

Zvolen martin

V prvej tretine dominovali domáci hokejisti, mali viac šancí, najväčšiu v 15. min Hraško, keď spoza kruhov mieril do žŕdky.

Na nedostatok práce sa nemohol sťažovať ani gólman HKm, ktorý zasahoval pred Hollým a šťastie mal pri Markovičovej strele, puk išiel vedľa žrde. Na druhej stráne kryl puky Šúrek po strelách Chovana a P. Zuzina.

Na začiatku druhej tretiny mohli ísť do vedenia hostia. V 23. min išiel sám na brankára Zvolena Horský, no neprekonal ho. To akoby lídra prebralo, o minútu neskôr mali príležitosti Huňady s Mérym.

Ujala sa až prihrávka Brabenca v 25. min, puk poslal do voľné priestoru Podkonickému, ktorý z medzikružia švihom bez prípravy vymietol pravý roh Šúrekovej svätyne – 1:0:

Martinčania mohli odpovedať vyrovnávajúcim gólom v 33. min, Murček strieľal z ľavej strany a tentoraz zvonila žŕdka na domácej bránke. Zvolen potom ťažil z presilovky, v 34. min strieľal L. Jurík, martinský brankár puk vyrazil pred Škvaridla, ktorý ho poslal do odkrytej časti – 2:0. O minútu neskôr fauloval Pukalovič Martina Ďalogu v nájazde, nasledovalo trestné strieľanie, ktoré zvolenský hokejista nepremenil.

Martinčanom sa podarilo znížiť stav stretnutia na začiatku tretej tretiny. Keď vyťažili z protiútoku, z pravého kruhu vystrelil v 42. min Markovič a Šimko nestihol puk zachytiť pri vzdialenejšej žrdi.

O minútu neskôr Zvolenčania zvýšili vedenie, keď sa presadila štvrtá zvolenska formácia.

Méry si nakorčuľoval s pukom k pravej žŕdke martinskej bránky, Šúrek puk vyrazil, ale dokorčuľoval Síkela, ktorý ho zblízka poslal za chrbát gólmana hostí. Zvolenčania potom mohli pridať aj štvrtý gól, ale L. Jurík bekhendom netrafil odkrytý priestor. Martinčania sa taktiež snažili dosiahnuť ďalší kontaktný gól.

Najbližšie k nemu mali Horský a Petruška. Domáci hokejisti poistili výsledok až sekundu pred klaksónom v presilovke, keď sa z pravého kruhu ujala strela Lukáša Juríka.

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po piatkových zápasoch 17. kola:

HK Orange 20 15 2 0 0 0 0 13 26:71 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).