Košice zničili rozbehnutú Nitru, Zvolen vyhral základnu časť

Kosice nitra
Zľava: Marcel Haščák z Košíc a Marek Laco a Matúš Rais z Nitry počas 51. kola hokejovej Tipsport extraligy v zápase HC Košice - HK Nitra. Košice, 22. február 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Hokejisti HKm Zvolen zvíťazili v piatkovom stretnutí Tipsport extraligy nad Banskou Bystricou 4:1 a stali sa v predstihu víťazmi základnej časti najvyššej slovenskej súťaže.

V Tipsport extralige sa budú hrať ešte tri kolá, potom príde na rad play-off.

Zvolenčania majú v tabuľke 112 bodov, druhá Nitra zaostáva o 11 bodov. Mužstvo spod Pustého hradu už má istotu, že do play-off vstúpi z najlepšej pozície. Vo štvrťfinále ho čaká jeden z dvojice Poprad – Banská Bystrica.

Zvolen vyhral základnú časť extraligy štvrtýkrát, v historickej tabuľke triumfov v dlhodobej časti súťaže sa osamostatnil na 3. mieste. O prvé sa so šiestimi úspechmi delia HC Košice a Slovan Bratislava.

Dukla Trenčín vstupovala z 1. miesta do play-off trikrát, Nitra raz. Zvolen triumfoval v tabuľke extraligy po základnej časti v sezónach 2000/01, 2001/02, 2004/05 a v terajšej 2012/13. HKm nemôže ohroziť bodový rekord HC Košice zo sezóny 2010/11. „Oceliari“ v nej získali 137 bodov. Zvolen môže tentoraz dosiahnuť maximálne 121 bodov, jeho klubový rekord z ročníka 2000/01 je ešte o 4 body lepší.

V zostávajúcich troch extraligových kolách, ktoré sa budú hrať 24. februára a 1. a 3. marca, sa bude rozhodovať o ďalšom nasadení pre play-off a medzi Žilinou a Martinom o mužstve, ktoré odohrá baráž o najvyššiu súťaž s víťazom I. ligy. Žilinčania majú naďalej pred regionálnym konkurentom v tabuľke 4-bodový náskok. Osmička pre vyraďovaciu časť (Zvolen, Nitra, Košice, Piešťany, Skalica, Trenčín, Poprad a Banská Bystrica) je známa už dlhšiu dobu.

HK 36 Skalica – MHC Mountfield Martin 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)

Góly: 6. Pálffy (Kutálek, Kudrna), 16. Stieler (Šátek), 18. Šátek (Jaborník), 23. Martin Sloboda (Klejna, J. Jurík), 40. Kudrna (Pálffy, R. Školiak)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše Bobček (Skalica) 10 min za nešport. správanie, R. Pukalovič ml. (Martin) 2+2 za údery, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jonák – Brath, Junek, 1576 divákov

Skalica: M. Lipovský – L. Kozák, I. Jankovič, Jaborník, Trška, Bobček, Barák, Mikeska, Beňa – Pálffy, R. Školiak, Kudrna – Lažo, Stieler, Šátek – Kutálek, Holovič, R. Konečný – J. Jurík, Klejna, Martin Sloboda

Martin: Šúrek – A. Novotný, Rusina, R. Pukalovič ml., Zošiak, Tupý, K. Grman, Ejem, M. Dvořák – A. Themár, Fujerík, Michal Važan – T. Petruška, M. Hollý, Vaško – Š. Štěpánek, Vilkoits, Korytko – Žáčik, Dírer, R. Slávik

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Základ nášho víťazstva sme položili v prvej tretine, v ktorej sme strelili tri góly. Množstvo našich ďalších šancí už ostalo nevyužitých. V druhej tretine sme pridali ďalšie dva góly, tretia tretina sa za stavu 5:0 už len dohrávala. Víťazstvo a opätovný posun na 5. miesto v tabuľke nás tešia.“

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Dnes sme absolvovali vysokú školu hokeja pod vedením profesora Žigmunda Pálffyho, ktorý hral v absolútnej pohode. Celý tím vďaka nemu predvádza pekný kombinačný hokej. V prvej tretine sme Skaličanom umožnili skórovať aj v našej presilovej hre a celkovo hneď trikrát.“

HK 36 Skalica - HK Nitra

Na Záhorí začali oba tímy opatrne. V prvej väčšej šanci sa ocitol v 3. min domáci Konečný. O minútu neskôr vyskúšal Šúrekovu pozornosť Kudrna.

O prvý gól sa v 6. min postaral počas početnej výhody kapitán domácich Pálffy, ktorého našiel perfektnou prihrávkou spoza bránky Kutálek.

Na 2:0 zvýšil v 16. min Stieler. Zakrátko ušiel v oslabení Šátek a strelou pomedzi betóny sa postaral o tretí gól domácich.

V úvode druhej tretiny gólovo zakončil akciu štvrtého skalického útoku Sloboda – 4:0. V 25. min sa počas presilovky v nebezpečných príležitostiach ocitli Martinčania Grman a Themára, ale Lipovského neprekonali. Na druhej strane v 34. min neprestrelil Šúreka na dvakrát Pálffy. V závere tejto časti však upravil už na 5:0 Kudrna.

V treťom dejstve sa zápas viac – menej už len dohrával, mužstvá sa príliš nehrnuli do ofenzívy. V jednej z mála šancí sa v 49. min ocitol hosťujúci Važan. Na opačnej strane prestrelil Šúrekovu bránku Jaborník. Viac gólov napokon už nepadlo, Skaličania si pripísali „povinné“ tri body a Lipovský zaznamenal svoj prvý shutout po príchode na Záhorie.

HK Poprad – Dukla Trenčín 5:4 (4:0, 0:3, 1:1)

Góly: 5. Vandas (Balán, R. Suchý), 8. R. Suchý (Hvila, Vandas), 12. Kovačevič (D. Buc), 14. S. Takáč (Matúš Paločko, Stanfield), 59. Balán (Hvila) – 27. Lelkeš (Otčenáš, Sojčík), 29. T. Klíma (Pozník, J. Pardavý st.), 35. Marosz (Broska, Bustin), 58. Otčenáš (Habšuda, T. Bokroš)

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Bogdaň, M. Korba, 1324 divákov

Poprad: Sidor – M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, D. Brejčák, D. Devečka, Fabian, Kurali – Vandas, Balán, Hvila – D. Buc, Klouda, Jabrocký – Ľ. Vaic, Stals, Smotrila – Matúš Paločko, Stanfield, S. Takáč

Trenčín: A. Nagy (od 12. min Kristín) – T. Bokroš, Imrich, Pozník, E. Bagin, Habšuda, E. Bednár – Marosz, O. Rusnák, J. Pardavý st. – Sojčík, Lelkeš, O. Mikula – Martin Filo, T. Klíma, Otčenáš – P. Stantien, Broska, Bustin

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Spočiatku sme dobre korčuľovali aj kombinovali a presadili sme sa i strelecky. Za stavu 4:0 jednoducho nie je možné, aby sme zápas pustili a až do konca to bolo na vážkach. Je to pre nás ponaučenie. Trenčín sa zlepšoval a našťastie sa nám v závere podarilo predsa len streliť víťazný gól.“

Jozef Daňo (asistent trénera Trenčína): „Prvá tretina dopadla veľmi zle, chceli sme pritom aspoň do 10. minúty držať bezgólový stav. Pomenili sme formácie, zmenili spôsob hry a prostredná časť už vyznela z našej strany lepšie. Dokázali sme vyrovnať, ale nečakali sme záverečný gól Popradu.“

Sidor

Popradu nasmerovala k víťazstvu nad Duklou fantastická prvá tretina. Kanonáda domácich vyústila do 4-gólového vedenia v 14. min. Skóre otvoril po dravom prieniku Balána Vandas v 5. min.

O tri minúty neskôr v presilovke vystrelil Hvila a Suchého teč sa ocitol v sieti. Tretí puk lovil Nagy z bránky po strele Kovačeviča v 12. min a medzi žrďami ho vystriedal Kristín.

Trenčanom však nepomohol ani oddychový čas – krátko po ňom totiž hostia zabudli na Takáča, Kristín toho veľa nevidel a domáci viedli už 4:0. Trenčín bol v tejto fáze zrelý na „uterák“, na prestávku čakal ako na vykúpenie.

Hneď na začiatku prostredného dejstva však Jabrocký namiesto dosiahnutia piateho gólu trafil žŕdku. Potom sa k slovu konečne dostali aj hostia. Zlepšili pohyb, začali kombinovať a dokázali postupne uberať zo svojho manka. Najskôr pekne mierenou strelou znížil Lelkeš a vzápätí Sidora prekonal aj Klíma.

Poprad chcel opäť zapnúť na vyššie obrátky, ale Kristín maril šance domácich a Marosz po nevinnej strele dal kontaktný gól. Tréneri znova museli reagovať oddychovým časom, tentoraz však tí popradskí.

V tretej tretine už gólov ubudlo, oba tímy si dávali väčší pozor. Trenčín síce potreboval vyrovnať, ale šance sa skôr rodili na opačnej strane. V dobrej pozícii neprestrelil Kristína Takáč, Balán zase váhal s koncovkou. Poprad mal viac z hry, ale nepoistil si svoje vedenie piatym gólom a tri minúty pred treťou sirénou inkasoval z hokejky Otčenáša. Všetko však v predposlednej minúte rozuzlil Balán, ktorý vymietol roh Kristínovej bránky a rozhodol o najtesnejšom víťazstve domácich.

HC Košice – HK Nitra 7:3 (1:1, 2:1, 4:1)

Góly: 1. Marcel Haščák, 21. Pašek (Marcel Haščák), 35. Macejko (Pašek, Marcel Haščák), 45. R. Jenčík (Pašek, Marcel Haščák), 45. P. Svitana (Kolba) 49. Marcel Haščák (R. Jenčík, Hylák), 52. Marcel Haščák (Pašek) – 12. Pupák (R. Tománek, M. Bača), 37. R. Tománek (Stümpel, M. Bača), 46. Podstavek

Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše Štrbák (Košice) a Mašlonka (Nitra) obaja 10 min za údery, presilovky: 1:1, oslabenia: 2:1, rozhodovali: Gašparíik – Bednár, Tornay, 4018 divákov

Košice: Hylák – Cebák, Macejko, Kolba, Štrbák, Michal Novák, M. Takáč, Deyl – Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík – Jokeľ, Marek Slovák, Š. Novotný – Matis,T. Marcinko, P. Svitana – Mlynarovič, Matúš Chovan, Boltun

Nitra: M. Laco (52. J. Hollý) – Rais, M. Bača, P. König, Nádašdi, Vosátko, Ordzovenský, Vantroba, Trefný – R. Tománek, Stümpel, Pupák – Jokila, Hamrák, Mašlonka – Podstavek, T. Chrenko, Hrnka – Kmeč, E. Piatak, Lukáš Novák

Milan Staš (tréner Košíc): „Na tento pre nás dôležitý zápas sme sa zodpovedne pripravili, podali sme taktický a kolektívny výkon. Zvíťazili sme zaslúžene, súpera sme prevýšili vo všetkých činnostiach. Na záver prišla kanonáda, ktorá sa týkala niekoľkých jednotlivcov, ale musím poďakovať celému kolektívu, lebo toto je úspech celého mužstva.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Domáci podali veľmi dobrý výkon, ale my sme im výrazne pomohli. Chýbala nám totiž ochota isť na hranicu svojich možností. Do tretej tretiny sme išli za stavu 2:3 a namiesto toho, aby sa prejavila túžba zlomiť to, akoby sme len čakali, či nám to domáci darujú alebo nie. Výsledok je pre nás krutý, ale je to taká včasná facka pred play-off, aby si hráči nemysleli, že sú až takí veľkí, a vrátili sa z hrušky späť na zem.“

Brankár Nitry Marek Laco inkasoval v Košiciach hneď z prvej strely – 1:0.

V 47. sekunde ho prekonal Haščák. Pokus Matúša Chovana už skončil v lapačke hosťujúceho gólmana. Nitriansky Mašlonka sa v 5. min ocitol sám pred Hylákom, ale ten jeho pokus vyrazil.

V 12. min v početnej výhode Pupák na dvakrát prekonal brankára východniarov – 1:1. V 13. min namieril Slovák spomedzi kruhov na vhadzovanie do hornej žŕdky. Ten istý hráč rozozvučal žŕdku aj v 16. min. a krátko nato jeho pokus bekhendom zneškodnil Laco.

V úvodnej minúte druhej tretiny strelil 1000. gól v histórii Steel arény Pašek.

V 35. min to bolo už 3:1 pre Košice po tom, ako sa Macejko v presilovke dobre zorientoval pred bránkou a namieril ponad ležiaceho Laca. Nitru vrátil do zápasu v 37. min Tománek, ktorý z uhla znížil na rozdiel gólu.

V 5. min tretej tretiny našiel Pašek Jenčíka a ten so šťastím pridal štvrtý gól Košíc. Už o 16 sekúnd neskôr sa v oslabení ujala tvrdá rana Kolbu s prispením Svitanu – 5:2. V 46. min urobil počas presilovky hrúbku domáci Slovák, potrestal ju Podstavek – 3:5 z pohľadu hostí.

V 49. min po peknej prihrávke Jenčíka pridal bekhendom šiesty gól „oceliarov“ Haščák. Ten istý hráč sa pred Lacom ocitol aj v 52. min, v početnej nevýhode sa opäť presadil bekhendom a gólmana Nitry vystriedal Hollý. V závere prišla pästná výmena medzi Štrbákom a Mašlonkom, ktorej víťazom bol domáci obranca.

ŠHK 37 Piešťany – MsHK DOXXbet Žilina 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)

Góly: 9. Škadra (H. Ručkay, Peško), 16. Stupka (S. Saliji, A. Kolník), 24. T. Melichárek (F. Hudec, Chylo), 27. Mertel (Stupka, S. Saliji), 35. Mertel (S. Saliji, Stupka) – 40. M. Kokavec (R. Krajči, Gula), 53. Rúfus (A. Lipovský, R. Krajči)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše Henrich Ručkay (Piešťany) 2+10 za napadnutie hlavy a krku, presilovky 0:2, oslabenia 0:0, rozhodovali: Jura, Lauff – Korba, P. Tvrdoň, 1492 divákov

Piešťany: Tomek – Bučka, Škadra, R. Filip, Drgoň, A. Hruška, A. Kolník, A. Mrázik, V. Urban – F. Hudec, V. Nemec, T. Melichárek – J. Ručkay, Peško, H. Ručkay – S. Saliji, Mertel, Stupka – Chylo, M. Toman, Šišovský

Žilina: Johanes (27. min Žigárdy) – Rúfus, Gula, J. Dlouhý, M. Leško, Brcko, T. Staňo, Árvay, R. Slota – M. Kokavec, R. Krajči, A. Lipovský – Drevenák, T. Varga, T. Sýkora – Valášek, O. Ďuriš, Drábek – Mašlanka, Jarab, Čičala

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Zápas by som rozdelil na tri časti. V prvej tretine sme sa pomalšie rozbiehali a aj keď sme strelili dva góly, nebolo to ideálne. Najlepšia z našej strany bola druhá tretina, v ktorej sme sa presadili aj strelecky. Potom sme z nepochopiteľných dôvodov poľavili a záverečná časť bola naša najslabšia. Navyše, nechávali sme sa zbytočne vylučovať. Spokojní sme s troma bodmi, ale naša hra nebola ideálna.“

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): „Hrali sme o čosi lepšie ako v predchádzajúcom zápase. Domáci boli lepší. Prejavilo sa to už v úvodnej tretine, v ktorej sme dvakrát inkasovali. Ani v druhej časti sme sa nevyvarovali individuálnym chybám, ktoré Piešťany dokázali využiť. Čaká nás ešte v zostávajúcich troch kolách ťažká práca.“

Piešťany

V dôležitom zápase, v ktorom obom mužstvám išlo o umiestnenie, sa spočiatku hralo opatrne. Prvú „tutovku“ mal domáci Peško, ktorý od modrej vyskúšal hosťujúceho brankára.

V 9. min aréne oslavne zaburácala, gól Piešťan strelil osamotený Škadra, ktorý doklepol do bránky strelu Henricha Ručkaya.

Hostitelia sa snažili útočiť a v 14. min zdanlivo strelil Bučka gól, ale hlavný rozhodca posúdil situáciu ako žŕdku. Skóre sa zmenilo až v 16. min, keď Stupka bekhendom zavesil do Johanesovej bránky.

Druhú časť začali náporom opäť domáci, keď Peško prihral Šišovskému, ale jeho strelu vyrazil Johanes ramenom. V 24. min sa znova tešili Piešťany, a to po presnom zásahu Melichárka, ktorý po prihrávke Hudeca z prvej nedal šancu hosťujúcemu brankárovi.

Domáci využili svoj tlak aj v 27. min: Mertel po elegantnej prihrávke Stupku zvýšil už na 4:0 a vyhnal tým Johanesa z bránky – nahradil ho Žigárdy.

„Havrani“ hrajúci v dobrej forme si v 35. min rozobrali hosťujúcu obranu a Mertel pohodlne poslal puk do siete – 5:0. Piešťany potom pod vplyvom náskoku poľavili a 25-sekúnd pred koncom druhej časti inkasovali z ojedineleho útoku Žilinčanov, presadil sa Kokavec.

V 41. min sa ešte v oslabení natlačil Henrich Ručkay pred gólmana hostí a prihral Salijimu, ale ten nezakončil presne. O päť minút neskôr bol vylúčený domáci Peško a Kokavec ohrozil Tomeka, ale ten sa zaskvel výborným zákrokom. V 53. min Žilina druhý raz zužitkovala druhú presilovú hru – strelou švihom spomedzi kruhov Rúfus prekonal Tomeka. Dve minúty pred koncom stretnutia poslal Stupka do brejku Filipa, ktorý však mieril len do Žigárdyho. Zápas sa skončil trojgólovým víťazstvom domácich, ktorí v tretej tretine výrazne poľavili zo svojho nasadenia.

HKm Zvolen – HC’05 Banská Bystrica 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Góly: 32. L. Jurík (Hraško, Martin Ďaloga), 33. Podkonický (Brabenec), 48. Podkonický (J. Mucha, M. Jurík), 60. M. Jurík (Hraško) – 5. Češík (R. Macík, Lantoš)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lokšík, T. Orolín – Gajan, Gavalier, 3308 divákov

Zvolen: M. Šimko – L. Čierny, Juraško, J. Mucha, Hraško, Pichnarčík, M. Výborný – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Martin Ďaloga – Puliš, Kalla, Čurilla – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Čanky – Murček

Banská Bystrica: Dzubina – Kubka, T. Devečka, J. Predajniansky, Styk, Rosandič, O. Janík – R. Macík, Zigo, Lunter – Danton, Češík, Lantoš – B. Jankovič, Šimun, Marcinek – Michal Hlinka

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Bol to zložitejší zápas, ako sme očakávali. Bolo to derby, v ktorom sa každý vyhecuje. Nás pribrzdil prvý inkasovaný gól a dlhšie sme sa z toho preberali. Vedel som, že keď pôjdeme so štyrmi útokmi na tri súperove, tak ich vyčerpáme, a to najmä sústavným presingom. To sa aj potvrdilo, Bystrica v závere ťahala nohy a my sme využili šance. Mužstvu musím pogratulovať, že vyhralo základnú časť, ale to najhlavnejšie nás iba čaká.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Videli sme bojovné stretnutie. Kým sme vládali, tak sme držali s favoritom krok, a to zhruba do polovice zápasu. Veľmi veľa síl nás stáli oslabenia, ktorých sme mali až príliš veľa. Chlapcom nemôžem nič vyčítať, bojovali. Pre nás je obrovským negatívom, že sa nám zranil Tomáš Devečka a do konca sezóny si už nezahrá. Budeme sa s tým musieť vyrovnať.“

Bystrica zvolen

Bystričania nastúpili iba so šestnástimi korčuliarmi a v prvej tretine boli vo výbornej kulise favoritovi vyrovnaným súperom.

Do vedenia išli v 5. min Češíkom, keď najproduktívnejší hráč spod Urpína dostal dobrú prihrávku na modrej od Macíka, prešiel cez dvoch hokejistov Zvolena a pred Šimkom uspel – 0:1.

Líder súťaže mohol potom vyrovnať dvakrát Čurillom, ktorý však zblízka a voľný neposlal puk za Dzubinu. V závere prvej časti zaujal aj prienik Podkonického v presilovke, ale pred brankárom hostí sa nepresadil.

V úvode stredného dejstva najprv hostia nevyužili dve presilovky, v 26. min išiel sám na bránku Jankovič, ale Šimko podržal svoj tím.

Až v druhej polovici zápasu domácich naštartovala presilovka, po jej skončení v 32. min napriahol L. Jurík z pravého kruhu a poslal puk do prázdnej bránky, keď z nej príliš vykorčuľoval Dzubina – 1:1.

Uplynulo iba 43 sekúnd a Zvolen išiel do vedenia, tentoraz už v početnej výhode, keď z pravého kruhu našiel priestor medzi bystrickým brankárom a jeho ľavou žŕdkou Podkonický.

Tento zvolenský hokejista si ešte v 36. min pekne nakorčuľoval pred Duzubinu aj z ľavej strany, ale neprekonal ho. Na opačnej strane išiel sám na zvolenského gólmana v oslabení Danton, ale ani on nezmenil skóre.

V záverečnej časti už Banskobystričania nestačili so silami na favorita, ťahali za kratší koniec. Domáci v 48. min zvýšili svoje vedenie, keď sa Podkonický dostal do sólového nájazdu, ktorý využil – 3:1. Zápas mohol zdramatizovať v 52. min Češík, ktorý sa šikovne preštrikoval až pred Šimka, no nebol úspešný.

V závere líder súťaže iba prikrášlil výsledok v oslabení, keď 2 sekundy pred klaksónom skóroval M. Jurík zblízka. Zvolenčania si týmto víťazstvom definitívne zabezpečili prvé miesto v základnej časti hokejovej extraligy.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po piatkových zápasoch 51. kola:

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).