Rozbehnutú Nitru nestopla ani Skalica, Martin zdolal Žilinu

Nitra skalica
Tomáš Hrnka z HK Nitra (vpravo) a brankár Miroslav Lipovský z HK 36 Skalica (vľavo) počas 50. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HK Nitra - HK 36 Skalica. Nitra, 19. február 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Výsledky 50. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

MsHK DOXXbet Žilina – MHC Mountfield Martin 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 34. M. Varga (Valášek, T. Varga) – 6. Korytko (Š. Štěpánek), 39. Fujerík (A. Themár, A. Novotný)

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hradil, Husička (obaja ČR) – Kalina, Smrek, 1126 divákov

Žilina: Žigárdy – Rúfus, Gula, J. Dlouhý, M. Leško, Brcko, Árvay, M. Varga, T. Staňo – Drevenák, R. Krajči, T. Sýkora – M. Kokavec, Hreus, A. Lipovský – T. Varga, T. Troliga, O. Ďuriš – Drábek, Kubus, Valášek

Martin: Šúrek – A. Novotný, Rusina, K. Grman, Zošiak, Tupý, Ejem, Dvořák – A. Themár, Fujerík, Michal Važan – T. Petruška, M. Hollý, Vaško – Korytko, Vilkoits, Kolena – Š. Štěpánek, Dírer, Slávik

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): „Dnes nám stretnutie nevyšlo podľa predstáv. Vsietili sme jeden gól, ktorým nemôžeme zdolať ani posledné mužstvo tabuľky. Na zápas sme nastúpili s obmeneným kádrom, hráčom veľa nevyčítam, bojovali, ale mrzia ma najmä nevyužité presilové hry. Musíme dať hlavu hore, čakajú na nás štyri duely a v hre je ešte dvanásť bodov.“

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Zo strany médií bol o stretnutie veľký záujem, my sme ho však brali ako každé iné. Som rád, že sa nám podarilo dostať tam, kde sme boli pred reprezentačnou prestávkou. Trošku sme pozmenili formácie a vyšlo to. Všetci očakávali od domácich víťazstvo, boli pod tlakom, k nám sa priklonilo športové šťastie.“

I. tretina

Martin Šúrek

Po nemastnom-neslanom úvode mali domáci možnosť ujať sa vedenia, keď v 4. min sedel na trestnej lavici Dírer. Jedinou nebezpečnou strelou však bola tá z hokejky M. Vargu.

V 6. min hostia využili zaváhanie domáceho Árvaya a v prečíslení Korytko po prvýkrát prekonal Žigárdyho.

V 8. min z ľavej strany Drevenák vyskúšal pozornosť Šúreka. V 12. min mohli domáci vyrovnať, no Šúrek kryl Brckovu dorážku takisto ako následnú gólovú šancu Hreusa.

V závere tretiny pohrozili hostia, v 17. min sa Hollý ocitol sám pred Žigárdym. V 19. min sa Štěpánek snažil prekonať z ľavej strany domáceho gólmana, ale ani jedna šanca nebola využitá.

II. tretina

Do druhej tretiny domáci nastúpili so snahou o vyrovnanie. V 25. min vylúčili Dlouhého a Petruška zblízka mieril len do Žigárdyho betónov. Početnú výhodu nevyužili ani Žilinčania pri vylúčení Tupého. Kokavec v páde mieril len do Šúreka.

Ako jednoducho vsietiť gól ukázal v 34. min obranca M. Varga, ktorý napálil od modrej a vyrovnal na 1:1. Keď sa už zdalo, že tretina sa skončí nerozhodne, Fujerík polostrelou prekonal Žigárdyho, ktorému puk prešiel popod lapačku do siete – 1:2.

III. tretina

V úvode poslednej tretiny mohli domáci vyrovnať pri takmer štvorminútovej početnej prevahe, ale to sa im nepodarilo. V 45. min Kokavec nebezpečne zakrútil puk pred Šúrekom, výsledkom však bola len posunutá a prevrátená bránka hostí. Viac príležitostí na skórovanie mali Martinčania, v 48. min sa v šanci ocitol Vaško a o 4 minúty neskôr Hollý. Záver sa dohrával pri obojstranných vylúčeniach, no stav sa už nezmenil.

HK Nitra – HK 36 Skalica 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Góly: 1. R. Tománek (Pupák, Stümpel), 22. P. König (Hamrák, Jokila), 23. T. Chrenko (Podstavek, Hrnka), 42. M. Bača (Stümpel, Rais) – 19. Jaborník (Pálffy), 37. J. Jurík (Mikéska)

Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: I. Jankovič 5+DKZ za faul lakťom, Trška (obaja Skalica) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Valach, Zvrškovec, 2364 divákov

Nitra: M. Laco – Rais, M. Bača, Vosátko, F. Kuzma, Nádašdi, P. König, M. Vantroba, Hamrák – R. Tománek, Stümpel, Pupák – Podstavek, T. Chrenko, Hrnka – Jokila, E. Piatak, Mašlonka – Kmeč, Lukáš Novák, Bene

Skalica: M. Lipovský – Vyrúbalík, I. Jankovič, L. Kozák, Trška, Bobček, Jaborník, Mikéska, Beňa – Pálffy, R. Školiak, Kudrna – Lažo, Stieler, Šátek – Kutálek, Holovič, R. Konečný – J. Jurík, Klejna, Martin Sloboda

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Tento týždeň na nás čaká séria ťažkých zápasov. Zdolať mužstvo ako Skalica vždy poteší. Dobre sme hrali v presilovkách, čo bol základ víťazstva.“

Martin Pešout (tréner Skalice): „Gratulujem Nitre k výbornému výkonu. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudem, pretože by som dostal pokutu.“

I. tretina

Na prvý gól diváci nečakali dlho. Už v 29. s bol na konci efektnej spolupráce prvého útoku Roman Tománek a Nitra viedla 1:0.

Rýchly gól domácich nabudil a tí si v ďalšom priebehu prvej tretiny vypracovali viacero sľubných šancí. Druhý presný zásah mohli pridať v „dlhej“ presilovke.

Pri šanciach Pupáka a Tománka však hostí podržal brankár Lipovský. Nitra mala v prvej tretine viac z hry, o čom svedčí aj pomer striel 15:6. Do kabín sa však išlo za nerozhodného stavu, lebo minútu pred koncom úvodnej tretiny hostia vyrovnali.

II. tretina

Nitra sa však znova ujala vedenia v úvode druhej tretiny. Už po skončení presilovky vystrelil od modrej čiary König a brankár Lipovský našiel puk až v bránke – 2:1.

Neprešla ani minúta a diváci sa radovali opäť. Tomáš Chrenko sa ocitol osamotený pred brankárom hostí a nezaváhal – 3:1. Pred dobrou kulisou sa naďalej hral zaujímavý zápas, ktorý sa divákom musel páčiť.

O jeho zdramatizovanie sa v 37. minúte postaral J. Jurík. Mladý skalický útočník sa nemýlil v samostatnom úniku a v závere druhej tretiny bolo 3:2.

Nitre však v zápase vychádzali vstupy do tretín, čo potvrdil v úvode tej tretej Martin Bača. V presilovke si počkal na vhodný moment a namieril presne – 4:2.

Skaličania sa od tohto stavu dostali pod tlak domácich hráčov a v obrane sa dopustili viacerých chýb. Ďalšie góly Nitry nepridali Tománek, Piatak či Stümpel, na opačnej strane neskóroval osamotený Lažo.

Dukla Trenčín – HKm Zvolen 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Góly: 40. T. Klíma – 37. L. Jurík (Hraško), 44. Škvaridlo (Čurilla, L. Jurík), 47. Juraško (Brabenec), 49. Podkonický (P. Zuzin, Brabenec)

Vylúčení: 0:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Kacej, Návratek, 1580 divákov

Trenčín: Kristín – T. Bokroš, Imrich, E. Bagin, Pozník, L. Markovič, E. Bednár, od 55. min Holenda – Marosz, O. Rusnák, J. Pardavý st. – O. Mikula, Lelkeš, Sojčík – Martin Filo, T. Klíma, Otčenáš – Hrazdíra, Broska, D. Hudec

Zvolen: M. Šimko – Z. Tóth, Juraško, Pichnarčík, Hraško, Novajovský, M. Výborný – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Martin Ďaloga – Puliš, Kalla, Čurilla – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Čanky

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Naši najvyťaženejší hráči, ktorí nás ťahali v predchádzajúcich úspešných zápasoch, už toho majú pomerne dosť, čo sa prejavilo aj v tomto zápase. Chýbal nám lepší pohyb a doplatili sme na žalostnú streleckú efektivitu. Dve tretiny sme síce so súperom držali krok a podržal nás aj brankár, ale v záverečnej časti nás Zvolen prevýšil strelecky i korčuliarsky. Má skúsenejšie mužstvo, a to sa prejavilo aj v tomto zápase. My sme ukázali to, na čo momentálne máme.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Podali sme koncentrovaný a tímový výkon, navyše nám prialo aj šťastie. Strelili sme pekné góly a naším herným prejavom sme sa vrátili ku výkonom zo začiatku sezóny. Zápas sa nám vydaril aj z taktickej stránky a teší ma, že sa presadili hokejisti, ktorí doteraz hrávali menej. Trenčín pravdepodobne nebol vo svojej koži, čo nám, samozrejme, zahralo do kariet.“

I. tretina

Trencin zvolen

V úvodnej časti sa hral uvoľnený hokej, útočne aktívnejší boli hostia, protivníkova obrana však odolávala a Podkonický v 10. min rozozvučal iba žŕdku.

Ani domáci svoje akcie nedoťahovali až k zakončeniu, takže na otvorenie gólového účtu sa muselo čakať.

II. tretina

Po prvej prestávke pridal Trenčín na aktivite i streleckej usilovnosti, výsledkom však bola iba Imrichom nastrelená žŕdka v 26. min.

Svižná hra sa potom prelievala na obidve strany, ale brankári Kristín a Šimko predvádzali kvalitné zákroky, takže prvýkrát puk prenikol do siete až v 37. min zápasu – vtedy niekoľkokrát odrazenú strelu zasunul popod gólmana Lukáš Jurík a Zvolen sa ujal vedenia.

Domáci však stihli odpovedať ešte v druhej tretine, 54 sekúnd pred jej skončením sa presadil Tomáš Klíma, keď vyrovnal až po sérii nevyužitých sólových nájazdoch.

Úvod tretej dvadsaťminútovky sa lepšie vydaril hosťom, ktorí trikrát potrestali nedôslednosti trenčianskej defenzívy a odskočili súperovi na rozhodujúci trojgólový rozdiel.

V 44. min po viacnásobných dorážkach zavŕšil zvolenskú snahu pred bránkou Škvaridlo, o tri minúty po rozohrávke buly prekvapil gólmana Juraško a v 49. min korunoval vyšachovanie obrany strelou do odkrytej bránky Podkonický.

Po takejto sprche už Trenčania nenašli silu na zdramatizovanie duelu a líder súťaže bez ťažkostí svoje vedenie kontroloval až do záveru.

HC’05 Banská Bystrica – HC Košice 5:6 (1:2, 2:3, 2:1)

Góly: 3. R. Macík (Zigo, Melkumjan), 26. Češík (Styk, Lantoš), 37. Lunter, 51. Danton (Češík, Styk), 59. Lantoš (Danton) – 11. Jokeľ (P. Svitana, Marek Slovák), 20. Pašek (Marcel Haščák), 33. R. Jenčík (Pašek, Marcel Haščák), 36. Marcel Haščák (Pašek, R. Jenčík), 40. Pašek (Marcel Haščák, R. Jenčík), 53. Matúš Chovan (Matis,

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Lunter (Banská Bystrica) 10 min za napadnutie zo zadu, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc – R. Bednár, V. Snášel, 1275 divákov

B. Bystrica: Chorošun (41. Dzubina) – Kubka, Ketner, J. Predajniansky, Styk, T. Devečka, Janík, M. Mikuš, Rosandič – R. Macík, Zigo, Lunter – Danton, Češík, Lantoš – B. Jankovič, Šimun, Marcinek – Melkumjan, Majling, Michal Hlinka

Košice: Riečický – Cebák, Macejko, Kolba, Štrbák, Michal Novák, Šeda, Deyl – Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík – P. Svitana, Marek Slovák, Jokeľ – Matis, Matúš Chovan, Boltun – Hinďoš, Mlynarovič, Martin Chovan

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „My sme s favoritom odohrali vyrovnaný zápas, rozhodli presilové hry, v ktorých sme dvakrát inkasovali a dokonca sme raz dostali gól aj v pri súperovom oslabení. Rozhodli skúsenosti skúsených hráčov Košíc, ktorí si to vedeli podržať a nahrať. Musím chlapcov pochváliť, pretože aj za nepriaznivého stavu dali hlavy hore a až do posledných sekúnd bojovali o bod. Spravili sme však veľmi veľa individuálnych chýb, ktoré pramenili z neskúsenosti a mladíckej nerozvážnosti.“

Milan Staš (tréner Košíc): „Prišli sme do Banskej Bystrice v oklieštenej zostave, čiže boli sme na tom podobne ako domáci. Nás môže tešiť iba víťazstvo, lebo predvedená hra bola slabá, najmä obranná činnosť. Radosť môžem mať zo šiestich strelených gólov a víťazstva vonku po dlhom čase.“

I. tretina

Košice_hokej

Banskobystričania nastúpili s ôsmimi juniormi od úvodu bez rešpektu, zahryzli sa do súpera a ich aktivita slávila úspech. V 3. min obišiel bránku Macík a zasunul pri ľavej žrdi puk za Riečického.

Domáci mali v prvej tretine tri presilovky, ale nevedeli z nich vyťažiť gól, naopak v oslabení hrozili hostia, Haščák s Pašekom unikli bystrickým zadákom v siedmej minúte, ale pred Chorošunom si nerozumeli.

Košice vyrovnali až v 11. min, keď z ľavého kruhu vystrelil Jokeľ a lacný puk prešiel pomedzi betóny gólmana „baranov“. Banskobystričania sa potom mohli ujať vedenia, ale Zigo pred odkrytou bránkou nechcel zakončiť bekhendom. Na opačnej strane zaujal dravý prienik Matisa, ktorý zblízka pred Chorošunom už neuspel. Domáci hrali v závere tretiny presilovku o dvoch hráčov, ale nevedeli zakončiť.

To, čo košickým hráčom nevyšlo v siedmej minúte, vyšlo im 31 sekúnd pred koncom prvej časti. V oslabení o jedného hráča ťažili z chyby Češíka, keď Haščák s Pašekom sa opäť dostali do prečíslenia a tentoraz už nezaváhali – puk za chrbát domáceho brankára poslal nekompromisne Pašek.

II. tretina

V druhej tretine sa domácim podarilo vyrovnať. Styk nahodil v 26. min puk od modrej a šikovne ho tečoval Češík. Košičania však v 33. min ťažili z presilovky, Jenčík poslal svoj tím do vedenia, keď dobre umiestnenou strelou spoza kruhu pokoril Chorošuna.

O tri minúty neskôr zvýšil Haščák strelou švihom spomedzi kruhov. Domáci ešte zdvihli hlavu, dobre napádali hráčov Košíc v ich tretine, k odrazenému puku sa dostal v 37. min Lunter a zblízka nezaváhal – 3:4. Hokejistom z východu republiky napokon patril aj záver druhej tretiny, tentoraz trinásť sekúnd pred prestávkou zvýšil v presilovke do odkrytej bystrickej bránky Pašek.

V tretej nahradil Dzubina v bránke Chorošuna a Bystričania opäť znížili na rozdiel gólu, keď sa v 51. min presadil Danton spomedzi kruhov. Košičania však opäť ušli domácim na dva góly – v 53. min sa ocitol voľný medzi kruhmi Matúš Chovan a poslal puk pomedzi betóny bystrického brankára. V závere domáci vrhli všetky sily do útoku, vyústením bol gól Lantoša v 59. min z pravej strany po krížnej prihrávke Dantona a v záverečných sekundách v hre bez brankára mohol vyrovnať Šimun. Predtým však pálil do žŕdky košický Haščák.

ŠHK 37 Piešťany – HK Poprad 3:4 po sam. nájazdoch (2:1, 0:0, 1:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 13. R. Filip (Peško, J. Ručkay), 18. S. Saliji (T. Melichárek, V. Nemec), 55. Mertel (S. Saliji, V. Urban) – 16. Ľ. Vaic (D. Devečka, Stals), 44. Vandas (Balán, D. Brejčák), 54. Klouda (D. Brejčák, D. Buc), rozhodujúci sam. nájazd Balán

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše H. Ručkay (Piešťany) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky 2:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Müllner – Junek, P. Šefčík, 1421 divákov

Piešťany: Tomek – Bučka, Škadra, A. Kolník, R. Filip, V. Urban, A. Hruška, A. Mrázik, M. Toman – F. Hudec, V. Nemec, T. Melichárek – J. Ručkay, Peško, H. Ručkay – S. Saliji, Mertel, Stupka – Haring, Mišura, Chylo

Poprad: Sidor – M. Šterbák, Fabian, Kovačevič, D. Brejčák, D. Devečka, Kurali, Dinda – Vandas, Balán, Hvila – D. Buc, Klouda, Jabrocký – Ľ. Vaic, Stals, Smotrila – Matúš Paločko, Stanfield, S. Takáč

Milan Klement (tréner Piešťan): „Prvá tretina bola z našej strany aká-taká, ďalšie dve sme sa z ľadu vytratili. Poprad dobre korčuľoval, my sme pôsobili staticky. Aj preto si myslím, že dva body si viac zaslúžili hostia.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Bol to zaujímavý zápas. Z našej strany som spokojný s medzihrou i prechodom do útoku. Mrzí ma len, že príležitosti, ktoré sme si vypracovali, sme nezužitkovali. Mohli sme zápas rozhodnúť už v riadnom hracom čase.“

I. tretina

Nitra poprad

Podtatranci prišli do Piešťan s istotou play-off a nebol na nich vyvíjaný tlak.

Už v 2. min vyskúšal Henrich Ručkay pozornosť Sidora, o dve minúty neskôr Vaic nahodil puk za bránku domácich, ale Tomek ho pokryl. V 6. min mali domáci výhodu presilovky, boli síce stále v pásme „kamzíkov“, ale bez streleckého a gólového efektu.

Od 11. min hrali domáci ďalšiu presilovku a už po 50 sekundách mohol skórovať Jakub Ručkay. Podarilo sa to až v 13. min Filipovi, ktorý spoza bránky vystrelil na Sidora a od neho sa puk odrazil za jeho chrbát – 1:0.

Domáci sa však dlho neradovali, pretože hostia už v 16. min vďaka Vaicovi vyrovnali. V 18. min sa domácim znova zadarilo pri presilovke, keď Melichárek našiel voľného Salijiho a „havrani“ viedli 2:1.

II. tretina

V 22. min Urban vystrelil z dobrej pozície, ale Sidor bol správne postavený. V 28. min mali šancu na vyrovnanie hostia, no Stals po Kloudovej prihrávke zle spracoval puk pred Tomekom. V 32. min pri presilovej hre si dobre nakorčuľoval opäť Stals, ale vystrelil len do domáceho brankára. Poprad bol v druhej časti aktívnejší, no domácich podržal Tomek.

Začiatok tretej časti zápasu zastihol lepšie hosti. Domáci čelili Hvilovej tutovke, potom Jabrocký vyprášil Tomekovi betóny a po výbornej šanci ho neprekonal Vaic. V 43. min išiel na trestnú lavicu domáci Bučka, čo už hostia potrestali.

V 44. min Vandas nedôsledne bránený vyrovnal na 2:2. V 45. min sa osmelil Saliji, nakorčuľoval pred Sidora, ale neprekonal ho. V 54. min udreli „kamzíci“ znova a gólom Kloudu sa ujali vedenia 3:2. O minútu a pol sa domácim podarilo vyrovnať, keď Mertel spomedzi kruhov vyrovnal na 3:3. Do konca tretej časti sa už nik nepresadil, a tak sa predlžovalo. Zápas vyvrcholil až samostatnými nájazdmi, v ktorých boli úspešní hosťujúci Vaic a Balán, kým za domácich iba Saliji.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po utorňajších zápasoch 50. kola:

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).