Košice naložili Žiline sedem gólov, líder opäť prehral

Kutálek
Tibor Kutálek (tretí sprava) z HK 36 Skalica počas 45. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HKm Zvolen – HK 36 Skalica. Zvolen, 1. február 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 45. kola hokejovej Tipsport extraligy mužov 2012/2013:

Výsledky:

HC Košice – MsHK DOXXbet Žilina 7:0 (3:0, 4:0, 0:0)

HKm Zvolen – HK 36 Skalica 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

HK Poprad – MHC Mountfield Martin 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

ŠHK 37 Piešťany – HK Nitra 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Dukla Trenčín – HC’05 Banská Bystrica 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Marcinko
Hylak

V Steel aréne si diváci ešte ani nestihli sadnúť na svoje miesta a domáci viedli. Už po 16 sekundách Haščák so šťastím zúročil prihrávku Marcinka.

Ubehli dve minúty a Mlynarovič upravil na 2:0. Hosťujúci kormidelník Slavomír Chlebec okamžite zareagoval a vybral si oddychový čas.

Na chvíľu síce pribrzdil košický uragán, ale v 13. min. upravil Pašek na 3:0 a prakticky bolo po zápase.

Kým v prvej tretine sa Žilinčania snažili a zamestnávali Hyláka, v druhej časti hry boli odovzdaným súperom. Miestami sa hostia cítili, ako na kolotoči a svojim gólmanom veľmi nepomohli.

V 29. min. pridal Slovák rutinérsky štvrtý gól, a keď o necelú minútu Pašek upravil na 5:0, brankár Johanes odkorčuľoval na striedačku.

Nahradil ho Žigárdy, ktorý v bránke ani nestihol spraviť všetky rozvičovacie úkony a už po 14 sekundách inkasoval z hokejky Šedu.

Veľkú šancu na skorigovanie výsledku mali hosia v 32 min, keď mali výhodu presilovky o dvoch hráčov, no napriek viacerým šanciam výborného Hyláka neprekonali. Naopak, v 37. min. Haščák využil presilovku a po druhej siréne svietil stav 7:0.

Záverečné dejstvo síce prinieslo dosť vzruchu pred bránkami, ale už žiaden gól.

Reakcie:

Milan Staš (tréner Košíc): „Od začiatku sme sa pustili do súpera, vychádzali nám kombinácie, streľba, hrali sme oku lahodiaci hokej. Za stavu 7:0 sme trochu poľavili. Myslím si, že výsledok je pre súpera ešte lichotivý. Mali sme viac šancí na strelenie gólu. Som však spokojný s predvedenou hrou i s výsledkom.“

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): „Z našej strany to bolo nevydarené stretnutie. Domáci mali raketový nástup, jednoznačne nás prevýšili vo všetkých činnostiach. Hoci pomer striel nie je taký hrozivý, nestrelili sme gól. Naopak, súper využil každú našu chybu. Ľutujem našich brankárov, lebo spoluhráči pred nimi hrali veľmi zle. Spokojní môžeme byť len s poslednou tretinou, v ktorej domáci dohrávali zápas a netlačili sa až tak pred našu bránku.“

Góly: 1. Marcel Haščák (T. Marcinko, R. Jenčík), 3. Mlynarovič (P. Svitana, Pašek), 13. Pašek (Kolba), 29. Marek Slovák (Macejko, Cebák), 30. Pašek (M. Takáč, Mlynarovič), 30. Šeda (Marcel Haščák, T. Marcinko), 37. Marcel Haščák (Cebák)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: Jonák, Goga – Kalina, Smrek, 3518 divákov

Košice: Hylák (od 40. Riečický) – Cebák, Macejko, Kolba, Štrbák, Michal Novák, M. Takáč, Martin Chovan, Šeda – Marcel Haščák, T. Marcinko, R. Jenčík – Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ – Matis, Matúš Chovan, Spilar – P. Svitana, Mlynarovič, Pašek

Žilina: Johanes (od 30. Žigárdy) – Rúfus, Brcko, Árvay, Gula, Šedivý, T. Staňo – Drevenák, T. Varga, Valášek – M. Kokavec, P. Kopecký, T. Sýkora – Drábek, Surovka, Jarab – A. Lipovský, Zicho, Heffernan

Kutalek
šimko

Hneď v úvode prvej tretiny mali hostia výhodu presilovej hry.

Pálffy dostal prihrávku na modrú čiaru, obišiel dvoch obrancov a spomedzi kruhov strelil úvodný gól stretnutia – 0:1. V 9. min Síkela zakombinoval v útočnom pásme, Brabenec nahral Muchovi, no jeho strelu po ľade kryl brankár Lipovský.

Veľkú šancu mal v presilovke Škvaridlo, ktorého prihrávkou našiel L. Jurík, ale zvolenský útočník prestrelil bránku. V závere tretiny hrali presilovú hru hostia, no z viacerých sľubných šancí sa im nepodarilo prekonať domáceho gólmana.

Druhú časť stretnutia začli aktívnejšie Zvolenčania. Pri hre štyroch na štyroch mali domáci niekoľko šancí, nepodarilo sa im však skórovať.

V 23. min išiel sám na Lipovského Ďaloga, skalický brankár jeho pokus zenškodnil. Neujala sa ani strela Hraška z 26. min.

Už po siedmich sekundách presilovej hry o dvoch hráčov strelili domáci vyrovnávajúci gól. Skaličan Školiak dostal za tretí faul hokejkou v zápase trest do konca duelu. Podkonický tvrdo vystrelil od modrej a jeho strelu pred bránkou tečoval Brabenec.

V 32. min prišlo k prečísleniu, Kudrna nahral Pálffymu pred bránku a ten prekonal Šimka – 1:2. Domáci naďalej vyvíjali tlak na bránku hostí – Puliš trafil bočnú sieť a Hraškova strela skončila v náručí Lipovského. V 33. min sa strela Jankoviča dostala až k Pálffymu, ten našiel výborne postaveného Kudrnu, ktorý skóroval – 1:3.

Za začiatku tretej časti skvele čítal hru domáci obranca Hertl, ktorý zachytil prihrávku smerujúcu na osamoteného Pálffyho. V 47. min nastrelil žŕdku domácej bránky strelou z medzikružia Kozák. O šesť minút neskôr mal veľkú šancu na skórovanie Zvolenčan Kalla, no jeho strelu z otočky Lipovský s námahovou vykryl betónmi. V závere stretnutia hrali domáci presilovku a odvolali aj brankára, ale s výsledkom sa im už nepodarilo nič spraviť.

Reakcie:

Peter Mikula (tréner Zvolen): „Prehra je nepríjemná obzvlásť v domácom prostredí. Musím povedať aj vzhľadom na stav v obrane, neočakával som, že výraznejšie potrápime Skalicu. Snahu chlapcom uprieť nemôžem, no trochu im chýbala uvoľnenosť. Výborne zachytal brankár Skalice, presadil sa aj najkvalitnejší hráč v extralige Pálffy a my sme v koncovke zlyhali. Najväčšie problémy sme s Lipovským, ktorý doslova zavrel bránku. Je otázne, či bol výkon Lipovského nadštandardný, alebo išlo o našu totálnu nemohúcnosť.“

Martin Pešout (tréner Skalice): „Som rád, že sme zvládli ťažkú sériu dvoch zápasov, z ktorej máme šesť bodov. Vo Zvolene sme podali veľmi dobrý výkon a najmä v obrane, no v druhej časti sme častými vylúčeniami posadili domácich na koňa. Stratili sme silu do útoku, preto sme sa viac sústredili na obranu. Tretiu tretinu sme skúsene ustrážili, musím povedať, že predovšetkým zásluhou brankára Lipovského. Som rád, že Žigmund Pálffy dostal chuť do hokeja. Prispel k tomu Kudrna, ktorý priniesol dravosť a hokejový talent. Takého hráča sme k Pálffymu potrebovali.“

Góly: 27. Brabenec (Podkonický, Juraško) – 4. Pálffy (L. Kozák), 32. Pálffy (Kudrna, Trška), 34. Kudrna (Pálffy, I. Jankovič)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše R. Školiak (Skalica) DKZ, presilovky 1:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: D. Konc, Štefík – Bogdaň, Rovenský, 1959 divákov

Zvolen: M. Šimko – Hraško Juraško, Pichnarčík, J. Mucha, M. Šiška, Hertl, Sucharda, Murček – Čurilla, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Kalla – Puliš, M. Jurík, Martin Ďaloga – Čanky, Ľ. Zuzin

Skalica: M. Lipovský – Vyrůbalík, I. Jankovič, L. Kozák, Bobček, Barák, Jaborník, Srnec, Trška – Pálffy, R. Školiak, Kudrna – Lažo, Stieler, Šátek – Kutálek, Holovič, R. Konečný – J. Jurík, Klejna, Martin Sloboda

Sidor

Hneď počas prvého striedania sa sekaním previnil Martinčan Novotný.

Pokusy domácich v presilovke spoľahlivo kryl Šúrek.

Popradčania boli v ofenzíve aktívnejší a snažili sa o kombinačnú hru. V polovici prvého dejstva najskôr Hvila nevyužil Vandasovu prihrávku, no hneď z ďalšej akcie si popradský útočník napravil chuť a strelou do vinkľa otvoril skóre – 1:0.

„Kamzíci“ si skomplikovali situáciu vlastnou nedisciplinovanosťou, no Mountfield neskóroval ani v presilovke o dvoch hráčov, počas ktorej najväčšiu šancu Sidor zmaril Pukalovičovi.

A to mohli byť hostia radi, že neinkasovali, keď na Šúreka skúsil blafák Tomas. Martinský brankár si však za klobúk nedá akciu 19 s pred odchodom do kabín, keď sa Jabrockým nechal doslova nachytať na hruškách – 2:0.

Úvod druhej časti vyšiel domácim. Najskôr sa Fabian sa obtočil okolo bránky a naservíroval Jabrockému na tretí gól, vzápätí martinská obrana pred bránou zabudla na Vandasa a štvrtému gólu v hosťujúcej sieti zabránil svojím verdiktom až videorozhodca. Poprad si v 28. min situáciu zopakoval, Vandas v repete neuspel. Absolútna dominancia Popradu predsa vyústila do presného zásahu, keď Hvilov bekhendový pokus doplachtil za bránkovú čiaru. Martin odpovedal už o 13 s, keď Vilkoits využil nedorozumenie Sidora s vlastnými bekmi.

Popradčania aj naďalej pokračovali v aktivite, v presilovke Klouda našiel Vaicovu hokejku a bolo 5:1. V 49. min šancu na hetrik zmaril Hvilovi Šúrek. Martin dokázal stav ešte skorigovať, Sidor jednu strelu vyrazil, no na dorážku Kolenu už bol prikrátky. V závere sa už nič nestalo, oba tímy už len čakali na záverečný hvizd, Poprad bez problémov zdolal posledné mužstvo extraligovej tabuľky 5:2.

Reakcie:

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Dosiahli sme povinné víťazstvo. Vo všetkých herných činnostiach sme boli jasne lepší. V niektorých šanciach nám chýbalo viac kreativity a hokejového kumštu, výsledok mohol byť iný.“

Ján Galamboš (asistent trénera Martinu): „V predchádzajúcich stretnutiach sme boli spokojní s herným prejavom, no musíme ostať na zemi. Po zápase sme spokojní akurát s prívetivým výsledkom. To, čo sme si povedali, sme vôbec nedodržali. My nemôžeme hrať v extralige otvorený hokej.“

Góly: 12. Hvila (Balán, Kovačevič), 20. Jabrocký (Matúš Paločko, S. Takáč), 22. Jabrocký (Fabian, Klouda), 34. Hvila (Fabian), 46. Ľ. Vaic (Klouda, D. Buc) – 34. Vilkoits (Kolena), 53. Kolena (A. Themár, A. Novotný)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše Michal Važan (Martin) 10 min za nešportové správanie, presilovky 1:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Lokšík – Tvrdoň, Zvrškovec, 1 025 divákov

Poprad: Sidor – M. Šterbák, Jáchym, Kovačevič, M. Kurali, Fabian, Dinda – Vandas, Balán, Hvila – Jabrocký, Klouda, R. Tomas – D. Buc, Ľ. Vaic, Smotrila – Matúš Paločko, S. Takáč

Martin: Šúrek – A. Novotný, Rusina, R. Pukalovič ml., Zošiak, Tupý, J. Perniš, Ejem – A. Themár, Vilkoits, Kolena – T. Petruška, M. Hollý, Michal Važan – Vaško, B. Rapáč, Fujerík – Dírer, R. Slávik

Melicahrek

V derby o tretie miesto mala Nitra v 3. min presilovú hru, no nevyužila ju.

Na konci 4. min Saliji nahral spoza bránky Cuníkovi, jeho strelu však Laco vyrazil.

V 6. min pohrozili Tománek so Stümpelom, Tománek z medzikružia poslal puk len do Tomeka a Stümpel sa pred bránkoviskom takisto nepresadil.

V 9. min vyskúšal pozornosť domáceho gólmana Jokila. V 12. min Melichárek vypálil na Laca, ten neudržal puk, no Jakub Ručkay to nevyužil. V 16. min mali výhodu presilovky domáci „havrani“, no bez šance a gólového efektu. V prvej tretine sa nehral pekný hokej.

V 22. min ohorozil bránku domácich Kováčik. Najprv vystrelil z medzikružia a potom z ľavej strany nahadzoval pred bránku, ale Tomek poskakujúci puk vyrazil. V 24. min vypukla šarvátka pri mantineli a hlavy si išli schladiť domáci Drgoň a hosťujúci Jokila.

O minútu neskôr Stümpel získal puk, ale z nájazdu trafil gólmana domácich len do hrude. V 29. min počas presilovky Tomek poslal J. Ručkayovi elegantnú prihrávku, ale ten netrafil bránku. V dalšom priebehu tretiny sa hral bojovný hokej, obrany pracovali spoľahlivo, preto diváci gól nevideli.

Na začiatku tretej časti prečíslili hostí Peško s Jakubom Ručkayom, ale v konečnej fáze si neprihrali presne. v 44. min sa zranil pri strete s protihráčom Nitran Kováčik. V 45. min Henrich Ručkay išiel sám od červenej čiary na Laca, ale blafák mu nevyšiel. V ďalších minútach sa hralo veľmi takticky. V 51. min nepremenil šancu v prečíslení Jakub Ručkay a hneď z protiútoku Jokila spoza brány nabil Pupákovi a bolo 0:1. V 55. min podržal domácich Tomek, keď vychytal osamoteného Stümpela. V poslednej minúte domáci odvolali Tomeka, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

Reakcie:

Milan Klement (tréner Piešťan): „Do polovice zápasu bola Nitra o niečo lepšia, jej hráči si vypracovali niekoľko šancí, ktoré nepremenili. Od druhej časti sme prevzali iniciatívu a tretia tretina bola z nášho pohľadu najlepšia. Paradoxne, nevyužili sme stopercentnú príležitosť H. Ručkayom a Nitra z nevinne vyzerajúcej akcie strelila víťazný gól. Prehra nás, samozrejme, mrzí.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Do Piešťan sme pricestovali v oklieštenej zostave, navyše v priebehu zápasu sa nám zranil kapitán Miroslav Kováčik. Naša taktika bola zameraná na defenzívu. Podarilo sa nám vypracovať niekoľko výborných príležitostí, ale víťazný gól sme vsietili po takej nevinnej akcii. Víťazstvo sme bojovnosťou v závere už udržali.“

Jakub gašparovič

Už v 2. min pohotovo usmernil prihrávku spoza bránky Mikula a Trenčín sa rýchlo ujal vedenia.

Navyše v 10. min Bednár napálil do žŕdky, ale už o minútu sa hosťom po bleskovom protiútoku podarilo vyrovnať, keď sa bekhendovým oblúčikom presadil Zigo.

V 15. min Bystričanom rozhodca neuznal dosiahnutý gól pre predchádzajúcu hru vysokou hokejkou. Prvú tretinu mohli domáci zakončiť vedúcim gólom, ale Sojčik v 19. min trafil iba žŕdku.

Trenčínu to vyšlo až na začiatku prostrednej dvadsaťminútovky, v 23. min dorážkou zo skrumáže Mikula zužitkoval presilovku.

Hostia hrajúci v oklieštenej zostave držali so súperom krok, ale v 35. min domáci svoj náskok zvýšili po útočnom výpade obrancu Habšudu. Reakcia Banskobystričanov však na seba nenechala dlho čakať, už o 54 sekúnd sa Šimun natlačil pred bránku a strelil rýchly kontaktný gól.

Aj v tretej časti si hostia udržiavali nádej na bodový zisk, v závere však domáci predsa len prelomili odpor súpera a definitívne rozhodli o svojom víťazstve. V 54. min Lelkeš prestrelil zblízka z uhla gólmana Chorošuna, cez ktorého puk prepadol až za bránkovú čiaru. Skóre 4:2 sa už nezmenilo napriek tomu, že Banská Bystrica zápas dohrávala v početnej prevahe, ale ani túto presilovku hostia nedokázali využiť.

Reakcie:

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Napriek tomu, že súper mal problémy so zostavou, čakali sme od neho bojovný prístup, čo sa aj splnilo. Hneď na začiatku zápasu sa nám podarilo ísť do vedenia a prvá tretina bola prakticky celá v našej réžii. Nedokázali sme však skórovať z ďalších šancí a súperovi sa potom podarilo vyrovnať, čo nás trochu zaskočilo. Pred druhou tretinou sme premiešali zostavu, zlepšili sme hru, pričom sme strelili aj ďalšie góly, na ktoré však hostia dokázali zareagovať. V tretej časti viac prevládala bojovnosť nad kreativitou, ale v závere sme strelili štvrtý gól, ktorý definitívne rozhodol o našom víťazstve.

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Až na zopár svetlých momentov sme odohrali slabučký zápas, hráči sa akoby odovzdali pod dojmom toho, že sme prišli v zredukovanej zostave. Práve teraz, keď je nás menej, majú niektorí hráči veľkú šancu sa predviesť, ale v tomto stretnutí sa ukázalo, že na extraligu asi nestačia.“

Góly: 2. O. Mikula (Lelkeš, Sojčík), 23. O. Mikula (Bagin, Sojčík), 35. Habšuda (Martin Filo, Jakúbek), 54. Lelkeš (O. Mikula, Sojčík) – 11. Zigo (Michal Hlinka), 36. Šimun (Zigo)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – J. Tvrdoň, Výleta, 1 520 divákov

Trenčín: Kristín – T. Bokroš, Vizváry, E. Bagin, Pozník, Habšuda, E. Bednár – Jakub Gašparovič, Marosz, J. Pardavý st. – O. Mikula, Lelkeš, Sojčík – Martin Filo, O. Rusnák, Otčenáš – Jakúbek, Nemček, D. Hudec

B. Bystrica: Chorošun – Kubka, Ketner, M. Richter, Styk, J. Predajniansky, T. Devečka – B. Jankovič, M. Hudec, Lunter – Danton, Češík, Marcinek – R. Macík, Zigo, Michal Hlinka – Šimun

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).

————————————————————————————-

Súhrn výsledkov 42. kola I. hokejovej ligy 2012/2013:

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HK Gladiators Trnava 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)

Góly: 5. Poliaček, 17. L. Paukovček, 37. Bartík, 53. Fabo – 6. Hronec, 48. D. Jančovič, 56. M. Dudáš, 280 divákov

HK Spišská Nová Ves – HC Topoľčany 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Góly: 44. J. Lapšanský – 35. a 38. Gráčik, 30. Tvrdík, 161 divákov

HC Prešov 07 – HK Trebišov 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)

Góly: 8. a 26. Schneider, 26. a 45. Gavač, 20. Hopkovič, 43. Mikluš – 5. Grega, 579 divákov

HC 07 Detva – HK Dukla Michalovce 8:4 (2:1, 5:0, 1:3)

Góly: 26. a 60. M. Hrčka, 11. Štepán, 19. Trochta, 22. Gutwald, 23. Buda, 25. Hegyi, 40. Menton – 15. Palovčík, 43. Čavrk, 46. Š. Rusnák, 48. Zorvan, 212 divákov

Bemaco HC 46 Bardejov – MšHK Prievidza 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)

Góly: 49. a 53. T. Hričina, 28. Krčula, 58. Dancsák, 58. Ščurko – 9. a 40. Raček

HK 95 Považská Bystrica – HC Dukla Senica 2:6 (1:1, 0:2, 1:3)

Góly: 8. M. Bednár, 55. M. Adamec – 18. M. Ivičič, 26. Kluka, 40. Penák, 42. Reissmüller, 51. Salajka, 56. Mikušovič, 120 divákov