Košice zvládli aj druhý duel play-off, Skalica vyrovnala

Skalica

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – V štvrtkovom druhom štvrťfinálovom zápase hokejovej Slovnaft extraligy sa opäť trápil obhajca celkového prvenstva HC Košice.

Úradujúci majster zvíťazil nad Banskou Bystricou len tesne 4:3, teda rovnakým výsledkom ako v stredu, ale vo štvrtok to zvládli východniari v riadnom hracom čase.

V prvom dueli vyhrali až po samostatných nájazdoch. Favorizovaná Skalica triumfovala v druhom štvrtkovom stretnutí nad Zvolenom 3:0, aj keď jej víťazstvo sa nerodilo ľahko.

Zvolenčania nabudení stredajším víťazstvom na Záhorí, dlho držali krok s domácimi hokejistami, ktorí o svojom triumfe rozhodli až v záverečnej tretine.

Najväčšia osobnosť extraligy, niekdajší reprezentačný kanonier Žigmund Pálffy, prispel k výhre Skalice dvoma gólmi a jednou asistenciou. Tretie zápasy sú na programe v nedeľu 11. marca v Banskej Bystrici, resp. vo Zvolene od 18.00 h.

HC Košice – HC 05 Banská Bystrica 4:3 (1:1, 0:1, 3:1) – stav série 2:0

Kosice
Hokej

Košičania vstúpili do druhého štvrťfinálového stretnutia lepšie ako do prvého. V obrovskej šanci sa už v 1. min ocitol Kristek, po ňom to skúšal Martin Chovan a v 4. min Bartoš.

Banská Bystrica inkasovala v 5. min pri dvojnásobnej presilovke domácich, Homer prekonal Kostúra.

V polovici prvej tretiny mohli „oceliari“ zvýšiť náskok, ale nepresadil sa Bartoš a po ňom ani Zálešák. „Barani“ vyrovnali skóre z prvej vážnejšej príležitosti v 18. min, keď Hyláka prekonal Sýkora.

Hneď v úvode druhej tretiny musel banskobystrický brankár zasahovať pri Miklíkovej strele. Následne si poradil aj s pokusom Draveckého k pravej žŕdke. V 28. min nechali domáci až príliš veľa priestoru Sýkorovi, a ten dostal Banskú Bystricu do vedenia. Krátko na to nebezpečne vystrelil Hričina. Košičania mohli vyrovnať v 35. min, ale Tabaček pred Kostúrom nepochodil.

V tretej tretine sa Košičanom podaril obrat v zápase, v 42. min Pašek našiel Draveckého, a ten po sťahovačke vyrovnal na 2:2. V 51. min si Zálešák nakorčuľoval do útočného pásma a tvrdou ranou prestrelil Kostúra – 3:2. V 52. min namieril razantne do ľavého horného rohu banskobystrickej bránky Mlynarovič. Päťdesiatjeden sekúnd pred koncom tretej tretiny ešte trafil v oslabení parádne Jabrocký, ale Košičania si už ustrážili najtesnejšie víťazstvo.

HC Košice – HC 05 Banská Bystrica 4:3 (1:1, 0:1, 3:1)

5. Homer (P. Bartoš, J. Tabaček), 42. Dravecký (Pašek), 51. Zálešák (Michal Novák), 52. Mlynarovič (Spilar, P. Bartoš) – 18. Ján Sýkora (Kristoffersson, R. Heizer), 28. Ján Sýkora (Novajovský, Kristoffersson), 60. Jabrocký (Kristoffersson, Bambúch)

Vylúčení:

5:9, navyše M. Kokavec (Banská Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc, Müllner – Šefčík, Výleta, 4615 divákov

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák – Zálešák, Kristek, P. Bartoš – Michel Miklík, S. Gron, Jenčík – Dravecký, Hvila, Pašek – Spilar, Mlynarovič, Matúš Chovan

Banská Bystrica: Kostúr – Novajovský, M. Grman, Cebák, Brňák, Kubka, Bambúch, Beňa – Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson – Jabrocký, Miroslav Hlinka, Kútny – T. Hričina, R. Heizer, M. Kokavec – L. Novák, Češík, Pulliainen

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Od začiatku zápasu sme boli aktívni, vytvorili sme si tlak, ale dali sme, žiaľ, len jeden gól. Druhá tretina nám nevyšla, v tej tretej sme strelili pekné góly, stretnutie sme otočili a to rozhodlo.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „V prvej tretine sme mali čo robiť, aby sme ustáli tlak domácich. Dobre, že sme dostali len jeden gól. V druhej časti sa hra vyrovnala, zlepšili sme pohyb a otočili vývoj. Oslabenia v poslednej tretine nás dostávali do kolien. Po individuálnych chybách sme dostali vyrovnávajúci gól a potom aj ďalšie. Náš kontaktný gól prišiel už neskoro.“

HK 36 Skalica – HKm Zvolen 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) – stav série 1:1

Skalica

Prvá tretina bola charakteristická bojovnosťou a zriedkavými útočnými snahami. Prvú výraznejšiu šancu mohol využiť v 6. min Čurilla, no Lakosil ju zneškodnil.

V polovici prvého dejstva mu však pri strele zblízka pomohla žŕdka. Skaličania si vytvárali len málo gólových príležitostí, pretože drvivú väčšinu ich útokov zneškodňovala už v zárodku pozorná hosťujúca obrana.

Po strele Méryho z uhla sa puk dostal na bránkovú čiaru, ale stav sa nemenil. Výrazné gólové príležitosti domácich prišli až v záverečnej päťminútovke prvej tretiny, keď Višňovský a Pálffy prestrelili Trenčanovu bránku počas presilovej hry.

V druhej časti stretnutia už bola hra o čosi rýchlejšia a Skaličania pridali na obrátkach najmä v ofenzíve. Veľkú šancu mal však hosťujúci Ďaloga. Puk po jeho strele preskočil za chrbát Lakosila a tesne minul bránku. Nasledovala presilovka domáceho mužstva, pri ktorej bol Trenčan doslova zasypaný strelami zo všetkých strán. Skaličania síce neotvorili skóre, ale dokázali, že sa vedia brániť, keď prežili vyše minútové oslabenie o dvoch hráčov bez inkasovania gólu. V 37. min Pálffy obišiel dvoch hráčov, prihral voľnému Školiakovi, a ten presnou strelou do pravého horného rohu dal prvý gól stretnutia. Záverečnú dvojminútovku odohrali Zvolenčania v početnej výhode, no takmer inkasovali, keď sa Vyrúbalík dostal ku strele.

V záverečných 20 minútach pokračovali oba tímy v nasadenom rýchlom tempe, ale útoky sa presadzovali len veľmi ťažko. V 45. min sa uvoľnil M. Jurík, ktorého nebezpečná strela skončila v Lakosilovej lapačke. Vzápätí mal na hokejke druhý skalický gól Pojkar po kombinačnej akcii so Školiakom, no skóroval až Pálffy po akcii Vyrúbalíka. Počas zvyšku stretnutia bola hra vyrovnaná a pri záverečnej power-play hostí Pálffy upravil do prázdnej bránky na konečných 3:0.

HK 36 Skalica – HKm Zvolen 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

37. R. Školiak (Pálffy), 47. Pálffy (Vyrúbalík), 58. Pálffy (R. Školiak, Vyrúbalík)

Vylúčení:

4:7 na 2 min, navyše: Čurilla (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Lauff – Valach, Zvrškovec, 2801 divákov

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Pojkar, Kloz, Jankovič, Gula, Křetinský, Jaborník, Srnec – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Holovič, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, T. Mikúš, Klejna – Romančík, Lantoš, Konečný

Zvolen: Trenčan – Ďaloga, Jindra, Hraško, Juraško, M. Vantroba, Ťavoda – Puliš, Brabenec, Čurilla – Marek Slovák, L. Jurík, Otčenáš – P. Zuzin, M. Jurík, Sikela – T. Méry, Fekiač, Ďaloga

Peter Oremus (tréner Skalice): „Bol to dôležitý a kvalitný zápas, v ktorom sa hralo agresívne a s nasadením. Sme radi, že sme vyhrali.“

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Z môjho pohľadu sa nám v stredu podaril husársky kúsok, som spokojný s výsledkom dvojzápasu na ľade súpera. Skalica dnes vyhrala zaslúžene, pretože bola efektívnejšia a hrala lepšie ako v stredu. K nášmu mužstvu nesmerujú žiadne výčitky, bol to tímový výkon. Žiaľ, boli sme málo efektívni.“