Košická ZOO sa môže porovnávať so svetovými

Zoo košice
Zľava: Viceprezident Únie českých a slovenských ZOO a riaditeľ ZOO Liberec David Nejedlo, riaditeľka ZOO Bratislava Miroslava Šavelová, riaditeľ košickej ZOO Erich Kočner, zástupca riaditeľa Magistrátu mesta Košice Richard Dlhý a riaditeľ ZOO Ostrava Petr Čolas na tlačovej besede po výjazdovom zasadnutí Rady Únie českých a slovenských zoologických záhrad. Košice, 10. november 2010. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 10. novembra (WEBNOVINY) – Košická zoologická záhrada (ZOO) znesie porovnanie s európskymi i svetovými, konštatovali to dnes na tlačovej besede po návšteve košickej ZOO na svojom výjazdovom zasadaní členovia Rady Únie českých a slovenských zoologických záhrad, ktorá ich združuje devätnásť.

Ako uviedol viceprezident únie David Nejedlo, členovia rady boli príjemne prekvapení tým, aké prostredie a úroveň starostlivosti o zvieratá tu panuje, ako aj dobrým prístupom vedenia mesta ako zriaďovateľa.

Nevravím, že v košickej ZOO nie sú žiadne nedostatky, ale určite to nie je záhrada smrti, ani záhrada na zatvorenie, ako sa o nej vyjadrovali niektoré média. Určite tu na odstránenie drobných nedostatkov netreba prijímať nijaké extrémne opatrenia. Niektoré médiá jej problémy zveličili a podali zavádzajúco. Je to ZOO s ohromnými možnosťami rozvoja vzhľadom na rozľahlosť a umiestnenie v nádhernom prírodnom areáli. Našli sme tu množstvo zvierat v dobrej fyzickej kondícii,“ povedal Nejedlo. Dodal, že únia má špeciálny kódex pre členov, ktorý košická zoologická záhrada spĺňa. „Keby ho nespĺňala, museli by sme ju vylúčiť, čo nehrozí,“ povedal Nejedlo.

Videl som okolo 420 zoologických záhrad po celom svete a porovnateľne krásny a rozľahlý areál má len svetoznáma ZOO v americkom San Diegu,“ povedal riaditeľ ostravskej ZOO Peter Čolas. Doplnil, že v zoologickej záhrade sa pre zvieratá imitujú prírodné podmienky. „Súčasťou života všetkých voľne žujúcich zvierat je aj úhyn z rôznych príčin, len niektorí ľudia to v prípade zoologických záhrad akosi nechcú akceptovať,“ povedal Čolas.

Ako konštatovali členovia rady, nový riaditeľ Erich Kočner vie o nedostatkoch a navrhol aj potrebné riešenia, o ktorých ich informoval. V krátkom čase bude košická zoologická záhrada riešiť otázky bezpečnosti návštevníkov vo výbehoch levov a zubrov. „Nie že by doterajšia úroveň bola nevyhovujúca. Súčasné zvieratá tu vyrástli a nie sú s nimi problémy, no mohli by vzniknúť, ak by do výbehu boli umiestnené levy z inej zoologickej záhrady, preto treba zlepšiť bezpečnostné opatrenia,“ vysvetlil Nejedlo.

Zoologická záhrada nie je nikdy hotová a stále je tu čo zlepšovať, prerábať, rekonštruovať. Je to proces a nikdy nemožno povedať, že už sme urobili všetko,“ dodala riaditeľka bratislavskej zoologickej záhrady, členka rady únie, ako aj členka Rady Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA) Miloslava Šavelová.

Ako informoval hostiteľ, riaditeľ košickej zoologickej záhrady Erich Kočner, poslanci košického mestského zastupiteľstva na poslednom rokovaní schválili zvýšenie dotácie o 53 000 eur, ktoré sa použijú na riešenie problémov. Dodal, že za tri mesiace jeho činnosti urobili pracovníci podrobnú analýzu a audit jestvujúceho stavu, na základe ktorého vypracovali a realizujú potrebné opatrenia. Informoval, že mladý tučniak, ktorý sa narodil v košickej ZOO a bol istý čas v karanténe a venovali mu mimoriadnu starostlivosť, už bol zaradený do kolektívu ostatných tučniakov. Z noviniek spomenul, že im pribudol rys ostrovid a chov zebier obohatí statný plemenný samec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZOO Košice