Kosovo bude bojkotovať summit v Bosne a Hercegovine, vzťahy krajín sú na najnižšej možnej úrovni

Kosovo, vlajka
Foto: ilustračné, SITA/AP

TIRANA 7. mája (WebNoviny.sk) – Kosovo bude bojkotovať summit balkánskych krajín, ktorý sa pod záštitou Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) uskutoční v stredu a vo štvrtok v Sarajeve v Bosne a Hercegovine.

Ako v utorok oznámil kosovský prezident Hashim Thaci, na summit nepôjde preto, lebo vzťahy medzi Kosovom a Bosnou sú podľa neho „na najnižšej možnej úrovni„. Bosna sa podľa neho voči Kosovu „správa totálne antieurópsky a krutejšie ako samotné Srbsko„. Bosna a Hercegovina, podobne ako Srbsko, neuznáva kosovskú samostatnosť a bráni tejto krajine vo vstupe do medzinárodných organizácií.

Kosovo na protest proti tomuto postoju zaviedlo v novembri minulého roka proti obom týmto krajinám 100-percentné dovozné clá a tvrdí, že ich uvoľní až potom, keď ho uznajú ako samostatnú krajinu.

Kosovo vyhlásilo samostatnosť v roku 2008. Neuznalo ju doteraz nielen Srbsko a Bosna, ale ani desiatky ďalších štátov vrátane Slovenska, Ruska či Španielska. V mnohých prípadoch ide o krajiny, ktoré sa obávajú odčlenenia časti vlastného územia, ako napríklad Španielsko v prípade Katalánska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom