Kristína Saalová prijala v Soči výzvu a bola spokojná

Kristína Saalová
Slovenská lyžiarka Kristína Saalová počas stredajšieho zjazdu žien, v ktorom skončila na 31. mieste. Foto: SITA/AP

ROZA CHUTOR 12. februára (WEBNOVINY) – Kristína Saalová sa ako jediná Slovenka rozhodla v stredu predpoludním prijať výzvu náročného olympijského zjazdu v stredisku Roza Chutor neďaleko Červenej Poľany nad Soči.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

V špeciálnom zjazde skončila na 31. mieste s odstupom 4,41 s na víťazky. Saalová sa v príjemnom počasí, v ktorom teplota na štarte bola 3 °C a v cieli dokonca 7,3 °C, popasovala s 2713 m dlhou zjazdovkou s prevýšením 790 m a 41 bránkami. Kým v kombinačnom zjazde skončila 32., v klasickom si o jednu priečku polepšila.

„Som spokojná, že som sa dokázala zlepšiť v porovnaní s prvým kombinačným zjazdom. Nemám na konte ešte veľa zjazdov, ale cítim sa v tejto disciplíne stále lepšie a lepšie. Pre mňa bol tento jeden z tých ťažších. Vzhľadom na počasie i moje štartové číslo som čakala ešte mäkšiu trať, najkritickejšia bola dolná časť. Na trať i podmienky som si zvykla, keďže som absolvovala tréningové jazdy i superkombináciu,“ povedala pre agentúru SITA Kristína Saalová.

Obrazom: Stredajší zjazd prepísal históriu

Pre 22-ročnú členku LK Šachtičky boli stredajšie preteky druhými olympijskými v kariére. Na trať vyšla ako posledná 42. Vysoké štartové číslo ju nerozhodilo a zabojovala. Po príchode do cieľa zožala od fanúšikov veľké ovácie. Diváci oslavovali každú zjazdárku, ktorá absolvovala celú trať. „Boli skvelí. V cieli panovala úžasná atmosféra,“ doplnila Saalová.

Na jej premiérových ZOH v kariére ju ešte čakajú dva štarty. Vydá sa na trať super G i obrovského slalomu. Atmosféru v dejisku hier si veľmi pochvaľuje. „Veľmi sa mi páčia olympijské hry. Získavam nové zážitky i skúsenosti. Poriadne si ich užívam,“ dodala pre agentúru SITA Kristína Saalová.

Obrazom: Streda na olympiáde v Soči

Zjazd v Soči prepísal olympijskú históriu. Sú prvé, na ktorých udelili dve zlaté medaily v jednej disciplíne alpského lyžovania. Víťazkami utorňajšieho zjazdu žien sa stali Švajčiarka Dominique Gisinová a Slovinka Tina Mazeová, obe dosiahli navlas rovnaký čas 1:41,57 min.

V histórii ZOH boli zhodne na striebornej pozícii tri dvojice alpských lyžiarov. V Innsbrucku 1964 obsadili druhú priečku v obrovskom slalome Francúzka Christine Goitschelová a Američanka Jean Saubertová. V roku 1992 v Albertville brali striebro v rovnakej disciplíne reprezentantka USA Diann Roffeová a Rakúšanka Anita Wachterová. Na druhom mieste skončili v super G na ZOH 1998 v Nagane Švajčiar Didier Cuche a Rakúšan Hans Knauss.