Kritika summitu podľa Sobotku nezodpovedala realite

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico by pri obrane krajiny rád spolupracoval s Českom
Sprava: Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka počas podpisovania spoločného vyhlásenia vlád SR a ČR v rámci štvrtého spoločného rokovania vlád SR a ČR. Bratislava, 26. september 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Hodnotenie Bratislavského summitu maďarským a talianskym premiérom Viktorom Orbánom a Matteom Renzim podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku nezodpovedalo realite a prínosu summitu tak, ako ho vnímala Česká republika.

Ako Sobotka povedal na tlačovej konferencii po skončení pondelňajšieho spoločného rokovania slovenskej a českej vlády v Bratislave, nemyslí si ale, že to znamená nejakú komplikáciu vo vzťahoch v rámci Visegrádskej skupiny. Podľa premiéra a hostiteľa summitu Roberta Fica kritika Orbána a Renziho nespočívala v tom, že by sa dohodlo niečo, s čím by nesúhlasili.

Kvóty vôbec neboli témou summitu

Renzi podľa Fica hovoril o väčšej spolupráci EÚ s tretími krajinami, hlavne na severe Afriky. Na tom sa ale premiéri dohodli. Renzimu sa podľa Fica zdá málo to, čo je napísané v cestovnej mape. „Tam ale vyslovene bolo napísané, že sa sústredíme na tzv. kompakty s tretími krajinami v severnej Afrike. Tak nešli sme ďalej, nepovedali sa detaily, ale som rád, že dnes má migračná politika dva piliery – dôslednú ochranu vonkajších hraníc a zastavenie prílevu migrantov,“ povedal Fico.

Orbán zase podľa slovenského šéfa vlády mal pocit, že sa málo odmietli kvóty. Tie ale vôbec neboli témou summitu, keďže je to téma, ktorá rozdeľuje, a nie spája. „Myslím si, že politicky skončili kvóty. Kto chce rozdeľovať Európu, nech kladie na stôl kvóty. Kto chce spájať Európu, nech príde s nejakým iným konceptom boja proti migrácii,“ pokračoval Fico s tým, že Slovensko iný koncept prinieslo napríklad vo forme štedrých príspevkov či flexibilnej solidarity.

„Preto vnímam kritiku Orbána a Renziho ako kritiku, že nedostatočne boli ich predstavy zakomponované do dokumentov, ale nemyslím si, že by to bola kritika, že tieto dokumenty obsahujú niečo, čo principiálne odmietajú,“ zhrnul Fico.

Obrazom: Bratislavský summit 2016

Premiéri neobišli ani brexit

Premiéri sa vyjadrili aj k otázke brexitu. Trvajú na tom, že pokiaľ Veľká Británia formálne neaktivuje článok 50, odmietajú akékoľvek individuálne rokovania s Londýnom. Takisto obe krajiny odmietajú, aby sa občania SR a ČR stali v Británii občanmi druhej kategórie. „Situácia je nejasná. Jediná jasná vec je, že Veľká Británia sa rozhodne neponáhľa s aktiváciou. Uplynulo už štvrť roka a zatiaľ EÚ nedostala formálne oznámenie,“ povedal Sobotka s tým, že ešte asi nejaký čas bude na to EÚ čakať.

„Myslím si, že je dovtedy aj potom dôležité dodržať jednotu. Je neprijateľné akékoľvek separátne vyjednávanie podmienok,“ dodal Sobotka s tým, že by to bolo veľmi nebezpečné. Platí ale, že Česká republika má záujem na tom, aby Británia ostala čo najbližšie k Európe, aby mohli s Britmi voľne obchodovať, ale zároveň aby Česi na britskom pracovnom trhu neboli akýmkoľvek spôsobom diskriminovaní.

„Je pre nás neprijateľná predstava, ktorá sa z času na čas objavuje, že by Británia mala mať zaistený prístup na spoločný európsky trh, na druhej strane by nebolo zaistené rovné zaobchádzanie so zamestnancami z krajín EÚ,“ predstavil postoj ČR.

Premiéra Fica teší, že EÚ má jasno v tom, čo chce – má jasný postoj, ako vyjednávať. Zároveň platí, že rokovania musia preukázať, že sa viac oplatí v EÚ zostať ako z nej vystúpiť. Takisto odmieta politiku vyberania hrozienok z koláča. „Ak chce mať niekto výhody napríklad spoločného trhu, musí dodržiavať všetky štyri základné slobody vrátane slobody pohybu osôb,“ zdôraznil premiér Fico. Takisto odmieta, že by približne 70-tisíc Slovákov malo byť v Británii občanmi druhej kategórie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bohuslav Sobotka