Lasica dostane v Trenčianskych Tepliciach Cenu Karla Čapka

Milan lasica
Milan Lasica si v Trenčianskych Tepliciach prevezme Cenu Karla Čapka. Foto: SITA/Diana Černáková

TRENČIANSKE TEPLICE 19. mája (WEBNOVINY) – Cenu Karla Čapka odovzdajú v Trenčianskych Tepliciach už dvadsiaty druhý raz ako spomienku na bratov Čapkovcov hercovi Milanovi Lasicovi a za českú stranu hercovi a režisérovi Ondřejovi Kepkovi, známemu ako Honzíkovi zo seriálu Arabela.

Po prvý raz bude udelená Cena Karla Čapka in memoriam, a to hercovi Júliusovi Satinskému. Oceňovanie sa uskutoční o týždeň v pondelok 26. mája o 14:30 v kine Prameň. Agentúru SITA o tom informoval primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty.

Trenčianske Teplice sú s bratmi Čapkovcami spojené cez ich otca Antonína Čapka, ktorý v kúpeľnom meste pôsobil ako kúpeľný lekár. Významný český prvorepublikový spisovateľ Karel Čapek tu napísal niektoré zo svojich diel. Práve tu sa zrodili Továreň na absolútno, Lúpežník či R.U.R. Cenu Karla Čapka tu udeľujú od roku 1990, jej laureátmi sú napríklad Josef Abrhám, Eva Rysová, Marián Labuda, Emília Vášáryová, Jozef Kroner, Martin Huba, Hana Maciuchová, Ladislav Ballek či Eva Krížiková. V Trenčianskych Tepliciach je odovzdávanie ceny významnou kultúrnou a spoločenskou udalosťou. Pri zrode podujatia stál Ivo Veliký, veľký obdivovateľ diela bratov Čapkovcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emília VášáryováEva KrížikováJozef KronerMarián LabudaMartin HubaŠtefan Škultéty