Laureáti Nobelovej ceny vyzvali ľudí, aby odmietli brexit

Brexit
Počet ľudí, ktorí sa domnievajú, že Británia opustí EÚ, zostáva stabilne na 28 percentách. Foto: ilustračné, Thinkstock

Londýn 11. júna (WebNoviny.sk) – Skupina 13 laureátov Nobelovej ceny vyzvala britských voličov, aby v nadchádzajúcom referende hlasovali za zotrvanie Británie v Európskej únii. Poprední britskí vedci vyslovili varovanie, že ak Británia z nej vystúpi, príde o finančné prostriedky, globálny vplyv a prístup k odborným poznatkom.

Skupina 13 britských nositeľov Nobelovej ceny adresovala denníku Daily Telegraph otvorený list, v ktorom vyjadrila obavy, že tým, ktorí agitujú za vystúpenie Británie z EÚ, „chýbajú skúsenosti s líderstvom v oblasti vedy“. Vedci tvrdia, že argumentovať tým, že britské ministerstvo financií dokáže prípadné výpadky vo financovaní vedy kompenzovať, je „naivné a samoľúbe“.

Medzi signatármi otvoreného listu je aj Peter Higgs, ktorý Nobelovu cenu za fyziku získal za predpoklad existencie častice nazývanej Higgsov bozón.

„Hoci sme ostrov, vo vede ostrovom byť nemôžeme. Byť súčasťou EÚ je dobré pre britskú vedu a teda aj pre Britániu,“ napísali vo svojom otvorenom liste 13 nositelia Nobelovej ceny. Referendum o tom, či má Británia zostať v EÚ alebo z nej odísť, sa bude konať 23. júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom