LE PEN: Nóri doplatili na svoju naivitu

Jean marie le pen
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 31. júla (WEBNOVINY) – Zakladateľ francúzskeho Národného frontu Jean-Marie Le Pen označil minulotýždňové krvavé udalosti v Nórsku za dôsledok „naivity a pasivity“ tamojšej vlády.

Le Pen, ktorý iba nedávno odstúpil z postu krajne pravicového hnutia, označil 32-ročného Andersa Breivika za „chorého“, no zodpovednosť podľa jeho slov nesú aj nórske úrady a spoločnosť v bohatej škandinávskej krajine. Osemdesiatdvaročný Le Pen kritikou nešetril ani nórsku políciu, ktorej podľa jeho slov trvalo „hodinu a pol, aby prekonala vzdialenosť niekoľkých sto metrov“ od Osla.

„Vidí sa mi, že najvážnejšiu zodpovednosť nesie nórska vláda a spoločnosť, ktorá zaspala… a nevzala do úvahy celosvetové nebezpečenstvo mohutnej imigrácie, ktorá je oporným bodom v myslení tohto chorého muža. A taktiež zabudla na terorizmus, ktorý je celosvetovým fenoménom,“ povedal Le Pen pre portál Národného frontu, ktorý dlhodobo poukazuje na problém imigrácie vo Francúzsku. „Je jasné, že zodpovednosť za vraždy nesie atentátnik, no zlyhala základná ochrana ľudí v civilizovanej krajine,“ dodal.

Medzi obete šialenej streľby Breivika patrili aj títo mladí ľudia:

Gizem Doganová
Foto: SITA/AP
Margrethe Boeyumová
Foto: SITA/AP
Johannes Buoe
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Marie Le Pen