Legendárna Björgenová má už 13 medailí z olympiád, v Pjongčangu môže predbehnúť Björndalena

Marit Bjorgen
Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Bjorgen Foto: SITA/AP

PJONGČANG 18. februára (WebNoviny.sk) – Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová patrila k najväčším hviezdam pred zimnými olympijskými hrami v Pjongčangu.

Prelink

Svoje postavenie vo svetovom športe si v Kórejskej republike nielen obhájila, ale aj sa zapísala zlatými písmenami do histórie olympijského hnutia.

Medzi ženami lepšej niet

V sobotňajšej štafete žien na 4×5 km si s nórskym tímom vybojovala zlatú medailu. Tridsaťsedemročná Björgenová ako druhá najstaršia víťazka získala svoje siedme olympijské zlato. Medzi ženami lepšej niet, celkovo sú úspešnejší už len jej krajania – biatlonista Ole Einar Björndalen a jej „kolega“ v odvetví Björn Dählie.

Obaja majú na konte o jeden triumf viac. Štyridsaťštyriročný Björndalen má za sebou šesť ZOH, v hre bola aj siedma účasť, nesplnil však kvalifikačné kritéria. V Pjongčangu napriek tomu nechýba, je členom realizačného tímu jeho životnej partnerky Darie Domračevovovej.

„Takto sa na to nepozerám. Aktívny športovec musí hľadieť dopredu a nemyslieť na to, čo už dokázal. Treba sa sústrediť vždy na ďalšie preteky. Keď ukončím kariéru, potom si zrekapitulujem čo všetko som dosiahla,“ cituje Björgenovú olympijský informačný systém.

Ešte dve šance na medailu

Rodáčka z Trondheimu nazbierala v Pjongčangu už tri medaily, jej výkony mali stúpajúcu tendenciu. Od bronzu na 10 km voľnou technikou cez striebro v skiatlone až po pomyslený vrchol v štafete. Celkovo má v zbierke už 13 medailí a spoločne s Björndalenom sú na čele histórie ZOH.

Björgenová má pred sebou ešte dve šance na osamostatnenie sa – tímový šprint a preteky na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom. „Je absolútna legenda. Sledovať ju počas každých pretekov je zážitok. Zvykne ich dokonale kontrolovať,“ zložila Björgenovej kompliment súperka z USA Jessica Digginsová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marit BjörgenováOle Einar Björndalen