Lekári neverili, že otrávení Skripaľovci útok novičokom prežijú

Sergej Skripaľ
Dom bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa. Foto: archívne, SITA/AP

LONDÝN 29. mája (WebNoviny.sk) – Lekári, ktorí zachránili životy bývalému dvojitému agentovi Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére Juliji, nepredpokladali, že dvojica otravu nervovoparalytickou látkou novičok prežije.

„Keď sme sa prvýkrát dozvedeli, že išlo o nervovoparalytickú látku, nečakali sme, že prežijú,“ povedal lekár z jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocnici v Salisbury Stephen Jukes. „Vyskúšali sme všetky naše liečby. Poskytli sme im najlepšiu klinickú starostlivosť. Ale všetko nasvedčovalo tomu, že neprežijú,“ uviedol Jukes.

Kľúčovými faktormi pri záchrane ich životov bol podľa lekárov rýchly prevoz Skripaľovcov do nemocnice, uvedenie do umelého spánku s cieľom eliminovať možnosť poškodenia mozgu, ako aj rady, testy a návrhy liečby od expertov z chemických laboratórií v Porton Down, informuje spravodajská stanica BBC.

Skripaľa, bývalého ruského agenta, ktorý pracoval zároveň aj pre britské tajné služby, a jeho dcéru otrávili 4. marca v anglickom Salisbury, pričom podľa Londýna šlo o útok zo strany Ruska. Moskva tvrdí, že s útokom nemá nič spoločné. Skripaľ aj jeho dcéra sa z útoku nakoniec zotavili, Juliju prepustili z nemocnice už v apríli a Skripaľa v máji, pričom oboch následne previezli na tajné miesto.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Skripaľ