Líder Pegidy Bachmann oznámil vznik novej politickej strany

Demonštráciu PEGIDA v Antverpách zakázali, obávajú sa útokov
Demonštráciu PEGIDA v Antverpách zakázali, obávajú sa útokov Foto: SITA/AP

Drážďany 18. júla (WebNoviny.sk) – Líder protimoslimského a xenofóbneho hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida) Lutz Bachmann oznámil dlho avizované založenie novej politickej strany – Slobodnej ľudovej strany priamej demokracie (FDDV). Jej ustanovujúci dokument podpísali ešte 13. júna, informoval v pondelok večer Bachmann na pravidelnom mítingu stúpencov hnutia Pegida v Drážďanoch.

Podľa jeho slov je tento krok aj reakciou na údajne hroziaci zákaz hnutia Pegida. O žiadnych podrobnostiach súvisiacich s FDDV však rečník nehovoril, platí to aj o identite ďalších zakladajúcich členoch tohto subjektu. Verejnosť by sa o nich mala dozvedieť v nasledujúcich dňoch.

FDDV nechce byť konkurenciou pre euroskeptickú Alternatívu pre Nemecko (AfD). Bachmann dnes podľa tlačovej agentúry DPA dokonca avizoval, že v nasledujúcich parlamentných voľbách táto strana podporí AfD a iba v niekoľkých volebných obvodoch postaví vlastných kandidátov. S výnimkou saskej AfD pod vedením spolupredsedníčky strany Frauke Petryovej udržiavajú vraj dobre vzťahy s inými krajinskými organizáciami tejto strany.

Bachmann osobne zostáva v Pegide, v FDDV neprevezme žiadnu funkciu, ubezpečil a dodal, že oba subjekty budú pôsobiť prísne oddelene.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom