Londýn dražil zbierku Guntera Sachsa, záujem bol o Warhola

V Londýne dražili umelecké diela Guntera Sachsa
Portrét Brigitte Bardot (1974) od Andyho Warhola dražili 22. a 23. mája v Londýne. Foto: SITA/AP Sang Tan

BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Umelecké diela, ktoré vlastnil nemecký miliardár Gunter Sachs, vydražili za 35,6 milióna libier (v prepočte približne 44,26 milióna eur).

Za najvyššiu cenu v aukčnej sieni Sotheby’s predali jeden z autoportrétov Andyho Warhola, za ktorý jeho nový majiteľ zaplatil 5,4 milióna libier (6,71 milióna eur).

Warholov portrét Sachsovej exmanželky – francúzskej herečky Brigitte Bardot – získal záujemca za tri milióny libier (3,73 milióna eur), zatiaľ čo za 1,3 milióna sa podarilo vydražiť Warholov portrét samotného Sachsa.

Na aukcii sa predal aj Warholov obraz The Kiss (Bela Lugosi) z roku 1964 a to za 3,2 milióna libier (3,98 milióna eur). Mimochodom, Sachs bol milovníkom tvorby Andyho Warhola desiatky rokov. Už v roku 1972 usporiadal v Hamburgu výstavu venovanú jeho tvorbe. Bola to Warholova prvá veľká výstava v Európe.

Obrazom: V Londýne dražili umelecké diela Guntera Sachsa

Gunter Sachs spáchal 7. mája 2011 vo veku 78 rokov samovraždu. Jeho rodina vydala na jeho žiadosť vyhlásenie, v ktorom sa píše, že Sachs sa rozhodol ukončiť svoj život po tom, čo mu diagnostikovali bližšie nešpecifikovanú nevyliečiteľnú chorobu ovplyvňujúcu jeho pamäť a komunikačné schopnosti. Podľa nemeckého týždenníka Focus sa miliardár zastrelil vo svojom sídle vo švajčiarskom Gstaade.

Gunter sachs
Foto: SITA/AP

Fritz Gunter Sachs sa narodil 14. novembra 1932 v bavorskom Schweinfurte a v mladosti bol známy predovšetkým svojimi početnými aférami, jeho milenkou bola napríklad aj bývalá iránska kráľovná Soraya Esfandiary-Bakhtiari.

Sachs bol ženatý trikrát, jeho prvou manželkou bola Anne-Marie Faure, ktorá však umrela v roku 1958 počas operácie. Pár mal spolu jedného syna.

Svojej druhej manželke, slávnej francúzskej herečke Brigitte Bardot, sa dvoril tak, že preletel ponad jej sídlo na Francúzskej riviére v helikoptére, z ktorej zhodil stovky červených ruží. Sachs a Bardot sa zosobášili v roku 1966 v Las Vegas, rozviedli sa v roku 1969. V tom istom roku si Sachs vzal za manželku bývalú švédsku modelku Mirju Larsson, s ktorou bol až do svojej smrti.

Dvojica mala spolu dvoch synov. Sachs, ktorý v roku 1976 získal švajčiarske občianstvo, bol uznávaným fotografom a taktiež natočil niekoľko dokumentárnych snímok. Okrem toho bol zberateľom umenia a venoval sa aj astrológii. Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy WarholBrigitte Bardot