Ľudia chcú zľavy v lekárňach, vláda maržu pre pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana zvolenská
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. novembra (WEBNOVINY) – Takmer 66,5 tisíca občanov podpísalo petíciu proti zrušeniu vernostných systémov v lekárňach.

Organizátorom petície, ktorá sa začala 4. septembra tohto roka a trvala šesť týždňov, je spoločnosť Mirakl, prevádzkovateľ siete lekární Dr. Max.

„Podľa nás je to jasný signál, že občania zľavu chcú,“ povedal riaditeľ spoločnosti Mirakl zodpovedný za obchodný rozvoj Sína Niku.

Petičné hárky v utorok organizátori petície odovzdajú do parlamentu. Ako ďalej uviedol, zbierať podpisy pod petíciu spoločnosť začala po tom, ako rezort zdravotníctva odignoroval hromadnú pripomienku k zrušeniu vernostných systémov, ktorú podpísalo viac ako 7 tis. občanov. „Ministerstvo sa s ňou vysporiadalo prakticky mlčaním,“ povedal Niku.

Do obehu vrátili milióny

Petícia
Foto: SITA/Diana Černáková

Len lekárne siete Dr. Max podľa neho doteraz vďaka vernostnému systému vrátili do zdravotníctva 1,3 mil. eur a 2,6 mil. eur pacientom. “Podľa nás je to signifikantný príspevok ako zlacniť doplatky pacientom, ako aj vrátiť časť peňazí do systému,“ dodal.

Vláda chce navrhovanou novelou zákona o liekoch zakázať vernostný systém v lekárňach, ako aj zrušiť reťazce verejných lekární. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje vypustiť ustanovenie o vernostnom systéme, nakoľko tieto opatrenia s marketingovým charakterom podľa neho oslabujú odborný a zdravotnícky charakter činnosti.

„Konkurenčný boj medzi verejnými lekárňami o pacienta sa má viesť na odbornej úrovni,“ konštatuje rezort, ktorý navrhuje zakázať poskytovanie peňažných či nepeňažných plnení, výhody a dary pri liekoch, dietetických potravinách i zdravotníckych pomôckach, ktoré sú vydávané na lekársky predpis.

Ministerstvo chce zrušením takýchto benefitov odstrániť praktiky, ktoré vedú k zvyšovaniu spotreby liekov, vrátane tých, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Ako rezort konštatuje, každá činnosť podporujúca spotrebu liekov, je v rozpore s cieľmi štátnej zdravotnej politiky.

Lekárne sa majú vzdať marže

Lekáreň
Foto: SITA/Dušan Hein

Pacienti by mali dostať ďalšiu možnosť ako ušetriť na liekoch. Ministerstvo zdravotníctva chce totiž lekárňam umožniť prostredníctvom novej legislatívy vzdať sa časti svojej marže v prospech pacientov.

Na utorkovom tlačovom brífingu to uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Podľa slov šéfky rezortu zdravotníctva, výška zľavy, ktorú lekárne poskytnú pacientom na úkor svojej marže, bude závisieť na ich rozhodnutí.

Najviac však môže zľava predstavovať 50 % z celkového doplatku, pričom pacienta nemôžu viazať žiadnymi ďalšími podmienkami. Lekárnici však tento jej návrh odmietajú a označujú ho za pochovávanie nezávislého slovenského lekárnictva.

Zvolenská naďalej trvá na tom, že vernostné programy sú len marketingovým nástrojom na tvorbu zisku. „Liek nie je tovar,“ myslí si ministerka. Návrh ministerstva zdravotníctva nemá podľa Zvolenskej nič spoločné s vernostným systémom, pretože nezaväzuje pacientov, aby chodili iba do jednej lekárne.

Ministerstvo zdravotníctva už toto opatrenie iniciovalo cez poslanecký návrh, ktorý predložil na rokovaní zdravotníckeho výboru poslanec strany Smer-SD Richard Raši.

Návrh nie je podľa ministerky zdravotníctva reštrikčný voči nikomu, prospech z neho však bude mať jedna skupina ľudí, a tou sú pacienti. „Pre pacienta nie je dôležité, či je niečo klastrované a kategorizované. Pre neho je podstatné, koľko mu zostane v peňaženke, keď odíde z lekárne,“ tvrdí Zvolenská. Pokiaľ právna úprava prejde parlamentom, účinnosť by mala nadobudnúť 1. januára budúceho roku.

Lekárnici hovoria o zániku

Lekáreň
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slovenská lekárnická komora (SLeK) ostro vystúpila proti tomuto návrhu. „Ministerka zdravotníctva týmto krokom definitívne pochováva nezávislé slovenské lekárenstvo a odovzdáva ho na tácke Pente a jej sieti lekární Dr. Max,“ uviedol v reakcii na Zvolenskej nápad prezident SLeK Tibor Czuľba.

Podľa neho ide ešte o horší návrh, ako presadil pred rokom vtedajší minister Ivan Uhliarik.

Ak ho poslanci schvália, jeho výsledkom bude zánik veľkého počtu nezávislých lekární na Slovensku a monopolizácia trhu Pentou. „Tento návrh by v prípade schválenia znamenal aj likvidáciu pomernej úhrady – opatrenia ministra Zajaca z roku 2004, ktoré historicky jediné dokázalo znížiť spotrebu liekov a náklady na ne na Slovensku,“ uviedol Czuľba.

Ak poslanci parlamentu definitívne potvrdia víťazstvo Penty a jej lobingu, pacienti až potom, s odstupom času (po tom, ako Penta zlikviduje malé lekárne) zistia, kto diktuje ceny na trhu a kto ťaží z toho, že ministerka Zvolenská a poslanci parlamentu posvätili zaradenie lekárenstva do sféry klasického biznisu, v ktorom obchod, marketing a maximalizácia zisku sú viac ako odbornosť a pomoc pacientovi,“ vyhlásil Czuľba.

„Záleží teraz na poslancoch parlamentu, či sa rozhodnú pomôcť finančnej skupine ovládnuť na dlhé roky slovenské lekárenstvo a ako rukojemníka si pritom zobrať pacienta,“ uzavrel prezident SLeK.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikRichard RašiZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR