Ľudia ma dokázali namotivovať a necítil som únavu, hovorí Kližan po úspechu v Davisovom pohári

TENIS DP: Slovensko - Bielorusko. kližan
Radosť slovenského tímu z výhry po zápase dvojhry 2. kola play-off Davisovho pohára (DP) tenisových reprezentačných družstiev mužov o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny medzi Slovensko - Bielorusko. Bratislava, 27. október 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 27. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenský mužský tenis sa po dlhých rokoch dočkal významného úspechu v Davisovom pohári.

Víťazstvo 3:1 nad Bieloruskom rozhodlo o účasti slovenského tímu vo februárovom kvalifikačnom kole budúcoročnej edície svetovej skupiny súťaže reprezentačných družstiev mužov. Daviscupový kapitán SR Dominik Hrbatý neskrýval po vytúženom postupe obrovskú úľavu a radosť nad úspechom svojich zverencov.

Bola tam veľká odhodlanosť

„Keď som na začiatku roka začínal s týmto tímom, mal som želanie, aby sme sa do svetovej skupiny dostali hneď v prvý rok. Mali sme aj šťastie, ale lepší majú šťastie. Chlapci ho hľadali,“ skonštatoval Hrbatý na pozápasovej tlačovej konferencii a dodal: „Pre mňa sú to silnejšie emócie ako vo finále v roku 2005. Po tomto víťazstve som mal neskutočnú radosť. Som veľmi rád, že môžem byť lídrom tohto tímu. Ľudia vidia len to, čo sa deje na kurte. Nevedia, aká je atmosféra v tíme mimo kurtu. Môžem povedať, že tam bola veľká odhodlanosť. Tento úspech je pre mňa možno viacej ako finále z roku 2005.“

V našom tíme nechýba nikto

O tri body pre slovenské mužstvo sa postaral najskúsenejší a rebríčkovo najvyššie postavený hráč v tíme Martin Kližan. „Tento tím ako sme tu teraz, môžem povedať, že je kompletný. Žiaden človek tu nechýba. Mentálne sme sa všetci vzopli. Aj hráči, ktorí nehrali, sa dokázali prispôsobiť tímu a obetovali sa,“ povedal Kližan na margo tímového ducha a pokračoval: „Všetci sa pričinili o tento úspech. Či už vypletač alebo masér, ktorý mal stále s niekym prácu, keďže už je koniec sezóny. Vďaka patrí určite aj kapitánovi, že nás dostal do svetovej skupiny.“ Sám potvrdil, že v minulosti pre neho turnaje znamenali viac ako reprezentácia krajiny. „Teraz je to iné. Ľudia okolo nás, atmosféra na lavičke a povzbudzovanie publika. To bol pre mňa najlepší zážitok,“ vyznal svoje pocity Kližan.

Dvadsaťdeväťročný Kližan sa v sobotu musel vysporiadať s náročnou situáciou, keď po úspešnej štvorhre po boku Filipa Poláška, musel nastúpiť na dvojhru proti jednotke hostí Jegorovi Gerasimovovi.

„Po piatku som rozmýšľal, či hrať alebo nie. No povedali sme si, že musíme vyhrať aj štvorhru. Tá nakoniec trvala viac ako dve hodiny. Ľudia ma však dokázali namotivovať a vôbec som necítil únavu.“ Gerasimova zdolal v dvoch setoch za niečo viac ako hodinu a stal sa hlavným strojcom úspechu slovenských reprezentantov.

Vo štvorhre sa pričinil aj Polášek

Nemalou mierou sa o dôležitý bod vo štvorhre pričinil aj Filip Polášek. Tridsaťtriročný rodák zo Zvolena sa počas leta vrátil po troch rokoch do súťažného diania a už v októbri sa môže ako člen slovenského tímu tešiť z veľkého úspechu.

„Chcel by som sa poďakovať Dominikovi za nomináciu do tímu. Viem, že môj rebríček nie je príliš dobrý. Preto som rád, že som nesklamal. Vďaka patrí aj trénerovi Tiborovi Tóthovi a kondičnému trénerovi, lebo som vo štvorhre počas tretieho setu necítil žiadnu únavu.“

„Šalátovú misu“ môže vyhrať hocikto

Utorkový žreb v sídle Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) určí, či sa Slovensko predstaví vo februárovom kvalifikačnom kole na pôde Kazachstanu alebo privíta doma Kanadu.

„Hrať s Kanadou vo februári doma na antuke, to by nám dávalo šancu pomýšľať na úspech a verím, že NTC by bolo znovu vypredané. Hráči ako Raonic a Shapovalov tu už dlho neboli. Kazachstan je ľahší súper, no hráme vonku. Súper môže zvoliť tvrdý povrch,“ uviedol Hrbatý v rámci tlačovej konferencie s dôvetkom: „Ak postúpime a budeme hrať aj v novembri, myslím si, že ‚šalátovú misu‘ môže vyhrať hocikto.“

„Osobne sa chcem poďakovať všetkým členom tímu. Ak som bol cez týždeň príliš prísny, ospravedlňujem sa. Musím povedať, že niekedy je to aj o tom, že niekto musí aj zaveliť, aby to fungovalo a bohužiaľ je to teraz moja úloha. No je to v rámci toho víťazstva,“ dodal Hrbatý s úsmevom na záver.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominik HrbatýFilip PolášekJegor GerasimovMartin KližanTibor Tóth