Ľudia sa môžu v lete osviežiť v pitných fontánach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Leto, teplo, horucavy, voda, pitny rezim
Návštevník mesta sa osviežuje pri fontánke s pitnou vodou na Hviezdoslavovom námestí. Pitné fontánky sú rozmiestnené v centre hlavného mesta a v niektorých jeho mestských častiach. Voda vo fontánkach je pitná a nezávadná. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Obyvatelia i návštevníci Bratislavy sa môžu počas letných dní osviežiť v siedmich pitných fontánkach.

Tie nájdu na Hviezdoslavovom, kde sú až dve, ďalej na Hlavnom i Župnom námestí, ale aj na Námestí SNP či na Panskej ulici.

Po ôsmich rokoch už funguje aj pitná fontánka u Červeného raka na Michalskej ulici.

Mesto ročne do prevádzky a údržby investuje približne 6 600 eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.

Hlavné mesto sa okrem pitných fontánok stará aj o údržbu a prevádzku 41 fontán a troch studní, tento rok z nich spustia 36 fontán a dve studne. Ako informovala Rodinová, priemerné ročné náklady na spravovanie fontán a studní vychádzajú mesto na približne 220-tisíc eur.

Prvú fontánu na území Bratislavy, Rolandovu fontánu na Hlavnom námestí, postavili v roku 1572 na podnet Maximiliána II. Mestské fontány v tom čase plnili najmä praktickú funkciu, boli zdrojom pitnej vody. Do konca 19. storočia boli fontány zásobované vodou z horských prameňov, mesto totiž vtedy nemalo moderný vodovod.

Mestskou vodou bola ako prvá zásobovaná Ganymedova fontána. Po roku 1900 firma Stollwerk osadila na niekoľkých miestach v meste kovové fontánky. Tie odliali v Blansku a boli trojetážové – pre malé zvieratá, kone, ľudí a pre vtáctvo. Posledná z nich stále ešte v 50-tych rokoch na Račianskom mýte, neskôr ju premiestnili do jazdeckého areálu na Čiernej vode. Jej replika dnes stojí na križovatke ulíc Ventúrska, Panská a Straková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať